@Elf
Da je DOS radio šta? DOS se raspao posle godinu dana, imali smo promene u Vladi. Pa godinu dana kasnije ubistvo premijera i neku prelaznu vladu. Pa godinu dana kasnije promena politike (DS<->DSS) i manjinsku Vladu. Šta god da su radili, a radili su nešto dobro (mnogo više toga loše), nije bilo lako, imajući u vidu polaznu tačku. I nije tačno da su pare išle samo u BG. Skoro sve što je danas u Sremu, je došlo pre 2012. ili malo posle (svakako u planu od ranije, nije ih SNS doveo tamo). Subotica, Kragujevac, Negotin, Valjevo... skoro ništa novo nisu dobili u poslednjih 10 godina od većih stranih investicija.
Ne mogu sad da nađem podatke od pre 2007 (mislim da je bilo još više) ali mi od 2012. nismo imali taj nivo investicija kao 2007. i 2011. I pogledaj pad nakon povratka radikala :D
https://data.worldbank.org/indicator/BX.KLT.DINV.WD.GD.ZS?end=2020&locations=RS&start=2007&view=chart
Kada smo konačno dobili stabilnu (i nikakvu) Vladu 2008, krenula je svetska kriza. I nakon toga, dobijamo najstabilniju garnituru, koja ne menja ništa. Bukvalno ništa (dobro). Nijednu suštinsku promenu u odnosu na period pre njih nisu napravili. I to dovođenje investitora i veliki infrastrukturni projekti su (ne)dela Dinkića i Velje pre svega. Pri čemu se ovaj prvi i dalje muva tu negde. Na stranu što je upitan "uspeh" cele te naše investitorske politike i uslova koji su dobijali. Tj. da li je moglo bolje i za njih (strane kompanije) i za nas (radnike, preduzetnike i domaće firme)
A inače, Šule je oslobđen za pašnjake, sve je bilo po propisima ;)
Što se rasprodaje tiče, najveći deo je urađen 90-ih, pitaj Miškovića i Karića ako mi ne veruješ. I Kuruzova DSS Vlada je uradila lavovski posao po tom pitanju, većina spornih privatizacija je iz tog perioda. I da ne zaboravimo prodaju NIS-a za kikiriki u zamenu za nezavisno Kosovo (ruski izgovor za Krim i ostalo) i gas skuplji nego za Hrvate. Na kraju, do 2012. smo prodavali firme. Ovi sad prodaju zemlju. Istok (rudnici i voda) i jug (voda) već nisu za život, zapad uskoro neće biti, ostaju Šumadija i jugozapadni deo, mada u Šumadiji se već priča o kopanju. Od Banata smo odustali pre 30 godina, u Beogradu niko normalan ne želi da živi. Srem je i dalje ok, mada Fruškoj Gori se spremaju Zlatibor i Kopaonik. Tako da je od cele Srbije ostala Bačka (van NS-a) kao prihvatljivo mesto za život. Koliko bilo kakva tepsija može biti prihvatljiva.
Inače, nijedan grad u Srbiji više nije za život. Tačno je da je investitorski urbanizam krenuo dosta ranije, ali se do pre 10-ak godina taj trend mogao zaustaviti i promeniti na bolje. Pošto to nije urađeno, život u gradovima ne može biti normalan nar 20-30 godina od promene politike. I uz neverovatne investicije da se sve dovede u red (infrastruktura, parkovi, javna uprava, normalna arhitektura....)
@Bata
Kakva čista zarada, kakva unutrašnjost, jeste li vi videli to? Žive duše nema. A onaj ko živi i radi u gradu, a ima nekakvo imanje na selu, srećan je ako nađe nekoga da to obrađuje bez naknade, samo da ne bi zaraslo u korov. Ljudi koji imaju svoje bašte ili gaje živinu, to rade ne zbog ekonomske računice (koje nema), već da bi imali nešto svoje i nešto zdravije.