Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

zna li neko ovde preset koji je Chuck koristio na Marshallu za zadnji album(znaci i na albumu Fragile Art Of Existence sa Control Denied)kao i koji Marshall je koristio?Znaci samo Marshall i njegova BC Rich dzitra koja jebe kevu.Anyone?

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Nego,pitanje za sve koji to znaju,posto ja bas nisam vican pojacalima koji se koriste u studiju-znam da zavisi od pojacala do pojacala ali-koliko recimo da podesim bass treble midle i gain na jednom Marshall-u ako recimo na Metal Masteru namestim tour of Hell preset(tako su ga oznacili u knjizici) a da sve zvuci onako skladno i dobro?i da,pitanje za ljude koji imaju Metal Master-kazite mi svoje presete koji jebu kevu recimo za thrash/death?(mada i nema puno toga da se podesava)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Nego,pitanje za sve koji to znaju,posto ja bas nisam vican pojacalima koji se koriste u studiju-znam da zavisi od pojacala do pojacala ali-koliko recimo da podesim bass treble midle i gain na jednom Marshall-u ako recimo na Metal Masteru namestim tour of Hell preset(tako su ga oznacili u knjizici) a da sve zvuci onako skladno i dobro?i da,pitanje za ljude koji imaju Metal Master-kazite mi svoje presete koji jebu kevu recimo za thrash/death?(mada i nema puno toga da se podesava)?

saznao sam koje je pojacalo u pitanju-Marshall Valvestate 100W.Dakle,ima neko voljan da pomogne coveku(tj. meni)???Kako da podesim dobar zvuk???

Share this post


Link to post
Share on other sites

DOBRO PITANJE!

 

MADA, NISAM SIGURAN DA TREBAO OVDE DA SE NALAZI! NO, NEMA VEZE!

 

JA SAM PRONASAO OVO:

To Scott's well-trained ears, the right combination for recording death metal guitar is: "an EMG 81 pickup, a Marshall 100-watt Valve State head, and a Marshall 4x12 cabinet with 25-watt Celestion speakers. But there's no way to guarantee getting a good sound."

"To be a good player, you have to know your limits," Burns says. "Max [Cavalera] from Sepultura is a great rhythm player, but he can't play a lead to save his life. Trevor [Peres] from Obituary is also a good rhythm player who doesn't even try to play leads-- he knows his limits, and there's a lot to be said for that."

 

MOZDA CE TE ZANIMATI!

 

CEKAMO ODGOVOR DUSHANA, ON CE SIGURNO ZNATI NESTO O TOME!

 

P.S. AKO NEKO NADJE NESTO ZA NEKU DRUGU MJUZU/GITARISTU - NEKA POSTUJE, NECE DA SKODI! icon_wink.gif

 

POZZ

 

UROS

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

DOBRO PITANJE!

 

MADA, NISAM SIGURAN DA TREBAO OVDE DA SE NALAZI! NO, NEMA VEZE!

 

JA SAM PRONASAO OVO:

To Scott's well-trained ears, the right combination for recording death metal guitar is: "an EMG 81 pickup, a Marshall 100-watt Valve State head, and a Marshall 4x12 cabinet with 25-watt Celestion speakers. But there's no way to guarantee getting a good sound."

"To be a good player, you have to know your limits," Burns says. "Max [Cavalera] from Sepultura is a great rhythm player, but he can't play a lead to save his life. Trevor [Peres] from Obituary is also a good rhythm player who doesn't even try to play leads-- he knows his limits, and there's a lot to be said for that."

 

MOZDA CE TE ZANIMATI!

 

CEKAMO ODGOVOR DUSHANA, ON CE SIGURNO ZNATI NESTO O TOME!

 

P.S. AKO NEKO NADJE NESTO ZA NEKU DRUGU MJUZU/GITARISTU - NEKA POSTUJE, NECE DA SKODI! icon_wink.gif

 

POZZ

 

UROS

hvala,malo je pomoglo.Evo konkretnijeg pitanja:

 

kako da na pojacalu imam zvuk mog preseta na pedali,znaci da pojacalo ima samo ulogu zvucnika,tj.da pedala nosi kompletan zvuk?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala,malo je pomoglo.Evo konkretnijeg pitanja:

 

kako da na pojacalu imam zvuk mog preseta na pedali,znaci da pojacalo ima samo ulogu zvucnika,tj.da pedala nosi kompletan zvuk?

bacis pojacalo i ustekas se u miksetu... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heavy Jurk, pa ne moraš da flood-uješ više tema sa jednim pitanjem, nećeš dobiti pre odgovor.

 

Inače koncept ti je naopačke. Ako imaš procesor ili pedalu, treba da nameštaš farbu na otpanjenom pokačalu (znači jačina kao za probu ili svirku) na kome se kontrole postavljene prilično nutralno, znači EQ komplet sve n 12 sati, a prvi gain, tako da je još uvek ton čist kada se bypass-uje procesor ili isključi pedala. Onda namestiš farbu koliko bolje možeš na pedali ili procesoru, i to ti je neki početni dist preset. Nikada niti jednu kontrolu ne guraš do maksimuma, izlaz iz pedale ili procesora ne bi trebalo da je drastično ekvalizovan. Kada misliš da si tako dobio maksimum, e onda pojačaš na pedali još malo srednje iako ti se možda čini da ne treba, i onda tek doteruješ na pojačalu.

 

Elem, NIJE MOGUĆE napraviti kući na slušalicama, liniji, ili na tiho na pojačalu presete ili bilo šta drugo, jer se zvuk menja sa pojačavanjem, obično je sve više visokih i baseva. Znači cela poenta je da nisi ni trebao da praviš presete, tako da obrnuto, treba da namestiš pojačalo na neutralno, pa da izmeniš svoje presete, jer ako na pojačalu ne zvuče već približno dobro, znači da ne valjaju preseti koje si napravio a nije problem u pojačalu.

 

bacis pojacalo i ustekas se u miksetu...
icon_smile.gif A može i tako...

 

zna li neko ovde preset koji je Chuck koristio na Marshallu za zadnji album(znaci i na albumu Fragile Art Of Existence sa Control Denied)kao i koji Marshall je koristio?Znaci samo Marshall i njegova BC Rich dzitra koja jebe kevu.Anyone?
Ono što ti čuješ kada staneš ispred pojačala nije isto ono što se čuje na albumu, jer:

Pojačalo - mikrofoni - mikseta - EQ - miksanje (plus i bas gitara modifikuje zvuk gitare kada sviraju zajedno)- mastering celog albuma.

Znači ni ti ni ja nemamo tačnu ideju šta se tačno čulo u samoj sobi sa pojačala za vreme snimanja. Ja bih verovatno mogao da tehnički namestim nešto vrlo slično ali što je najverovatnije, tebi se ne bi ni dopalo da čuješ tako namešteno pojačalo, opet bi počeo da vrtiš pot-ove jer kao "nije to to, na albumu zvuči drugačije". Jednostavno postoji i razlika između onoga kako treba namestiti da bi se na kraju dobio određen rezultat, i toga kako tebi uvo govori da je dobro kad nameštaš.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA IMAM JEDAN PROBLEM KOJI GLASI:

Zna li mozda neko zasto se oslabi distorzija kada ukljucim volume pedalu na marsal pojacalo? U pitanju je distorzija pojacala! Postoji li neka posebna volume pedala ili neki drugi nacin da se pojacavam u toku svirke(kada soliram)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

..." Kada misliš da si tako dobio maksimum, e onda pojačaš na pedali još malo srednje iako ti se možda čini da ne treba, i onda tek doteruješ na pojačalu..."

 

metal master nema midlove,samo bas i treble

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što ti čuješ kada staneš ispred pojačala nije isto ono što se čuje na albumu, jer:

Pojačalo - mikrofoni - mikseta - EQ - miksanje (plus i bas gitara modifikuje zvuk gitare kada sviraju zajedno)- mastering celog albuma.

Znam vrlo dobro da se karakteristike menjaju sa pojacanjem,ipak nisam za dzabe zavrsio Teslu.Pa zvuk na "live in L.A.' je priblizno slican zvuku na albumu i na takav sam zvuk mislio.Znaci na onaj kad je svirao lajv.to je vec zvuk koji se cyje na pojacalu.Oni su inace svirali u D stimu pa je sve zvucalo jos tvrdje

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

..."Jednostavno postoji i razlika između onoga kako treba namestiti da bi se na kraju dobio određen rezultat, i toga kako tebi uvo govori da je dobro kad nameštaš."...

znaci,ono sto ja cujem u studiju za probe,NIJE ono sto se cuje recimo ako se snima proba?Inace hvala,dostaa si pomogao.Jos jednom,znaci gain,bass,midle,treble,reverb sve na pola i onda namestam na pedali pa posle dodatno namestam na pojacalu, a ne diram effects mix i ostala sranja(to ima na valvestate-u,kako njih da podesim?)>Da li sam dobro shvatio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

..'" Ja bih verovatno mogao da tehnički namestim nešto vrlo slično ali što je najverovatnije, tebi se ne bi ni dopalo da čuješ tako namešteno pojačalo, opet bi počeo da vrtiš pot-ove jer kao "nije to to, na albumu zvuči drugačije". Jednostavno postoji i razlika između onoga kako treba namestiti da bi se na kraju dobio određen rezultat, i toga kako tebi uvo govori da je dobro kad nameštaš.

vrlo je verovatno da si koristio valvestate stotku,pa mi reci ti neka svoja podesavanja,posto si dosta iskusan u tome.Znaci,da je zvuk cvrst za ritam,da reze,ali da se dobro cuje sta gitarista svira a ne samo buka?Mislim pritom kad bi koristio samo valvestate bez pedala/procesora,znaci kako da dobijem neki neki thrash/death dist koristeci samo valvestate(nije vazno sto nemammo iste gitare i pickupove,kazi mi za tvoju dzitru)?Mislim da mi mozes pomoci za ovo

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

JA IMAM JEDAN PROBLEM KOJI GLASI:

Zna li mozda neko zasto se oslabi distorzija kada ukljucim volume pedalu na marsal pojacalo? U pitanju je distorzija pojacala! Postoji li neka posebna volume pedala ili neki drugi nacin da se pojacavam u toku svirke(kada soliram)?

Pa kako zašto ti oslabi??? Pa u čemu je razlika između toga da se zavrćeš na potu ili na volume pedali? Ako smanjiš jačinu ulaza u preamp slabi i distorzija.

 

Generalno, ne postoji način da koristiš dist sa pojačala i da regulišeš glasnoću volume pedalom, Znači, za to ti treba dist sa pedale, jer volume treba da dođe posle distorzije. Možda donekle ako vežeš na effect send i return na pojačalu, ali će volume pedala samo dodavati određenu jačinu pa umesto da ideš od 1-10 po glasnoći ići ćeš sa njom od 7 do 10 recimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam vrlo dobro da se karakteristike menjaju sa pojacanjem,ipak nisam za dzabe zavrsio Teslu.Pa zvuk na "live in L.A.' je priblizno slican zvuku na albumu i na takav sam zvuk mislio.Znaci na onaj kad je svirao lajv.to je vec zvuk koji se cyje na pojacalu.Oni su inace svirali u D stimu pa je sve zvucalo jos tvrdje

Izvini ali ne kapiraš, i to već nema nikakve veze sa teslom. To što je zvuk na live albumu sličan studijskom je logično, jer lanac pojačalo - mikrofon - mikseta - EQ- pa na kraju kako sve to leži u zvuku celog benda se ponavlja. I naravno postoje neka tehnička lica koja se brinu o svemu tome. Takođe štim utiče na to koliko nešto duboko zvuči a ne koliko tvrdo zvuči, dapače mnogo je teže učiniti da rif iz niskog B zvuči tvrdo nego iz E.

 

Ako stojiš ispred pojačala na jednom mestu i slušaš zvuk, a zatim se spustiš tako da ti zvučnik bije tačno u glavu, zvuk će se drastično promeniti. A pri tome je u pitanju uvo koje je adaptibilno mnogo više nego mikrofon. Elem pomeranje mikrofona od 10 cm u stranu, ili samo mala promena ugla istog menja zvuk. Ja sam ti nanizao to da bih pokušao da ti objasnim da postoji proces koji se dogodi sa zvukom, i da ono što ti kao slušalac čuješ kod kuće nema mnogo veze sa onim što se čuje sa samog pojačala u studiju, i da takođe nemaš potrebne informacije da bi to rekonstruisao.

 

Najbolji primer ti je to kako svi pokušaju da nameste farbu onako kako su čuli da zvuče njihovi omiljeni bendovi i onda kad krene svirka sa razglasa se čuje neko cičanje zujanje i brundanje.

 

Elem, ono što većina ljudi identifikuje kao "farbu gitare" je u stvari zvuk basa i gitare zajedno u bloku.

 

Ako te to teši, čuo sam ja anegdote natezanja i sa nekim viđenijim gitaristima koje tonac ili producent ne mogu da ubede da ono što se čuje na monitorima je jedno, a ono što oni čuju kad stoje kraj pojačala je nešto drugo.

 

jednom,znaci gain,bass,midle,treble,reverb sve na pola i onda namestam na pedali pa posle dodatno namestam na pojacalu, a ne diram effects mix i ostala sranja(to ima na valvestate-u,kako njih da podesim?)>Da li sam dobro shvatio?
Reverb možeš da dodaš na clean kanalu ali ga takoreći ne pipaš na dist kanalu ili ga dodaš mizerno malo. Samo ti zamuljava zvuk.

Ne znam kakav Valvestate imaš ako se radi o onom gde postoje 3 kanala, neki moj seting za pojačalo je onaj pot za scooped mids, contour , kako već je na 1-2 sata (manje nego što misliš, da ne ubije skroz srednje), gain je na 2-3 sata, middle oko 12 h, zavisi od prostorije, bas oko 3h i visoki, opet zavisi, ali recimo između 12 i 2h, zavisi od gitare. Gain je u suštini dobar na 12 -1 h kada je pojačalo zaista otpanjeno kako treba, i onda je zvuk najdefinisaniji, ali nije prijatan za solo jer nema sustain-a. U tome i jeste uloga raznih DS-1 i OD-1 pedala koje se obično vežu u lancu pre preamp-a da dodaju taj ekstra boost da bi ton "zapevao" za solo.

 

Ako kačiš na clean kanal, opet napravi neku neutralnu varijantu. Cela fora je u tome da boju možeš da formiraš samo kada si otpanjen. ako se ne čuješ sa tom farbom kada krene da svira bend, dodaš malo srednjih na pojačalu umesto da se pojačaš na master-u. Takođe, ceo tvoj trud pada u vodu ako basista ne ume da namesti farbu, što je tako u 95% slučajeva. Ako on ima tong tong zvuk koji se preklapa sa nižim srednjim od gitare, džaba ti pravljenje farbe. Takođe je bitno da se ljudi naviknu da ne stoje kod svog pojačala nego nasuprot njemu, naročito basisti, jer bas frekvencije se lepo rasprostiru tek na nekoj razdaljini, pa su basisti u večnom ubeđenju kako se ne čuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"... pa su basisti u večnom ubeđenju kako se ne čuju..."

 

e sad si mi pomogao ali stvarno.Misdlim d aje u pitanju model valvestate 1oov,onaj sto imaju u novom orange-u.Sto se tice basista,i njihovog zvuka to znam i na licnom primeru.Moj Stalno prica kako se ne cuje i samo jadikuje.

 

Jos jednom,hvala puno

Share this post


Link to post
Share on other sites

"...Ako te to teši, čuo sam ja anegdote natezanja i sa nekim viđenijim gitaristima koje tonac ili producent ne mogu da ubede da ono što se čuje na monitorima je jedno, a ono što oni čuju kad stoje kraj pojačala je nešto drugo..."

 

sto se toga tice,ja sam jos neiskusan gitarista(kao sto i vidis)ali-na greskama se uci.Eto,sad sam saznao da ono sto ja cujem iz pojacala,nije ono sto bi se culo na snimku.Vrlo korisna stvar.

 

i jos jedno pitanje.Da li da dist prikacim u effects loop ili na obican input?Pitam posto sam negde procitao da je na effects bolje...i da,takodje sam procitao da valvestate gubi definisanost ako je master vol pot na vise od 12 ili 1 sata,jel to tacno?(u svakom slucaju,probacu u subotu)

 

hvala

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

elem, dobih ja pojacalo, ali ne lezi vraze, ima jos problema.

 

potovi su od stajanja nakupili prasinu, ali to sam sredio tako sto sam ih ocistio sredstvom za ciscenje elektricnih kontakata. imam utisak da sada rade super, nema vise nikakvog krckanja, prekidanja, sumova i ostalog. sredstvo za ciscenje je ucinilo svoje. icon_smile.gif

 

medjutim, izgleda da je problem malo komplikovaniji. naime, evo sta se desava. ukljucim gitaru, svi potovi su na nuli, i polako krecem da pravim zvuk. otpanjim gain do daske, zatim vol na boost kanalu, takodje do daske, eq namestim kako treba, i sada bi trebalo da main volume potom mogu da doziram jacinu zvuka. ok, krenem da polako odvrcem main volume i zvuk koji se cuje je jako tih i uzano neprijatno distorzovan, zuji i susti. ima jako kratak sustain i pojacalo na 2-3 je preterano tiho, jedva se cuje.

 

zatim, uzmem paprinu maramicu, otcepim dva mala parceta, smotam i hi gurnem u usi. trebace mi. icon_da.gif otpanjim main vol na 7-8 i odsviram jako e-mol (kod glave, preko svih 6 zica). u tom trenutku sve PUKNE od zvuka. razvali kucu, komsije poiskacu iz kreveta. znaci, zvukcina nikad bolja i nikad jaca. ok, sad ja smanjim main vol na 1, ostane isti taj zvuk samo dosta tisi, ja sviram jedno 2 minuta, i onda se odjednom zvuk pretvori u onaj odvratni zujavi zvuk koji sam imao pre nego sto sam "produvao" pojacalo. icon_smile.gif

 

ima li neko ideju kako se ovo resava? pojacalo je staro po godinama, ali je jako malo svirano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

elem, dobih ja pojacalo, ali ne lezi vraze, ima jos problema.

 

potovi su od stajanja nakupili prasinu, ali to sam sredio tako sto sam ih ocistio sredstvom za ciscenje elektricnih kontakata. imam utisak da sada rade super, nema vise nikakvog krckanja, prekidanja, sumova i ostalog. sredstvo za ciscenje je ucinilo svoje. icon_smile.gif

 

medjutim, izgleda da je problem malo komplikovaniji. naime, evo sta se desava. ukljucim gitaru, svi potovi su na nuli, i polako krecem da pravim zvuk. otpanjim gain do daske, zatim vol na boost kanalu, takodje do daske, eq namestim kako treba, i sada bi trebalo da main volume potom mogu da doziram jacinu zvuka. ok, krenem da polako odvrcem main volume i zvuk koji se cuje je jako tih i uzano neprijatno distorzovan, zuji i susti. ima jako kratak sustain i pojacalo na 2-3 je preterano tiho, jedva se cuje.

 

zatim, uzmem paprinu maramicu, otcepim dva mala parceta, smotam i hi gurnem u usi. trebace mi. icon_da.gif otpanjim main vol na 7-8 i odsviram jako e-mol (kod glave, preko svih 6 zica). u tom trenutku sve PUKNE od zvuka. razvali kucu, komsije poiskacu iz kreveta. znaci, zvukcina nikad bolja i nikad jaca. ok, sad ja smanjim main vol na 1, ostane isti taj zvuk samo dosta tisi, ja sviram jedno 2 minuta, i onda se odjednom zvuk pretvori u onaj odvratni zujavi zvuk koji sam imao pre nego sto sam "produvao" pojacalo. icon_smile.gif

 

ima li neko ideju kako se ovo resava? pojacalo je staro po godinama, ali je jako malo svirano.

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ...jedna rec....

 

lampe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...krecem da pravim zvuk. otpanjim gain do daske...

 

Андро КРАЉУ!!! icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

pojacalo je staro po godinama, ali je jako malo svirano.

 

Није мало свирано без разлога... icon_wink.gificon_biggrin.gif

 

Лампама треба времена да се загреју, али није то... Можда би се загрејале да си дуже терао на јачини 7... icon_biggrin.gif А сада мало озбиљности: верујем да знаш да лампе изигравају снагаше у ел. колу... Знак да је лампа при крају је крљав туп звук и мањак геј(на)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek' zar to nije tranzistorac?

Даријусе што не читаш јеботе!? icon_wink.gificon_smile.gif

 

Шалу на страну, транзисторац, стварно... А било би тако лако да је лампаш... icon_biggrin.gif Мада и овде је решење лако... Треба га свирати на снагама јачим и једнаким 7. Ето, решили смо! icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada smo vec kod lampi...ovo moje novo pojacalo je isuvise jebeno glasno icon_smile.gif ...danas kada sam ga otpanjio do pola i pritiso' debelu E zicu na drugom pragu svi su mi slatkisi (zajedno sa casama icon_smile.gif ) popadali sa polica u bifeu icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

NiKolo care, pojacalo jeste tranzistorsko, tako da lampi nema, a i ako ih ima ja ih jos uvek nisam nasao. bambuca, batice! icon_smile.gif

 

moje iskustvo sa pojacalima i nije neko jer ih nisam imao mnogo u svom posedu, a odavno vec sviram preko stuba kroz procesor, ali ono sto znam to je da prepoznam sta je hladan lem. icon_wink.gificon_smile.gif e, ovo sto sam opisao nije hladan lem, ali neki kontakt se tu prekida. mozda ce onda volsebno da proradi kad nabavim footswitch, nikad se ne zna (mada sumnjam). icon_smile.gif zato i pitam vas, mozda neko ima iskustva. kao poslednja linija odbrane ostaje mi da ga rastavim na sastavne delove i polijem konktakt sprejem (a to izbegavam jer mrzim pipave poslove i gomilu srafova kojih uvek ima vise nego sto treba kad ponovo sastavljam stvar). icon_wink.gif

 

jel ima jos neko ideju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...