Jump to content

Teretana & sve što uz to ide


Tatyannahhh

Masa ili definicija?  

62 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sta mislite o programu gde se radi u jednom danu prvo noge zatim ledja ?

Ja noge slabo radim , tj retko , ali zimi cu da pocnem redovno , i napr uvek mogu vise zgibova da uradim kad odradim noge , nego kad mi je to prva vezba .

Jedan kolega , oldschool bilder mi je rekao da ima logike u tome , da je on najvece tezine na bencu izbacivao kad je odradio 3,4 serije cucnjeva...

chitao sam ja da ima ljudi koji rade program ostatka tela normalno, a noge rade po malo skoro svaki dan i to utiche na druge mishicje, jer kad se rade uopshte mishicji, telo ispushta neke hormone koji uopshte pomazhu rast i jachanje mishicja, ali ne samo konkretno tih mishicja, nego svih u telu koji vezhbaju. a kada se aktiviraju butni mishicji i gluteus, poshto su najvecji mishicju u telu, onda se i najvishe luchi tih hormona i ostalih nekih hemijskih supstanci koje pomazhu pri rastu i jachanju svih mishicja koji rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora da ide, bitno je da se lopatice spoje. :da:

Mora, stara škola. :haha:

 

Nego, sada gledam ove snimke i pitam se da li svi ovoliko cimaju nogama kada rade. Naravno, nije bitno ako se ne klatiš, ali ovo je mnogo cimanja nogama, po mom mišljenju. Ja ih držim savijene unazad i ne mrdam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, baš sam se iznenadio kad sam vidio da se svi cimaju, pogotovo ovaj svjetski rekorder, ali znaš šta... nije isto raditi u serijama po 5-10 ili odjednom napraviti toliko komada. Poslije 15-20 jednostavno gubiš snagu u rukama i leđima i onda se pomažeš nogama, tj. cimanjem.

Ovo se čak i može tolerisati, ali ono naglo cimanje jednostavno nema smisla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, baš sam se iznenadio kad sam vidio da se svi cimaju, pogotovo ovaj svjetski rekorder, ali znaš šta... nije isto raditi u serijama po 5-10 ili odjednom napraviti toliko komada. Poslije 15-20 jednostavno gubiš snagu u rukama i leđima i onda se pomažeš nogama, tj. cimanjem.

Ovo se čak i može tolerisati, ali ono naglo cimanje jednostavno nema smisla.

 

Naravno, ako ides na to da u jednoj seriji uradis sto vise, cimanje je ok. Ali ako vezbas dugorocno u okviru normalnog treninga, pozeljno je odrzavati dobru formu zgiba.

 

Ono sto mene zanima je, jel na rezultate u smislu povecanja snage i hipertrofije misica ima ikakve veze dal radis sto brze ili sto sporije? Cini mi se da su misljenja ljudi polarizovana na 2 ekstrema po tom pitanju, al niko s kim sam pricao nema neki ubedljiv argument ni za jedno ni za drugo :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto mene zanima je, jel na rezultate u smislu povecanja snage i hipertrofije misica ima ikakve veze dal radis sto brze ili sto sporije?

prva stvar kod vezhbanja je da mishicj shto vishe radi, tj. da se mishicj u vezhbi ne odmara. dakle, kad radish sklek, da se ruke ne ispravljaju u laktu, i da se grudi ne spushtaju na pod. slichno i sa svakom vezhbom. a lakshe je uspeti da uradish ceo raspon pokreta bez da udjesh u polozhaj gde se mishicj odmara kada radish sporije nego kada radish brzhe, tako da je to jedan argument za sporije vezhbanje.

 

ovako sam ja to svatio oko tkiva (otprilike) - kada mishicji jako rade, na njima se stvaraju mikro-pukotine, i kada te pukotine zarastu, i ti mikro-ozhilji povezuju novim tkivom niti mishicjnog tkiva tako se mogu i rachunati kao novo mishicjno tkivo (jer se skoro istim sistemom mishicj razvija kad rastemo), i tako mishicj dobija na masi, i onda na snazi.

(takodje zato ne treba za redom raditi iste mishicje, vecj ih pustiti nocj, dve, tri da zarastu da se ne bi bezveze otvarala opet iste mikro-pukotine stvorene na proshlom vezhbanju, zato se kazhe da su glavne stvari kod vezhbanja odmor i ishrana, i zato se uzimaju proteini posle, a ne pre vezhbanja, jer se proteinima grade ti mikro-ozhiljci)

kada vezhbachi dodju do one "barijere" kada mishicj necje da raste, pa onda moraju da dodaju kilazhu ili intenzitet vezhbanja da bi tu "blokadu" probili, to je ustvari da se mishicj u potpunosti pokrio ti mikro-ozhiljcima i sada treba po tim ozhiljcima da krene da se opet prave novi mikro-ozhiljci, i onda se proces nastavlja.

sada, kada chovek vezhba brzhe- pravi "cimajucje" pokrete prilikom vezhbanja, onda su mikro-pukotine na mishicju vecje, ali neravnomerne, a kada se radi sporije, onda su mikro-pukotine ravnomernije i ima ih vishe i kada zarastu daju vecju masu mishicju i vecju snagu mishicju i uglavnom ljudi koji vezhbaju sporije imaju vishe snage u smislu da mogu vecje kilazhe da dignu od onih koji vezhbaju brzhe. stongmeni uglavnom ne rade brze vezhbe, vecj rade vezhbe sporo i vezhbe koje u sebi imaju statichno naprezane mishicja- noshenje i slichno.

 

isto, u mishicju postoje vlakna mishicjnog tkiva koja se specijalizuju za brze pokrete i druga koja se specijalizuju za spore pokrete, pa je tu poenta je u tome shta ti treba. jel hocjesh vecje mishicje i vecju snagu ili ti treba ekplozivnost mishicja (npr ako trenirash neki borilachki sport, pa cjesh onda brzinom pogkreta dobiti vecju snagu nego shto bi imao masom i snagom samog mishicja), pa onda i na osnovu toga (ustvari najvishe na osnovu toga) treba da odluchish da li hocjesh da radish vezhbe brzhe ili sporije.

 

takodje, ako odluchish da radish sporije vezhbe za masu, pa da predjesh na brzhe vezhbe za ekplozivnost mishicja, to je malo zajebano, jer sam chitao da su neka istrazhivanja da se vlakna mishicjnog tkiva brzhe "priviknu" na sporije pokrete, a da "spora vlakna" mnogo tezhe mogu da se priviknu na brze pokrete.

 

ako odluchish da ti trebaju masa i snaga mishicja, onda radish HIT- high intesity training- vezhbe radish sporo sa vecjim tezhinama- manje serije i manje serija.

 

ako odluchish da radish za eksplozivnost mishicja, tu nije poenta da radish "shto brzhe pokrete", vecj samo malo brzhe, a najbolje je da vezhbe radish pliometrijski (to su vezhbe koje se bash na to koncentrishu) npr, ovo je pliometrijski sklek:

dok mu ovo dodju plio skokovi:
mada je najprostiji oblik plio skleka da ne radish samo malo brzhi sklek, nego da radish sklek kad se odgurnesh pa udarish dlanovima dok si u vazduhu.

 

kada radish normalne vezhbe malo brzhe, to je ako ti treba chisto da dobijesh okej masu i okej snagu, i takodje i eksplozivnosti. chak pomazhe i za mrshavljenje, jer je takvo vezhbanje najblizhe aerobiku.

Edited by рогозуб
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je to da ne treba ispružiti ruke potpuna glupost.

naravno, mozhesh ruke da se ispruzhe i do kraja, necje se desiti kraj sveta il ishta strashno, samo sam rekao zashto neki (npr. ljudi sa www.muscleandstrength.com koji su meni bili glavni izvori informacija oko vezhbanja), ukljuchujucji i mene, misle da je bolje da to ne radish- jer dajesh mishicju trenutak odmora. npr. lupam- kada uradish chetiri skleka sa ispravljanjem ruku u laktovima, i kada uradish tri bez toga, mishicju su u oba sluchaja dobili istu kolichinu vezhbanja, i shto duzhe radish bez ispravljanja ruku, mishicji vishe napreduju jer nemaju trenutke odmora. meni je nekako logichnije da ako vezhbam mishicj radim onako kako cje mishicjima biti vishe korisno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozub je u pravu, u principu je opširno opisao onu staru - manja težina sa mnogo ponavljanja dovodi do zategnutosti i okretnosti, veća težina sa manje ponavljanja nabija masu.

 

Ovo za odmor je apsolutna istina, mišićima ne treba davati odmor u toku serije. Dobar primer su zgibovi, ne treba se opustiti do dole, tako da ramena skoro dodiruju uši, nego se zaustaviti malo pre toga i vratiti se gore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim po teretani mnogi rade da ne ispruze ruke do kraja , i kod zgibova, benc presa , potiska za ramena ... Ovo sto je rogozub napisao ima smisla , ali mislim da to ne opruzanje treba da bude minimalno , u principu ja sve sto radim radim tako da skroz ispruzim ruke (laktovi 180 stepeni) , tako mi je u vojsci receno :D .Za vecinu nas ovde koji nismo na nekom posebnom nivou to je totalno nebitno .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam za ovih dve nedelje koliko idem u teretanu (fala kurcu da sam se naterao konačno) primetio da mnogo ljudi ispravlja ruke na lat mašini, tj. pušta da im tegovi u spuštanju cimaju ruke na gore. Meni je trener rekao da ti to poništava 50% vežbe, što mi savršeno ima logike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мени буразер каже да је много теже радити згибове кад руке у спуштању исправиш до краја, а кад је био на пријемном за ВА, нису им бројали згиб ако нису потпуно исправили руке.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vojsci su posebni režimi, uglavnom se još uvek drže starih fazona. Na primer, u američkim merincima (a mislim i u njihovoj vojsci uopšteno) se sklekovi rade sa glavom gore, tako da se gleda ispred, što može da izazove povrede vrata i leđa. Ali, jebi ga, to dođe neka vrsta tradicije koje se oni drže i zabole ih što možeš da se sjebeš.

 

Gojko, trener ti lepo kaže, a i logično je, što kažeš. Mišić funkcioniše u oba pravca i tako ga treba tretirati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam za ovih dve nedelje koliko idem u teretanu (fala kurcu da sam se naterao konačno) primetio da mnogo ljudi ispravlja ruke na lat mašini, tj. pušta da im tegovi u spuštanju cimaju ruke na gore. Meni je trener rekao da ti to poništava 50% vežbe, što mi savršeno ima logike.

 

Gojko, trener ti lepo kaže, a i logično je, što kažeš. Mišić funkcioniše u oba pravca i tako ga treba tretirati.

 

da, i tu ima jedna zajebavancija.

 

mishicji drugachije rade kod kontrakcije i retrakcije i jeste- rade u oba pravca i u oba pravca ih treba trenirati, ali koliko sam ja chitao, mishicj radi "vishe" u retrakciji. ne secjam se sad bioloshkog objashnjenja i mehanizma zashto i kako, ali znam da sam chitao na vishe mesta da je pogodnije za mishicj da vishe vezhba u retrakciji.

 

po tome shto sam ja chitao npr kad si na lat mashini- trebalo bi da chak malo vishe vremena posvetish pokretu vracjanja one shipke u pochetni polozhaj (retrakcija mishicja) nego kada je vuchesh ka sebi (kontrakcija mishicja). dakle isto- kad se radi sklek, odgurnesh se od poda, i onda ne samo da isto vreme i snagu posvetish spushtanju tela, nego chak malo vishe.

 

ja sam tako radio svaki put kad sam vezhbao, a rezultatima svog vezhbanja sam prezadovoljan, iako to nikad nije lichilo na vezhbanje u teretani, npr. ne znam da li mi je ikad vezhbanje trajalo vishe od pola sata, nikad nisam imao program za vezhbanje, nikad nishta nisam uzimao od suplemenata, chak nisam ni posebno pazio na ishranu (jedino gledam da imam i jedem soju ili sochivu posle vezhbanja), nikad nisam koristio ikakve mashine, itd.

 

Мени буразер каже да је много теже радити згибове кад руке у спуштању исправиш до краја, а кад је био на пријемном за ВА, нису им бројали згиб ако нису потпуно исправили руке.

e da, zgib je inache izuzetak onoga shto sam pomenuo. :bigblue: ne kenjam, nisam sad to lupio, ozbiljno sam tako i chitao kad sam se informisao o vezhbanju, pominjali stvarno zgib kao izuzetak toga :haha:

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace poceo sam da praktikujem ujutru kardio na prazan stomak 40 minuta trcanja . A posle podne trening snage u teretani sa tegovima . Zimi tako mogu , posao mi omogucava . Citao sam da se mast najbolje topi kad kad se ujutru trci sa prazni stomakom , sva energija se crpi iz masti , tj sala . A da misici ne padnu tu je teretana , protein i od sutra glutamin ;)

Edited by Hail Metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni je teze kad skroz ispruzim , i nama u vojci nisu brojali ako ne idemo skroz ispruzeno .

Samo kod bildanja , rech teze ne znaci odmah i bolje , tamo se ide na pumpanje misica , tako nek svako izabere sta mu je bolje .

Ako ne ispruzis ruke do kraja i praktikujes to stalno onda dobijes skracen biceps...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...