Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

О отпуштањима и затварању приватних факултета.

 

Другар студира ФАБУС у Новом Саду, зимус је имао испит који је спремио из скрипте која има 6 страница. :haha:

Važi, brate, nisi ni malo objektivan.

 

Koji je to, beše, fakultet?

 

Ти приватни су тешка смејурија. Ортак који је на Сингиблеји ми се жали да има зајебан испит. Ја га питам колико мора да спрема, а он ми покаже непуних 20 страна из неке књиге која је писана повећим фонтом и са великим размаком. :haha:

E, a onda ti dođem ja i kažem da sam Centralni nervni sistem polagao iz "Guyton & Hall" za koju svaki student medicine zna. Sve ima dve strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Није, али су у 99 посто случајева приватни смешни у односу на исте такве државне. Једини приватни који мени делује сасвим ок (па можда чак и боље од тога) је РАФ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može se reći da je takva većina. Ja mogu da pričam o svojoj oblasti. Smešan je Filozofski sa svojim nastavnim programom koji ne ide u korak sa vremenom i potrebama u struci, na primer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj stav he da smatram kompetentnima za raspravu o privatnim i drzavnim fakultetima samo one koji su studirali oba na istom ili slicnom smeru, to je komparabilno.

Varijante ispita iz skripti od 6 strana, verujem jer su Singidunum i megatrend godinama brizljivo gajili takvu reputaciju. Takodje, nisu im svi ispiti takvi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Лу: И претпостављам да мислиш да би неки приватни Филозофски био другачији, то јест ишао у корак са временом и потребама у струци? Моје неко мишљење је да би. Али то би био један од ретких примера.

 

Мада, у принципу, исто моје мишљење је да су приватни који су специјализовани за једну област бољи у односу на исте те државне, него они на којима имаш све и свашта (Мегатренд, Сингидунум...). Осим Правног. Сматрам да Унион никада неће моћи да буде добар колико државни Правни.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ne razumem tvoje stajaliste uopste. sta znaci to "sve je na studentu"?

Prvo ovo:

Nije svaki privatni fax singidunum, kao sto nije svaki drzavni etf.

I dalje, postoji mnogo načina da se kroz "elitne" državne fakultete provučeš, i dana kraju budeš jedan veliki nemač pojma. S druge strane, na mnogim privatnim fakultetima predaju ljudi koji imaju znanje i znaju da ga prenesu, iako sam predmet možda nije zahtevan. Ali niko ti ne brani da učiš više od onoga što ti se traži, posebno ako imaš od koga.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jare:

Mišljenja sam da bi moglo da bude bolje, tj. da bi sam državni već trebalo to da uradi. Verujem da je izvodljivo, bez obzira na vlasnika fakulteta.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seva drzavi za promene kad i ovako mlate pare na skolarinama.

 

Da ja u cetvrtoj godini iz glavnog predmeta ucim gluposti, tipa pravljenje multinedijalnog dvda i slicne budalastine koje veze nemaju sa glavnim predmetom. I ostake carolije tog tipa :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam licno nekoliko slucajeva ljudi koji su otisli sa etf-a jer im je tesko islo - i presli na raf koji su komotno zavrsili.

za obratan slucaj - nikad nisam cuo, i to dovoljno govori o tome koji je fakultet tezi.

 

ali, sasvim drugo pitanje je da li je tezi isto sto i bolji faks (naravno da nije).

na drzavnim fakultetima profani nemaju kontrolu, oni su bog i batina tamo i primace platu bez obizra na to kako se odnose prema studentima i kakvo im znanje prenesu. na privatnim fakultetima ljudi ne zele da placaju skolarine da bi ih neko drkao u zdrav mozak. to ima i svoje lose strane, jer privatni fakultati upravo zbog toga obaraju kriterijum znanje potrebnog za prolaz, pa ih je lakse zavrsiti. privatni fakultet je firma koja treba da zaradi pare i da pruzi zadovoljavajucu uslugu musterijama, to jest studentima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam licno nekoliko slucajeva ljudi koji su otisli sa etf-a jer im je tesko islo - i presli na raf koji su komotno zavrsili.

za obratan slucaj - nikad nisam cuo, i to dovoljno govori o tome koji je fakultet tezi.

 

Нисам рекао да је тежи РАФ, него да оно што се тамо ради мени лично делује занимљивије него ствари са ЕТФ-а. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e pa jare, kad ne volis matematiku i elektroniku, naravno da ti nije zanimljivo. :wink:

recimo, ako studenta raf-a pitas zasto usb kabl ne moze da bude duzi od 5 metara, sumnjam da ce znati da objasni kao neko ko je polagao telekomunikacije na etf-u i kome je to kristalno jasno. na raf-u naucis da budes sertifikovani microsoft web sajt developer. :wink: ok, zajebavam se - ali raf mi vise deluje kao zanat, (koji ces doduse pre unovciti nego ovo znanje sa etf-a).

 

inace, na etf-u postoji "privatni smer", kao fakulet unutar fakulteta koji se placa (mislim da prijemni takodje nije isti), ako uopste postoji. to su smislili da bi bili konkurencija privatnim fakultetima. ucionice su odlicno opremnjene, kvalitet i sadrzaj nastave su drugaciji nego na standarnim smerovima (na kojima se i danas koriste instrumenti za merenje iz 1954god) jbg., trziste cini svoje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

privatni fakultet je firma koja treba da zaradi pare i da pruzi zadovoljavajucu uslugu musterijama, to jest studentima.

 

Nazalost, kod nas se smatra dobrom uslugom ako lako polazes ispite :no:

 

Šteta za istraživački. Koliko studenata uopšte završi osnovne studije psihologije, po godini?

 

Hm... pa nemam pojma, tesko je odrediti jer svake godine ima odredjen broj onih koji diplomiraju nakon 6-10 godina studiranja. U roku nas je iz generacije 2007 diplomiralo oko 20, jos par ljudi i ja sad u toj petoj, apsolventskoj...

 

Može se reći da je takva većina. Ja mogu da pričam o svojoj oblasti. Smešan je Filozofski sa svojim nastavnim programom koji ne ide u korak sa vremenom i potrebama u struci, na primer.

 

haha, mala anegdota na tu temu - jedna mlada saradnica u nastavi je nedavno maksimalno diplomatski predlozila da se malo osavremeni literatura na jednom predmetu (ima veze s psihologijom rada i HR, znaci moderna prica). Odgovor? Profesor koji je pisao knjigu koja se trenutno koristi je jos uvek ziv (u penziji ko zna odkad), pa ce se naljutiti ako mu izbace knjigu iz literature :udri:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi trebalo da je teško odrediti, jer se to uglavnom i broji po godini diplomiranja, a ne upisa.

 

Anegdota je urnebes. Još čovek ne predaje tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dalje, postoji mnogo načina da se kroz "elitne" državne fakultete provučeš, i dana kraju budeš jedan veliki nemač pojma. S druge strane, na mnogim privatnim fakultetima predaju ljudi koji imaju znanje i znaju da ga prenesu, iako sam predmet možda nije zahtevan. Ali niko ti ne brani da učiš više od onoga što ti se traži, posebno ako imaš od koga.

 

ja ne mislim da su nasi drzavni fakulteti elitni u bilo kom smislu, naprotiv. ali s druge strane, da li bi ikome cista srca mogao trenutno preporuciti da upise neki od privatnih fakulteta? ja ne bih.

nije sve na studentu jer student kad upise fakultet ne zna sta ga ceka a jos manje zna sta ga ceka kad dobije diplomu. teret je na sistemu obrazovanja da pruzi obrazovanje i osposobljavanje a ne da mlati praznu slamu/pare. nisam ja nikakav socijalista naprotiv, ali obrazovanje je sistemska stvar ne korporativna. tako je i u americi i drugim zemljama.

ovakvo stanje kod nas i ovi divlji fakulteti a svi privatni su divlji, prema onome sto sam dosad cuo (ima i drzavnih koji su postali divlji proteklih godina) je posledica korupcije i sukoba interesa.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lulita

 

Jeste lako odrediti, al ja ne mogu da procenim jer nemam kontakte sa tim vecitim studentima, a zvanicne podatke ne znam, i ne znam da li postoje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace, na etf-u postoji "privatni smer", kao fakulet unutar fakulteta koji se placa (mislim da prijemni takodje nije isti), ako uopste postoji. to su smislili da bi bili konkurencija privatnim fakultetima. ucionice su odlicno opremnjene, kvalitet i sadrzaj nastave su drugaciji nego na standarnim smerovima (na kojima se i danas koriste instrumenti za merenje iz 1954god) jbg., trziste cini svoje..

 

софтверско инжењерство

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace, na etf-u postoji "privatni smer", kao fakulet unutar fakulteta koji se placa (mislim da prijemni takodje nije isti), ako uopste postoji. to su smislili da bi bili konkurencija privatnim fakultetima. ucionice su odlicno opremnjene, kvalitet i sadrzaj nastave su drugaciji nego na standarnim smerovima (na kojima se i danas koriste instrumenti za merenje iz 1954god) jbg., trziste cini svoje..

Isti je prijemni. Isti je i sadrzaj kao na IR-u. Isti su profesori/asistenti. Kvalitet nastave je bolji, jer ih ima mnogo manje, ispiti su iako isti laski na SI-u, imaju vise kolokvijuma blabla, tj. imali su, mislim da je sad to izjednaceno na nekim ispitima i nemaju neke ispite koje mi na IR-u imamo. Bukvalno placas da nemas obavezu da polazes ispite kao sto su osnove elektrotehnike 1 i 2 ili osnove telekomunikacija i sl i da imas zasebne ucionice.

 

Inace, ova rasprava drzavni/privatni faksovi je glupost, znam mnogo vise boljih programera sa RAFa, nego FONa npr. Al' ima i jako dobrih koji su FON zavsili, iako je to, meni, sprdnja od faksa, a jos je i drzavni. Tako da je to sve dosta individualno, nema mnogo veze sa faksom koji neko zavrsi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

haha, mala anegdota na tu temu - jedna mlada saradnica u nastavi je nedavno maksimalno diplomatski predlozila da se malo osavremeni literatura na jednom predmetu (ima veze s psihologijom rada i HR, znaci moderna prica). Odgovor? Profesor koji je pisao knjigu koja se trenutno koristi je jos uvek ziv (u penziji ko zna odkad), pa ce se naljutiti ako mu izbace knjigu iz literature :udri:

Isto je i na FDU :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Правни пре седамдесетак година :mrgreen:

 

едит

 

шта је с овим усраним форумом, не могу нормално да поставим слику

 

начи попушите ми курац дебили све сте сјебали

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...