Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Пази, ја причам за своју катедру. Имам на првој години 5 обавезних предмена, који су једносеместарски, па се онда множе са два. И четири изборна у првом, и исто толико у другом семестру. Како је на другим катедрама не знам. Питање је само шта ће од свега овога бити. Ево примера. Пре пар дана, представници осталих факултета (значи, без филолошког и филозофског) су примљени код министра првог дана њиховог протеста. И одмах су им удовољени захтеви. Код нас ово траје већ две недеље, и никога то не занима. А после нас господин ректор оптужује да су протести политички. Неко је ту побркао лончиће.

Edited by Јарослав

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko kolike su školarine po evropskim fakultetima, za njihove studente? Kad se već žalimo na naše, da vidimo kako stojimo u poređenju sa Evropom. Tu ne bih računao baš baš prestižne fakultete tipa Oxford/Cambridge, zna se da se za to prodaje duša :) Nego, ovako - kod nas na hemiji na PMF-u je školarina oko 110 000 dinara, znači 1100E za domaće, a 5000E za strane studente (ozbiljno), dok evo npr. za Helsinki, opet smaram za master, ali 4000E za strane studente, a 2000E za studente iz EU. Napominjem da je to po rangu 9. univerzitet u Evropi. I ne treba da se bune ljudi? :confused:

 

Stolet mislim da ti je malo losa paralela, a recicu ti zasto.

Uzeo si primer Finske koja kao i Italija ima NIZE cene skolarina ali bas nize u odnosu na ostatak Evrope.Mislim da oni ne prave onu podelu HOME/EU student koji placaju smesno malo, i kategoriju OVERSEAS gde spadamo mi, Ameri, Argentinci ili Palestinci.Njima je sve to isto i ta kategorija placa OGROMNE skolarine

 

Ali probaj u jednoj Holadniji, Svajcarskoj ili Britaniji da nadjes master ispod 10000e, na iole prestiznom univerzitetu- NEMA SANSE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poenta je u tome da nema ni smisla porediti školarine kod nas i školarine na prestižnim univerzitetima kakvi su engleski, Uthreht, tehnološki institut u Cirihu, Minhen, itd. :cry: To su univerziteti koji spadaju u sam svetski vrh. Naši državni fakulteti su, u najboljem slučaju, prosečni. Fakulteti koje si naveo traže mnogo, ali verujem da i daju mnogo, što u pogledu znanja, što u pogledu mogućnosti za ultimatnu profesionalizaciju i otvaranja vrata za uspešnu karijeru (ovde mislim na uspešnu karijeru po svetskim standardima, ne srpskim, tipa 'opaaaa, zaposlio sam se'). Naši mnogo traže, znanja daju dosta (ovo se naravno odnosi na moj faks, za ostale nisam kompetentan da komentarišem), prakse skoro ništa, teško da od toga može da izađe profesionalac, a na izlazu imaš nadu da ćeš se zaposliti. Da se razumemo, nemam ja nikakve koristi od svega ovoga, kod nas niko nije na samofinansiranju, toliko su ljudi zainteresovani za hemiju :mhihi:

 

E da, te cene što sam naveo se odnose na svih onih 7 lokacija na kojima se pohađa master program o kome sam pričao. Čudno je to, jednostavno za neke nauke je potrebno izdvojiti mnogo novca, tj. za institucije koje se tim naukama bave. Šta je tih 4000E po studentu ako ti moraš imati bar 2-3 NMR spektroskopa koji koštaju po 500 000E, za koje moraš dopremati tečni helijum ili azot za hlađenje i čišćenje, a s druge strane možda neko ko studira sociologiju isto toliko plaća a da univerzitet ne mora dati skoro ništa (sem knjiga i profesora naravno) da bi studentu obezbedio ono što mu treba za školovanje. Kakva je sprdnja raditi sa nečim za šta znaš da nikad ne bi mogao platiti ako pokvariš xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пази, ја причам за своју катедру. Имам на првој години 5 обавезних предмена, који су једносеместарски, па се онда множе са два. И четири изборна у првом, и исто толико у другом семестру.

 

I hoces da kazes da nista od toga ne mozes da das preko kolokvijuma? Ja ove nedelje imam 5 kolokvijuma, za 2 nedelje imam dva ispita... Sta znam, sasvim lepo postizem, uz redovna predavanja i vezbe...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Колоквијуми код мене спадају у те предиспитне обавезе, и обично су недељу до десет дана пре испита. А фора је са тим да и ако испуниш све те обавезе, ти можеш да догураш највише до 50 поена, а за 6 ти треба минимум 55. Тако да, излажење на испите је неминовно.

 

Добро, код тебе је то очигледно боље организовано. Али није свуда тако.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko uči i radi svoje predispitne obaveze na vreme, ima se uvek dovoljno ispitnih rokova. Ko je kampanjac i ostavlja sve za kraj nije mu dovoljno ni 150 rokova. Ja sam totalno protiv protesta, budzet samo u odredjenim kolicinama ko je ocistio godinu na vreme, ovo ostalo je presmeno da neko ko je nakradno skupio 48 bodova hoce budzet.

 

Uglavnom o ovome i protestu najvise slusam od likova koje znam da nisu nista radili tokom godine i tek tamo u septembru se setili svog fakulteta, i uglavnom sam u cudu kada cujem da oni protestuju sto nisu na budzetu. A verujem da je najvise takvih likova.

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Лунар: Брате, да ли би ти могао да даш 18 испита за свеукупно два месеца рока?! А притом да испуниш предиспитне обавезе за сваки предмет, да би уопште могао да се појавиш на испиту (понављам се, али јбг, тако је). И није овде реч о томе да ли је неко кампањац. Чак знам да је већина људи који учествују у протестима међу онима који све раде на време и који се не зајебавају.

Edited by Јарослав

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj drugar je sad upisao godinu na ETF-u, budžet i sve je bilo ok. A onda su smislili nešto novo i prebacili ga na samofinansiranje. Čovek već upisao godinu! Takvi ljudi se žale i organizuju proteste, a svi ostali koji se prikače, jer su čitave godine blejali, mogu da se teraju u kurac. Realno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Лунар: Брате, да ли би ти могао да даш 18 испита за свеукупно два месеца рока?! А притом да испуниш предиспитне обавезе за сваки предмет, да би уопште могао да се појавиш на испиту (понављам се, али јбг, тако је).

 

Koja dva roka? Kako ja znam tu su Januarski, aprilski, junski, septembarski i oktobarski rok. Jedostavno ne mogu da verujem da postoje samo dva roka. A predispitne obaveze svi imaju, i ako ih ti sve lepo skines dok ti traju predavanja dobices puno poena i neces morati puno da se cimas oko spremanja ispita. Ti govoris o tim predispitnim obavezama ko da radis nesto sto totalno nema veze sa predmetom za koji radis te obaveze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не постоје два рока. Прошле године их је било шест, са УКУПНИМ ТРАЈАЊЕМ од два месеца (кад се саберу трајања сваког од тих шест). За предиспитне сам већ рекао. Можеш да скупиш 50 поена макс, што ти не гарантује да ћеш на испиту добити још тих пет за шестицу, ма колико да си добар био. И уопште не говорим о томе да те обавезе немају везе са предметима, већ да је све то тако нереално.

 

Ево, управо гледам вести, и драги нам министар каже да "не могу да се удовоље захтеви студената преко ноћи"!!! А овима са ПМФ-а, ФОН-а, Архитектуре... је могло?!?!?! И после нас оптужују да су нам протести политички!!! Марш, багро једна!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не постоје два рока. Прошле године их је било шест, са УКУПНИМ ТРАЈАЊЕМ од два месеца (кад се саберу трајања сваког од тих шест).

Glupo je tako posmatrati stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, to sto ti hoces da ucis samo tokom ispitnih rokova, pa ti kratko ta 2 meseca koliko ukupno traju, to je druga stvar....

 

Ма неееее :haha: Наравно да не мислим на то. Ма, небитно више. Тема је скренула скроз, а и не могу више :lol:

 

Одох на пиво :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...