Jump to content

Шаркијев блог са мајспејса


Шарки

Recommended Posts

Smorock,

Slazem se.

Al' moram da se nadovezem na Аксеаносилас-ov i tvoj post.

Ja sam bio 2. razred osnovne kada je Tito umro. Kroz skolu su me strogo forsirali da pisem cirilicom. Kada je radjen prevod sa engleskog pisano je cirilicom, znam da sam imao zbrku u glavi da citam latinicu a da pisem cirilicom. Dosta je bilo ljudi koji su mesali ta dva pisma na casovima engleskog. Takve greske su skoro podjednako uticale na ocenu kao i one pravopisne. Na fakultetu sam susreo dosta ljudi koji je pisalo latinicom. Bilo je to ono nesrecno vreme izbeglica, tako da sada nemam uvid da li su to pisali latinicom ljudi sa ovog podneblja ili iz drugih republika.Licno mislim da komunizam nije unistio cirilicu (otac i majka mi pisu cirilicom), vec je ta promena nastala prodiranjem latinice kroz video igre,muzikom (ne mozes da prepisujes tekst na engleskom, sem na engleskom),kasnije kompjuterom, danas ne znam ni sam kako. Cujem klince kako pricaju i pola ih ne razumem. Kad sam ja bio klinac jedino se secam da je neko za sestru upotrebljavao izraz "sveca" i to retko. Promene su ocite, ali nije komunizam kriv za sve negativne promene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad vec pocinjemo od Vuka, onda moram da kazem da se neki nasi, ne tako davni preci, prevrcu bas zbog Vuka. Stvarno mi je zao sto ne mogu da procitam sta pise na nadgrobnom spomeniku i crkvi. Ako smo tako lako dozvolili Vuku da promeni nesto sto je podosta staro, zasto se iscudjavamo sadasnjoj situaciji. Da ilustrujem kako je sve to brzo islo, reci cu samo da moj cukundeda kada je sahranjivao oca bio je Erotije, medjutim kada je on sahranjen pise Jerotije.

Једини "озбиљнији" лик који се противи Вуковој реформи је Басара. Постоји ли Ј, постоји, зашто не направити знак. Српска ћирилица је савршено писмо. Фора је што је Вук променио на БОЉЕ, а ово што се дешава је промена супротно. Уопште немам намеру да се расправљам да ли је ћирилица, у сваком погледу, боља од латинице, јер сваког ко тврди да није сматрам будалом. Озбиљно.

 

Oduvek sam pisao cirlicom, medjutim od srednje skole mesam pisma, zbog prisustva formula.

ove fore sa "tj" "ch" ne mogu da smislim. Ako me pitate zasto sada pisem latinocom, odgovor je jednostavan: 90% mog cvakanja po tastaturi je na Engleskom , tako da mi stvarno predstavlja problem da trazim pojedina slova po tastaturi. Ovome jos da dodam, da sam mail aktivno poceo da koristim pod unixom negde '96, kada stvarno nije bilo osnova za nasa slova.

Нема потребе да се понављам, све сам већ рекао у постовима на овој теми.

 

Mene vise nerviraju ljudi koji bi neko Velekosrpstvo hteli da udju u svaku poru zivog i nezivog.

Е, управо због овог мој толики презир према комунизму. Опрости, пријатељу, али теби је испран мозак. Ако је теби "Великосрпство" (како иду комунистичке максиме - великосрпска хегемонија, јел' тако беше) то што се ја НАДАМ и радујем што ће се у овој држави коначно увести и неки РЕД, а у складу са Уставом, традицијама, културним наслеђем и бла, бла.

 

Zasto pominjes obrasce u posti? Na cirilici su, tacno je.

Зато што ми је идиотски кад неко узме ћириличну уплатницу и попуни је латиницом.

 

Zasto masina koja lupa slova po obrascima lupa latinicom?Zasto im na onoj traci koja visi oko vrata, sa jedne strane pise latinocim a sa druge cirilicom???

To znaci da pocnes prvo da streljas od poste pa onda nastavi sa gradjanstvom.Vidis kinezi pisu postansku adresu u jednom redu, da ne bi dolazilo do zabune oni nama salju adresu koja je prilagodjena nasim standardima, tipa ime, pa adresa, provincija...Vidis Rusi imaju slican sistem, prvo ide grad pa tek na kraju ime i naravno kada im se salje iz inostranstva pise se latininicom i po naski, prvo ime, adresa pa onda grad. Ako saljes Rusu novac putem banke, kako saljes? cirilicom? malo sutra, pises Mihalovich.Mora da postoji granica sta je interno a sta nije, to je tesko povuci i sigurno ne treba da povlacimo ti i ja.Iskreno meni smeta sto u nasem pravopisu stoji da treba da pisem "Soni" umesto "Sony", dok recimo kod Hrvata nije slucaj.Posto ti se obracam, da iskoristim priliku da te pitam, dokle ces vise da za sve nedace okrivljujes komunizam i stalno napadas Ustase? Imam oko 400 filmova koji poticu iz ove internet ere i nikada nisam naisao na "ustaski" prevod. Bas bih voleo da mi posaljes jedno 20 "ustaskih" prevoda, valjda ima toliko ako ih neko placa.

 

Хајде да ти и ја не причамо више. Мислим, супер си ти и тако то, али човече, постављаш ми нека питања на која сам већ одговорио. Такође, питања која су сулуда. Нико није рекао да латиницу треба искоренити, лепо је што по поштама у већим градовима службенице носе двојезични натпис на грудима и тако то. Ти мени помињеш нека правила у Хрватској. Шта то мене брига. Иди па живи тамо ако ти је лепши "хрватски" правопис. Овде га користити нећеш, осим кући. Кинези и Корејци једу псе. Да ли то раде кад су ван Кине и Кореје? Наравно да не. У српском се транскрибује јер ми немамо карактере за ипсилон, икс или даблју. Ако ћемо тако, онда би и име грчке банке требали писати грчким словима. Мислим, шта ти мени помињеш, слање новца, па наравно да је тако како је. Треба ли да пишем арапским ако жаљем паре у Арабију? Ја имам 1500 филмова и гомилу са некаквим будалаштинама од титлова, а ту причу о титловима сам чуо од једног лика који се бавио озбиљном дистрибуцијом филмова. Заиста, кад се мало боље погледа, кад год се појави неки филм, одмах се појави и такозвани хрватски латинични титл. Но, то је мање-више небитно. То што стално нападам комунисте је један вид шале (стварно мислим да су за много тога криви, али то понављам онако шале ради као онај Римљанин што је помињао Картагину (не могу да се сетим имена, па да ме јебеш)) , као и педери-марш у Загреб.

 

Међутим, мени није јасно до кад ће ти да БРАНИШ комунизам и усташе (видим да си у написао великим словом). Хајде да си некада ЈАСНО и ГЛАСНО изнео некакав став о нечему па да разумем. Не, стојиш са стране и проматраш. читаш, па онда улетиш са неком причом - а зашто ово, а зашто оно. Лако је седети са стране, пити пиво и приговарати мајстору кад није окречио ћошак. хајде, изнеси ти некада СВОЈЕ мишљење о нечему. Почни од једноставне дилеме - латиница или ћирилица. Оба писма НЕ МОЖЕ, једноставно НЕ МОЖЕ, тога нигде у свету нема.

 

 

 

Иначе, ова тема се тиче ретардираног интернет говора и начина писања коме прибегавају неки људи, а не приче ћирилица или латиница. То је већ решено. Мислиш ли да се Устав мењао тек онако...

 

Још да додам, кад сам ја био клинац латиницом су писали само они полуписмени, мислили јадни да тао озбиљније и ученије "изгледају". Исти је фазон и са полуписменим народњакушама и којекаквим полусветом који мисли да ће тај јад од образовања и опште културе прикрити тако што ће говорити дефинитивно, бук, сешн, мејкап итд. Нико никада и није рекао да су Срби писмен народ. Да, знају се слова и тако то, али писменост ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...