Jump to content

Ždranje u Beogradu


Geozee

Recommended Posts

lepo se vi hranite u bg...il ste svi burzuji il je kod vas sve to jeftino...niko da kaze:"sto komsija pera ima dobre perece,a tek sto ima dobar burek sa sira,puno fila,mastan...."

:)

Pa, giros koji sam pomenula je 200 din, ali ga ne jedemo stalno nego kad se moze. Inache ima bar 400g u njemu (hleb, pilece meso, krompirici, kukuruz, zelena salata, kupus, sos od pavlake, mirodjije, susama, senf sa medom (luda kombinacija ali je super), i tako dalje)

 

Sto se pice Orao tiche, jedno parche je 60 dinara ali je super, a ne skvrcheno i prepecheno kao u Staklencu, Ne znam, svi hvale Staklenac, meni se nije dopala ta picerija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

normalno da nije nenormalno zajebano napraviti sushi, i normalno da se sirova riba moze transportovati zamrznuta

sushi bar keva x) (ako je to onaj u cumicu)

 

Ocigledno nam je svima da ne znas bas puno o sushi-ju. Prvo, za dobar sushi se i ne koristi zamrznuta riba. Samo sveza. To je prvo. I zato i kosta koliko kosta, na zapadu. Drugo, napraviti dbar komad sushi-ja od bilo koje morske kreature zahteva intimno poznavanje kreature i njene biologije. Trece, svaki sushi majstor bira, u zavisnosti od toga koja je riba ili morski plod u pitanju, samo one produkte iz tog i tog kraja sveta gde je produkat fenomenalno svez i ubijen na najprimereniji nacin. Riba za sushi mora da bude uhvacena i ubijena na idealan nacin za tu ribu, da ne bi doslo do borbe za zivot i s(h)o©ka za ribu sto utice na kvalitet produkta (slicno kao kosher i halal ubijanje zivotinja i riba u jevreja i muslimana). sushi se generalno jede pre nego sto kod tribe nastane rigor mortis (samrtni hropac). A ti pricas o zaledjivanju, o Mojsije.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cekaj hoces da kazes da je jedini pravi susi onaj koji nastupi manje od h vremena posle pecanja ribe? :)

pardon, ne upecana nego namamljena s verom u bolje sutra :)

kosher sushi :D

 

it's just food... doduse hrana koja najlakse ispadne prostacka i nejestiva ali praviti takve kriterijume za susi u zemlji koja ima mozda 5 susi barova od kojih samo 1 provereno valja...

 

i nemojte da vam pada na pamet da probate onaj u Delta City-u (mislim da se zove Ikki Sushi Bar), ne znaju ni pirinac da naprave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cekaj hoces da kazes da je jedini pravi susi onaj koji nastupi manje od h vremena posle pecanja ribe? :)

pardon, ne upecana nego namamljena s verom u bolje sutra :)

kosher sushi :D

 

it's just food...

 

Nije 'jedini pravi' nego onaj najbolji, delikates. Sushi je generalno fast-food i bio je vekovima fermentiran (ne zaledjen). U pirincanom sircetu. Tog pirinca iz Japana, 'dugi beli' se zove, i samo na njemu moze i mora da se sluzi riba ili plod mora. I mora da ima temperaturu od 93F idealno. U trenutku kad ti je pruzen. Sushi se jede i iz frizidera, napravljen istog dana ali ranije. U Japanu su ga nekad nosili kuci za veceru. Ali nigiri sushi, onaj vrhunski se sluzi samo sa svezim sastojcima. Dovedeno u luku tog jutra i ode tog dana. Zato gradovi koji nisu na moru i nemaju vrhunski sushi, kostalo bi ih basnoslovno da shipuju svezu ribu avionom, a alternativa je hladnjacom i to vec nije taj sushi. Zato i kazem, cene se krecu i u Amerigi od 40$ po nekoj solidnoj porciji pa do preko 250$ za tu istu porciju ali kod top majstora sa svezom ribom. I da, rigor mortis se ne desava instantno posle smrti. Nekih par sati kasnije zavisi od ribe. I do 8 sati kasnije, koliko se secam. Bitno je da je riba posebno tretirana sve to vreme i da stigne kod sushi majstora pre rigor mortisa. On pazari ribu u 4 ili pet ujutro kad je ovi svezu dovuku sa mora, jos nije dozivela rigor mortis, i onda je nosi u radnju gde je pripremi za konsumpciju preko dana, kad otvori radnju. Prosto, ali skupo.

 

Sjajan sushi je orgazmicna hrana. Uopste nije obicna, ili samo slasna. Orgazmicna. Postoji kompletan zen oko toga (naravno) i tolike tajne i varijante ali i tradicija, da je to cudo. Ipak, smislili su ga Kinezi i Japanci. To je 'art form'. A nastalo je kao fast food, ne porice to niko. Mislim da u Evropi je verovatno najbolji sushi u Londonu. Sva riba iz Atlantika, pogotovu severnog, se da sakupiti sveza, a ima sjajnih sushi chef-ova. Sushi chef je ne kuvar, nego lik nalik na Samuraja. Ono, trening mu traje 20 godina (oko pripremanja ribe aman) dok u sve tajne i sfere mosrkog zivota ne pronikne. O jebenom vitlanju onim secivima da i ne pricam. E onda postanes chef, i mozes da otvoris svoj restoran, eventualno. Dotle gibas za druge, ucis zanat i cutis. Onda mozes misliti kakvi su to likovi. Na zapadu se svakog zna poimenicno. Ko sahisti mu dodju. Oni najbolji. U Americi je sjajan sushi, ali naravno Japan je majka Mara. Oni su citavu tehniku prilagodjavali tome da iz svojih lokalnih plodova mora izvuku nutricioni, vizualni, teksturni maksimum uz cudesne kombinacije ukusa.

 

I beg to differ, it's a fuckin' rocket science :da:.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo kazem da iako je lepo sto zivot nije totalno prosta stvar ogromnu vecinu boli uvo da li je nesto spremljeno po pravilima ili ne ako je ukus manje vise isti :da: ta pravila su toliko uvrnuta i nemoguca za ispuniti kod nas da nema smisla reci da neki susi kod nas nije sjajan samo jer nije po najvisim standardima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima tema "e pa volim" :)

 

on topic:

 

 

Prolece nije lose

Tipicna kafana/restoran a cene prosecne iliti regularne

Relativno skoro sam rabio tamo Karadjordjevu sniclu-preko celog tanjira maltene i covek se najede bas :da:

 

jes' vala. mala bečka + crno vopi, bog da te vidi!

ima i dobrog kiselog kupusa :da:

 

 

sushi dobar u beogradu celom nisam jela. a ni onaj u budvi nije nešto

mora riba da se poštuje ne može od smrznutog da se pravi bre

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...