Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

може курац, посебан укус имају кожа са свињске коленице, пречена свињска ребра, јагњетина, пилеће бело месо...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde,reko da podijelim sa vama jedno neobicno iskustvo u vezi hrane,iako cete sigurno misliti da sam lud.

 

Danas smo ja i jedan moj kolega sa posla (stariji covjek koji je pred penzijom) otisli na rucak,u jedan restoran.On je narucio kuvanu jagnjecu glavu,ja sam se neko vrijeme dvoumio izmedju mijesanog mesa i punjene vjesalice na zaru,ali na kraju,jagnjecu glavu narucim i ja.Do danas to nisam nikad okusio,ali kolega je navaljivao da probam jer je bas ukusno,kako je rekao.

Moram priznati da je bila ukusna,nisam pojeo cijelu:jezik i mozak sam ostavio;ali ne i moj kolega.Njemu je to najukusniji dio glave.Mozak je kao pasteta,samo mnogo ukusnije,kaze.

Posto sam zavrsio sa jelom,kolega je stao da me gnjavi,sa nekom teskom pricom.Bio je ogorcen na aktuelnu vlast,i govorio nesto o samoupravnom socijalizmu,tvrdeci da se tada zivjelo neuporedivo bolje.Nije prestajao da brblja.Posto sam se najeo spopala me je nekakva mucnina,pripalio sam cigar,pijuckao pivo i dok sam buljio u jagnjecu lobanju stadoh da razmisljam o tom jagnjetu ciju smo glavu upravo smazali.Zalio sam samoga sebe,ili je,prije,to bilo samo gadjenje.

 

Razmisljam,kako je,dok je bilo zivo,to jagnje trckaralo po livadama,sa ostalim stadom,pasuci travke;a kada bi se zasitilo drijemalo bi na suncu,pa opet paslo travu.Sve dok ga coban sa ostalim stadom ne bi spratio u stalu.A mozda je taj coban imao malog sincica,ili pak unuka i to mu je jagnje bilo najdrazi ljubumac,sa kime se igrao.I kako to obicno biva sigurno mu je dao neko ime...mozda Meki,pomislih.

Kada je poraslo,a jagnje raste brzo,nesumnjivo je i taj djecak na njega zaboravio,bas kao na neku staru igracku koja se zagubila ispod njegovog kreveta.A onda je jednog jutra dovuceno u kasapnicu i prije nego ga je kasap priklao,u njegovim ocima se mogao opaziti neizmjeran strah.Za kasapa je to kao i svaki drugi posao,to radi hitro i predano:odmah mu je noz zario u vrat,i krv je siknula iz vratnih arterija.Naravno,kasap se tu nije zaustavio,okacio ga je na kuku,i odrao.Zatim je u neku posudu izrucio njegove iznutrice.Nesto kasnije,kada je sve to oposljeno,jagnje je,odnosno ono sto je od njega ostalo-zavrsilo u restoran.Nas dvojica smo u slast pojeli meso sa njegove glave.Popili smo jos po dva piva,prije nego smo krenuli kucama.

 

Smijesno,ali to mi je sve proslo kroz glavu, o tome sam razmisljao onako...iz dosade.Covjek o tome ne razmislja kad jede razne mesne preradjevine,salame,cajne,pastete,nareske...

A i bilo mi je bas odvratno dok sam sit gledao u tu jagnjecu lobanju.Htio sam da povratim.Stvarno sam se gnusao samog sebe.

Takodje mi je uvijek bilo smijesno da ljudi kad procitaju vijest u novinama koja govori da je neko mucio kakvog psa ili macku,toboz se zgroze,a ima li nevinijeg stvorenja od jagnjeta?

 

Nedavno je moj ujak koji zivi na selu prodao konja.Volio sam tog konja i uvijek kad sam posjecivao ujaka,isao sam da ga vidim i nosio mu hranu.Ostarao je i kupio ga je jedan mesar,zaklace ga.Od konjskog mesa takodje prave razne specijalitete,cuo sam.

 

Sve je to pateticno i glupo,o tome nikad nisam vodio racuna,vec bih se sa tim stvarima sprdao,ali ovih dana sam u nekom cudnom dusevnom razpolozenju,pa i takve misli mi prolaze kroz glavu,osecam slabost prema svemu.Mada ne i prema ljudima.Nesto se cudno sa mnom desava.

  • Upvote 4
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta prica sa zumancetom je preterana.

Slažem se. Istina je da žumance sadrži visoku koncentraciju holesterola (i "dobrog" i "lošeg") i optimalno bi bilo pojesti dva žumanceta nedeljno ali izgleda da dosta ljudi ne zna da je taj isti holesterol apsolutno neophodan za normalno odvijanje svih metaboličkih procesa pa ga zato valjda izbegavaju. I često čujem priče da "ako jedeš hranu koja ima holesterol veće su šanse da doživiš srčani udar". To nije baš tako. Ako često jedete visokoprerađenu i neorgansku hranu (znate već šta tu sve spada, da sad ne nabrajam) koja sadrži gomilu štetnih hemikalija/emulgatora/zaslađivača i sl. onda će oni vremenom dovesti do oštećenja arterija što će omogućiti da se holesterol zalepi za zidove tih arterija a to onda vodi do pojave arteroskleroze i na kraju do srčanog udara. Naravno, to oštećenje arterija se u potpunosti može izbeći drugačijim režimom ishrane (niskoprerađena i organska hrana). Time se izbegava oštećenje arterija i tada će sav holesterol u organizmu samo proći kroz njih bez ikakvih štetnih posledica.

 

Ako je imaju dostupnu- mogu.

Upravo to. Na način ishrane nekog naroda presudno utiče raspoloživost neke hrane koja je opet uslovljena geografskim položajem. Mada, kao što Novaliis reče, usled globalizacije maltene sva hrana je, manje ili više, postala dostupna u svim delovima sveta ali nekada davno kada globalizacije nije bilo stvari su funkcionisale malo drugačije i otuda sva ta različitost načina ishrane od naroda do naroda. Mada, realno, ti se uvek možeš hraniti nezdravo gde god bio. To što živiš na Mediteranu ne znači da moraš da se hraniš na mediteranski način. I tamo možeš da jedeš čipseve i hamburgere svaki dan. :mhihi:

 

36g proteina na 100 grama. pakovanje od 250 grama koshta 45 kinti.

Jeo pre neki dan. Savršeno. Samo što sam ja stavio punu činiju toga, sipao mleko i posle 15-ak minuta je toliko nabubrilo da nisam mogao ni pola da pojedem. :D

 

Soul Wandering: Uh, fantastično. Krem čorbu sa pečurkama bi mogao da jedem dok se ne onesvestim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tina je da žumance sadrži visoku koncentraciju holesterola (i "dobrog" i "lošeg") i optimalno bi bilo pojesti dva žumanceta nedeljno ali izgleda da dosta ljudi ne zna da je taj isti holesterol apsolutno neophodan za normalno odvijanje svih metaboličkih procesa pa ga zato valjda izbegavaju

nemoj shirish dezinformacije. zasicjene masne kiseline, trigliceridi, holesterol- potpuno nepotrebne stvari u ishrani. telo samo proizvodi dovoljno (jedine zasicjene masne kiseline koje chovekovo telo proizvodi u manjim kolichinama od optimalnih su omega 3 i omega 6). chakshtavishe, treba ih maksimalno izbegavati, jer su zasicjene masne kiseline zlo. pogledati samo spisak bolesti i zdravstvenih problema koji su uzrokovani gojaznoshcju, i dodati rak, to je sve izazvano zasicjenim masnim kiselinama, ne mora se uopshte ni biti gojazan. nema zasicjenih masnih kiselima u ishrani- znachi izbegavanje minimum 80% bolesti. to su ljudi znali u staroj grchkoj josh pre dva ipo soma godina, kao i u indiji, pa su vegetarijanci i tad zhiveli zdravi ko dren i vitalni i po 100 godina..

 

dekompozicija zasicjenih masnih kiselina je ogroman deo truljenja mesa, a svako meso trulu u zhelucu i crevima choveka, jer chovek ima creva dugachka skoro kao da je biljojed, za razliku od mesojeda koji imaju mnooogo kracja creva, upravo da bi shto pre izbacili ostatke mesa da ne trule u njima. a maso kada truli, postaje prvo nejestivo, pa onda sve vishe i vishe otrovno i infektivno. truljenje mesa pochinje posle par sati, a meso se u zheludcu i crevima zadrzhava vishe od 20 sati, ako se radi o crvenim ili zhilavim mesima chak i do 70ak sati. to je koren skoro svih zdravstvenih problema.

 

vecjina ostalih se mogu pridodati takodje ishrani- unoshenju otrova kao shto su aditivi, konzervansi, emulgatori, alkohol, nikotin, i slichnih supstanci koje su ustvari otrovi- droge itd) i ostaje manje od 10% zdravstvenih problema koji nisu vezani za ishranu nego su ili su vezane za nervni sistem i izazvani stresom (koji usput i pogorshava sve one izazvane ishranom) ili za spoljne uticaje (radijacija, otrovi kroz zagadjenje isl) ili su direktno izazvani genetikom.

 

u sushtini, vodjenje zdravog zhivota = zdravlje. shto bi reko nikola kejdzh "you dont say?!"

 

Jeo pre neki dan. Savršeno. Samo što sam ja stavio punu činiju toga, sipao mleko i posle 15-ak minuta je toliko nabubrilo da nisam mogao ni pola da pojedem.

koji cje ti moj da pojedesh punu chiniju toga, 35g proteina je pola dovoljnog dnevnog unosa proteina (ako nisi profi bilder).

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino takav i konzumiram (u čokoladi i ostalim prehrambenim glupostima). Dobro, čokoladu i ne jedem često, ali uvijek se šećer kao sastojak nađe u drugim namirnicama. Mislim da sam dvijehiljadeineke prestala sa bilo kakvim dodavanjem šećera u napitke/hranu. Jedino priznajem da ponekad dodam pola kk (nazovi) smeđeg šećera kad pravim salate :redface:

 

Nemoguće je hraniti se zdravo 100% kad polovina tzv. zdrave hrane koja je ovdje dostupna -- nije zdrava.

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakat. a najbolje je sto u "zdravoj hrani" posla rinfuza su kojekakve grickalice i secercine s mascu....

 

Jedina stvar koja u sebi ima "industrijski" secer a koju jedem su Fisherman's friend. Ove, najjace i najiskrenije

 

fishermans_friend_original__92555_zoom.jpg

 

Ne volim zvake i ne podnosim to "prezivanje", samo Pecarosev Prijatelj :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dalje uspesno apstiniram od rafinisanog secera, samo udara nostalgiju cokolada...

 

ima u maksiju i muskovado i kakao u prahu.. ja stalno hasam uzmem uprzhim u nekoj chinijici za pola minuta malo kakaa sa malo mleka i par kashichica pahuljica/ mekinja po izboru i dodam shecjera.. ili uzmem i stavim kakao i shecher u malo pirincha dok ga skuvam..

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozube, nisam ni rekao da organizam sam ne stvara neke vrste masnoća (zapravo, stvara sve osim omega 3) već samo da je holesterol, kao jedna od vrsta masnoće, neophodan za normalno funkcionisanje organizma, da to nije nekakav "otrov" koji treba izbegavati po svaku cenu (kao što neki ljudi misle) već samo da treba umereno jesti hranu za koju se zna da sadrži visoke koncentracije holesterola (npr. žumance).

 

Nego, upravo dođoh sa treninga (danas smo imali kondicioni), bukvalno sam crk'o i čim sam stigao kući bacio se na klopu: činija gorepomenutih sojinih pahuljica, skoro pola vekne integralnog hleba i pola litre onog pozerskog balans jogurta. Haha, lepota je u jednostavnosti. ;)

Edited by Kendall

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...