Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

A i vino daje snagu cim Kraljevic Marko uze ralo i volove te pobi Turke janicare , jel tako rogozube ?

Pa naravno Sokrat je bio neki alternativac tog vremena , neki tamo umetnik , da je ratovao jeo bi taj mesa , ne nego je palamudio . Bas me zanima da li su Spartanci bili vegetarijanci.

 

Ili su mozda jeli sejtan .

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i vino daje snagu cim Kraljevic Marko uze ralo i volove te pobi Turke janicare , jel tako rogozube ?

Pa naravno Sokrat je bio neki alternativac tog vremena , neki tamo umetnik , da je ratovao jeo bi taj mesa , ne nego je palamudio . Bas me zanima da li su Spartanci bili vegetarijanci.

 

Ili su mozda jeli sejtan .

 

Nisu bili vegetarijanci. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno Sokrat je bio neki alternativac tog vremena , neki tamo umetnik , da je ratovao jeo bi taj mesa , ne nego je palamudio

zapravo sokrat je ratovao, uchestvovao je u tri bitke u peloponezhanskom ratu i bio je poshtovan kao veliki ratnik, takodje su platon i njegovi ostali uchenici, isto kao i svi stoici i pitagorejci bili vojnici i svi su se redovno bavili vezhbanjem i rvanjem, inache je filosofu aristoklu platon nadimak koji mu je dao trener rvanja jer je imao najshira ramena od svih njegovih rvacha. isto kao shto su danas mnogi sportisti i bilderi vegetarijanci, isto su bili i u antici mnogi bili veg- vegetarijanstvo ne samo da pruzha dovoljno svih potrebnih nutritijenata ljudima, chak iako su sportisti i vojnici, nego je i najzdraviji nachin ishrane, to su znali i pre hrista, i to su istrazhivanja koje je moderna tehnologija omogucjila dokazala detaljno, nema poenta odbacivati te chinjenice, sem ako neko nema bash posebnu zhelju da ispada glup

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ma taj ko ne jede meso je šonja. Jaja su ekstra i žumance je kul. Ja godinama jeo šećerom jaja što kažu i to u enormnim količinama pa mi ništa nije bilo. Za uskrs sam nekada znao da grunem po deset komada jaja u cugu sa sve žumancetom. Sve u svemu priča je ista kao i uvek. Ako nešto radiš neumereno onda će biti i posledica. Moj ortak dok smo išli u teretanu jeo 30 jaja dnevno. Lud, ali nema holesterol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znash kako- neki ljude duvane 20 godina pa im nije nishta, al to ne znachi da su cigarete zdrave i da ne izazivaju kancer. prvo- to shto ti "nije nishta" ne znachi da nije neshto krenulo da ti se deshava, chiji simptomi cje da se ispolje kasnije.

 

drugo- vecj sam rekao da jeste u teoriji mogucje hasati zasicjene masti, i to u velikim kolichinama, i da one nemaju nikakve posledice, ali retko ko ima toliko fizichke aktivnosti da sve to potroshi, jedino ljudi koji su profi sportisti ili koji vezhbaju bash dosta. vecj sam pomenuo- chak ni poshtari ni fizikalci na gradjevini ne mogu da istroshe sve zasicjene masti koje pohasaju u normalnoj ishrani, tako da mi koji imamo manje fizichke aktivnosti od njih svakako treba da shto je mogucje vishe smanjimo unos zasicjenih masti (i trans masti naravno).

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

neki ljudi su tolerantniji na holesterol, da se tako odrazim.

 

zasto je sonja? sta je kontra-od-sonjavog u ubijanju bespomocnih zivotinja i onda jedenju istih? mislim ja sam mesojed ali ne bih se nikad usudio da se izdignem po bilo kom osnovu iznad ko nije nekog samo zbog te cinjenice (drugo je kad je neko nazovi-vegetarijanac a ne zna ni sta to znaci niti kako da uklopi vegetarijanstvo u svoje balkanoidne navike ishrane pa to onda ne lici ni na sta; takve ljude redovno unistavam)

kulinarno-antropogeografski nasi krajevi nisu nesto pogodni za opredeljivanje veceg broja ljudi za vegetarijanstvo, odnosno za postizanje uravnotezene i raznovrsne veg. dijete sa (za prosecnu osobu) relativno malo truda - potrebno je ipak vise novca nego za pirebecka/sarma/makaronesasirom/krmenadla/krmenadla/krmenadla/cufte varijantu plus relativno mnogo truda kao sto je napor u cilju informisanja i dr.; tako da ako neko uklopi sve to, a ne radi to iz nekih posebno glupih kvazimoralnih pobuda - pa ono, pre bih rekao da je taj u manjoj meri sonja nego ljudi koji po inerciji jedu ono sto su naucili od malih nogu bez ikakvog premisljanja

 

jedino sto je meni neshvatljivo da ljudi nece da jedu ribu itd. da nece da jedu mleko/ml.proizvode jos ajde mozda mogu da svarim, da nece da jedu jaja mi je vec prilicno poglupo, ali ribu, preko toga bas nesto ne mogu da predjem, odnosno ne mogu da smislim racionalno objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gde nadje postare :haha:

pa hodaju ceo dan, to troshi dosta energije, bem li ga x)

 

za postizanje uravnotezene i raznovrsne veg. dijete sa (za prosecnu osobu) relativno malo truda - potrebno je ipak vise novca

odakle ti to? veg ishrana je dosta jeftinija, integralne zhitarice, mahunarke, vocje, povrcje - sve to je jeftinije nego meso + malo povrcja i vocja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedino sto je meni neshvatljivo da ljudi nece da jedu ribu itd. da nece da jedu mleko/ml.proizvode jos ajde mozda mogu da svarim, da nece da jedu jaja mi je vec prilicno poglupo, ali ribu, preko toga bas nesto ne mogu da predjem, odnosno ne mogu da smislim racionalno objasnjenje.

 

sta ti je tu neshvatljivo sto ne jedu ribu, pa riba je zivotinja isto kao i prase, u cemu je razlika...

 

meni je bas neshvatljivo da jedu samo ribu, osim u slucaju da su vegetarijanci iz zdravstvenih razloga a ne sto se zalazu za zastitu zivotinja.

Edited by LoveHateLove
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

odakle ti to? veg ishrana je dosta jeftinija, integralne zhitarice, mahunarke, vocje, povrcje - sve to je jeftinije nego meso + malo povrcja i vocja.

 

povrce je sad isto skupo jbg tako da jesti samo regularno sezonsko povrce u velikim kolicinama umesto (umerene kolicine) mesa - nije drasticna razlika u ceni a kad tome pridodas standardne "vegetarijanske" proizvode tipa tofu, humus, klice, ovo ono ipak dodje skuplje po mojoj racunici

 

@lovehatelove

te stvari ja ne kapiram, to su ti iracionalni momenti o kojima govorim.

recimo da je riba savrsena namirnica za ljudsku ishranu i da je naprosto steta ne koristiti tu savrsenu namirnicu za tu namenu. toliki narastaji i civilizacije ne bi postojali bez ribe, sta sad treba da im atribuiramo neku nehumanost prema zivotinjama sto su se koristili nekim bazicnim resursima u svojoj okolini neophodnim za opstanak? more nam je blizu i imamo odlicne reka i treba to da adekvatno eksploatisemo da bi smo bili optimalno zdravi, jerbo bez ribe nema omega 3 masnih kiselina (bez bezveznih dodataka ili nekih otkacenih zahvata u ishrani) a belancevine iz ribe su bog i batina. neverovatno je oholo i neprikladno stavljati neko empatisanje sa ribama iznad tog fact of life-a, valjda je bitniji ljudski rod od ribljeg.

empatisanje sa zecevima, ovcama, mackama i kerovima jos i mogu da pojmim ali kakvu to emotivnu vezu i blizak kontakt ljudi uspostavljaju sa ribama? tako sto ih gledaju u akvarijumima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a kad tome pridodas standardne "vegetarijanske" proizvode tipa tofu, humus, klice, ovo ono ipak dodje skuplje po mojoj racunici

tofu, tempeh i ostale "zamene za meso" kao redovan deo ishrane jedu samo hipsteri vegetarijanci. ja sam meso zamenio integralnim brashnom, koje koshta 50-70 dinara kilo, jedino skuplje u ishrani mi je ella sir, vrlo retko kupim sejtan, a i on je ultra jeftin kada se uzme u obzir kolichina proteina koju ima, uglavnom, kao shto rekoh- ishrana integralne zhitarice, mahunarke, vocje, povrcje (poneko belance i nemasno mleko/ mlechni proizvod) je dosta jeftinije od ishrane koja sadrzhi meso.

 

empatisanje sa zecevima, ovcama, mackama i kerovima jos i mogu da pojmim ali kakvu to emotivnu vezu i blizak kontakt ljudi uspostavljaju sa ribama? tako sto ih gledaju u akvarijumima?

etichki vegetarijanizam nema veze sa emotivnim vezama, nego sa moralnim normama. loshe je ubijati ljude iako nemamo nikakvu emotivnu vezu sa njima.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

lose je ubijati ljude zato sto su clanovi nekakve zajednice, zato sto su deo nekakve slagalice, zivotinje jesu deo ekosistema pa ih je lose istrebljivati, ali pojedinacno ubiti zivotinju nema nikakav efekat ni na sta osim na 1. samu zivotinju i 2. ljudsku empatiju

 

da recimo postoji covek koga bi zeleo da ubijem a da ne osecam nikakvu empatiju prema njemu (zato sto je recimo hitler) niti mi je stalo do njega u bilo kom smislu niti ce njegova smrt uticati na druge ljude, odnosno na drustvo ubio bih ga bez treptaja. samo sto je to potpuno nemoguc scenario tako da se nece desiti, ali sa zivotinjama nije nemoguc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Zapravo da.

 

Da su travke tako dobre biljojedi bi bili pametni kao mi. Posto ste vi ovde vecinom evolucionisti onda to morate prihvatiti.

 

Kada kazem travke mislim na sve sem majke svih trava. Od nje ljudi postaju bogovi. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

lose je ubijati ljude zato sto su clanovi nekakve zajednice, zato sto su deo nekakve slagalice, zivotinje jesu deo ekosistema pa ih je lose istrebljivati, ali pojedinacno ubiti zivotinju nema nikakav efekat ni na sta osim na 1. samu zivotinju i 2. ljudsku empatiju

ili vrlo prost racionalni argument:

1 - ubijati bicja koja ne zhele da budu ubijena radi uzhivanja je nemoralno

2 - nijedna zivotinja nikada nije trazila da bude ubijena

3 - chovek mozhe lako da bude zhiv, zdrav i jak bez mesa, dakle ne jedemo ga iz potrebe, nego radi uzhivanja

zakljuchak - ubijati zhivotinje radi ishrane je nemoralno, i ko jede meso ubijenih zhivotinja je sauchesnik u tom nemoralnom chinu.

 

jednostavno ne postoji racionalno opravdanje za ubijanje zhivotinja za ishranu ako postoje druge opcije. tri najcheshcja opravdanja za jedenje mesa su sva falichna

 

- ne mozhemo bez mesa. netachno, mozhemo sasvim lako da budemo zdravi i jaki bez mesa; shtavishe, bicjemo zdraviji.

 

- ljudi su razumni, a zhivotinje nisu pa mozhemo da ih ubijamo. problem sa ovih argumentom je to shto postoje ljudi koji su nerazumni pa ih ne ubijamo, i nash razlog za njihovo neubijanje nema dakle veze sa razumom, vecj pre sa njihovom mogucjnoshcju da osete bol i da zhele da zhive, shto je oba prisutno kod zhivotinja.

 

- i zhivotinje jedu jedne druge. dva problema sa ovim- prvo, zhivotinje nisu moralni uzor ljudima i ne treba da budu; drugo- zhivotinje koje ljudi ubijaju za hranu su po pravilu zhivotinje koje ne ubijaju druge zhivotinje, vecj su miroljubive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

necemo biti zdraviji bez ribljeg mesa. moze se preziveti bez njega, odnosno moze se zameniti (neki lajfstajl-konzument moze a neko u okeaniji recimo ne moze) ali nema potrebe kad je tu i sasvim je super i odlicno takvo kakvo je.

ne slazem se sa prostim racionalnim argumentom, ali ne bih da dubim i idem u filozofije. recimo samo da ni biljka nije trazila da bude ubijena

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Postoji pravi i lazni moral Ovo je onaj potonje vrste. Ko kaze da je nemoralno ubiti nekoga ili nesto radi ishrane? Bole me kita koga one jedu ili sta rade. Od pamtiveka ziva bica jedu druga i ti sada to predstavljas kao nemoralno. To je bolesno na vise nivoa i tako pogresno da ne znam da li treba objasnjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...