Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

pre bih kupio neku prljavu hamburgerčinu od lika sa crnim blatom ispod noktiju nego Mekov burger, makar mi je dao u onoj lepinji koja se se osušila i postala dvopek. Ubaciš tu i pokvareni kajmak i dobijaš pravu srpsku pljeskavicu. I smrdiš tri dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna je VELIKA zabluda da organizmu ne treba mast, vrlo česta u današnjem društvu. Mast je prilično satanizovana, toliko se o njoj govori da su ljudi počeli u potpunosti da je izbegavaju. Od masti organizam dobija mnogo više energije nego od ugljenih hidrata npr., samo je fora da je ne treba jesti previše kako bi organizam stigao sve to da izoksiduje, pa tu leži problem McDonaldsa i sličnih, jednostavno je previše masti. Ali ono, ne izbegavajte svaki miligram masti jer vam i to treba

nezasicjene masne kiseline (koje telo dobija iz zhitarica/ vocja/ povrcja) su sasvim dovoljne; zasicjene masne kiseline su potpuno nepotrebne.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna je VELIKA zabluda da organizmu ne treba mast, vrlo česta u današnjem društvu. Mast je prilično satanizovana, toliko se o njoj govori da su ljudi počeli u potpunosti da je izbegavaju. Od masti organizam dobija mnogo više energije nego od ugljenih hidrata npr., samo je fora da je ne treba jesti previše kako bi organizam stigao sve to da izoksiduje, pa tu leži problem McDonaldsa i sličnih, jednostavno je previše masti. Ali ono, ne izbegavajte svaki miligram masti jer vam i to treba icon_razz.gif

 

Ne sekiraj se, voleo bih da vidim toga koji je umro ili se razboleo od manjka masti u organizmu :bigblue: , to jednostavno ne mozes da uneses manje nego sto ti je potrebno jer ih ima svuda a i ugljeni hidrati se na kraju pretvaraju u masti.

Jos jedno nista manje zlo je so, ona utice prakticno na sve moguce bolesti, gojaznost, kardio-vaskularni sistem itd., recimo ljudi masovno koriste kuhinjsku so umesto morske koja je mnogo zdravija, ali bitno je da se samo prica o cigaretama i alkoholu kao uzrocniku svih bolesti. Video sam skoro na TV-u neku idiotsku reklamu, da li protiv raka, ejjjjjjj oni puste pricu da muskarci smanje pice sa 3 na jednu casu a zene sa 2 na 1 ili takno nesto :haha: , ma da, sigurno je alkohol najveci uzrocnik nastanka kancera, kako da ne...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ne sekiraj se, voleo bih da vidim toga koji je umro ili se razboleo od manjka masti u organizmu :bigblue:

 

 

Majkl Džekson :haha:

 

 

 

Plus ženama rastu sesi, i to je najvažnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a i ugljeni hidrati se na kraju pretvaraju u masti.

e? ugljeni hidrati (saharidi) ne mogu da se pretvore u masti, vecj samo u kompaktnije saharide (npr monosaharid u polisaharid). ugljeni hidrati se koriste razlosheni u glukozu za neposredno davalje energije i kada su neiskorishcjeni, tada se kompaktuju u glikogen (u jetri i mishicjima) i sluzhe kao prvenstvena rezerva energije.

Edited by рогозуб
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nezasicjene masne kiseline (koje telo dobija iz zhitarica/ vocja/ povrcja) su sasvim dovoljne; zasicjene masne kiseline su potpuno nepotrebne.

 

Iz metabolizma koji učih ne vidim neki poseban razlog zašto bi zasićene bile štetne.

 

Ugljeni hidrati se ne pretvaraju u masti, wtf icon_biggrin.gif Pretvaraju se u piruvat glikolizom, ako je to organizmu potrebno. Ako nije, skladište se u obliku skroba ili glikogena (kod biljaka skrob kod životinja glikogen) evotigana.gif Piruvat kasnije, u zavisnosti od toga da li su uslovi aerobni ili anaerobni, može da se prevede u etanol npr. kao kod kvasaca, ili u laktat u mišićima, ili u acetil koenzim A mhihi.gif U glikolizi postoji par intermedijera koji su slični po strukturi mastima (tj. imaju glicerol na koji su nakačeni supstituenti) ali osnovna fora kod masti (konkoretno tri-acil-glicerola) je što imaju zakačene ostatke masnih kiselina, što intermedijeri u glikolizi nemaju, pa i nisu masti mhihi.gif

 

Usput, hvala vam svima što mi pomažete u učenju za ispit iz metabolizma, svima plusevi icon_cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaključak priče: ne zajebavajte se sa ekipom koja se bavi ishranom i metabolizmom. icon_smile.gif

 

 

violent.gif Tako nešto :) Inače, za vreme studiranja shvatio sam da dosta tih nutricionističkih 'naučno dokazanih' verovanja nemaju veze s mozgom i nemaju nikakve temelje u stvarnosti. Sve uzimajte s rezervom, sami istražite i donesite zaključak. Dosta se ljudi vodi izjavama tih kojekakvih stručnjaka koji sednu na radio ili televiziju i propovedaju gluposti. Balansirana ishrana - proteini, masti, ugljeni hidrati + fizička aktivnost = nema šta da brineš pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz metabolizma koji učih ne vidim neki poseban razlog zašto bi zasićene bile štetne.

http://en.wikipedia.org/wiki/Saturated_fat#Association_with_diseases

 

Balansirana ishrana - proteini, masti, ugljeni hidrati + fizička aktivnost = nema šta da brineš

izbacish iz ishrane meso, zhumance i neprechishcjene putere (mlechne proizvode koji se sastoje prvenstveno od mlechne masti) i bez briga si.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok sam ziveo u NS-u primetio sam da je u meku uvek mnogo dece, to uopste ne valja. Kako mogu roditelju da hrane decu na taj nacin? Svaki put kada bih prolazio ispred video bih citave kolone, haos bre, ko zombiji su.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

violent.gif Tako nešto :) Inače, za vreme studiranja shvatio sam da dosta tih nutricionističkih 'naučno dokazanih' verovanja nemaju veze s mozgom i nemaju nikakve temelje u stvarnosti. Sve uzimajte s rezervom, sami istražite i donesite zaključak. Dosta se ljudi vodi izjavama tih kojekakvih stručnjaka koji sednu na radio ili televiziju i propovedaju gluposti. Balansirana ishrana - proteini, masti, ugljeni hidrati + fizička aktivnost = nema šta da brineš pivopije.gif

 

Onaj celavi peder sto se ne skida sa TV-a rece da je bolje imati los dorucak nego nikakav :haha: , ja recimo ne mislim da je tako :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uzeo posle pauze od par meseci ,usli, tj, ovaj put uzeo ovsene pahuljice...koliko grama otprilike se to jede za dorucak? Ja sam pre to mlatio bas puno, pa mi drugarica(koja je fitnes trener) rekla da preterujem :D

Sad praktikujem da ne stavljam mnogo jogurta s tim, i naravno uzimam jogurt sa 1,5 % masti.

Uvece se jede samo tunjevina...za uzine narandza, mozda malo badema...a za rucak se jede sve zivo :D

Plus vezbice i trcanje, pa bicu idealan za koji mesec :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potraži metabolizme zasićenih i nezasićenih masnih kiselina u organizmu i videćeš u čemu je razlika. Wiki stranica vezana za metabolizam a nigde nijedne reakcije, odmah sumnjivo icon_biggrin.gif

 

Nije posebno komplikovano, pa ću ukratko objasniti. Zasićene masne kiseline moraju da se oksiduju pre no uopšte počne njihovo razlaganje. Tako na njima dobiješ dvostruku vezu. Nezasićene kiseline već imaju dvostruku vezu, pa je kod njih potrebno samo premestiti dvostruku vezu na odgovarajuće mesto nekim enzimom iz grupe izomeraza. Pored enzima u reakcijama ti učestvuju i ćelijski redoks reagensi, mislim da je ovde u pitanju FAD, tj. flavin-adenin-dinukleotid, koji se redukuje u FADH2, dok se ona gore navedena zasićena masna kiselina oksiduje. Nikakve više produkte nemaš, jednostavna oksido-redukcija + enzim. E sad, ti molekuli FAD i FADH2 učestvuju u još milion reakcija u organizmu i mogu komotno da se oksiduju i redukuju u nekom od tih i nije mi poznato da prave bilo kakvu štetu, jer se svuda koriste, već su mi se na glavu popeli icon_biggrin.gif

 

E, ali od previše masti sigurno može da dođe do raznih sranja, jer kad ih ima previše, tj. kada organizam ima dosta, on nema potrebe da ih razlaže, pa ih skladišti. A skladištenje može da napravi svakakva sranja i to 100% može da dovede bar do kardiovaskularnih problema, tj. raznih začepljenja.

 

 

 

Uf preseli i moj poslednji post ako može :D

 

Btw ne znam kakve ova priča ima veze sa teretanom. Kao da samo bilderi i ljudi koji posećuju teretane treba da znaju ponešto o ishrani icon_ne.gif

 

@рогозуб

 

Evo ga link za jednog od krivaca za kardiovaskularne probleme:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/LDL

 

Btw to je još jedna od zabluda - izbegavanje unošenja holesterola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam krenuo ovu dijetu:

 

 

100 grama jecmene pahuljice

100 grama ovsene pahuljice

100 grama razene pahuljice

100 grama psenicne klice

100 grama susam

100 grama laneno seme

100 grama mekinje

 

sve skupa pomesas i napravis mix

 

jede se dve do tri kasike preliveno sa 250 g jogurta (0 - 0.5 mlecne masti) ili posnog mleka. U mleku moze da se doda kasisica cimeta, ubrzava metabolizam. To doruckujem, obavezno imam nakon svakog obroka kao uzinu neko voce. Rucak jedem neku corbu (brokuli, karfiol, sargarepa, krompir, makarone i jos nekih zacina po volji...), moze ici isto neka lagana hrana itd. Veceru mogu isto kao dorucak ovaj mix, ili uzmem obarim makarone i tunjevinu i to pojedem. Izbacuje se hleb (ili u veoma maloj kolicini), i sva hrana se sprema na maslinovom ulju. Moja keva je sa ovom dijetom smrsala 35 kilograma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle par meseci pauze, juce sam kupio one pahuljice, i po prvi put ovsene, a poceo sam i vezbice da radim, plus trcanje...mora se skinuti stomak, praznici i provodi za iste, su bili nemilosrdni :D

Cak i sinoc u gradu, nisam pio kako znam, bio sam polukarakter :D

A sad me ceka brdo krompirica i snicle uz brdo salate, treba biti karakter pa ne napraviti genocid u kuhinji :haha:

Zdrava hrana, Srbija, to tesko ide zajedno :haha:

 

Musli :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...