Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

 

Pa rekao sam čoveku da ako je već vegeterijanac i zdravo se hrani, da će ako prestane pušiti voditi sasvim zdrav život, ne znam šta je tu glupost icon_biggrin.gif

 

Naravno, i ako odes iz grada u selo vodices jos vise zdrav zivot, i ako ne jedes masti, i vodis racuna o higijeni i sl. :razz: ,cigarete su samo jedan od hiljadu faktora koji moze a i ne mora da bitnije utice na zdravlje... hteo sam samo da naglasim da ako si umeren pusac da je uticaj na zdravlje zanemariv i da drugi faktori mnogo vise narusavaju zdravlje. Pusiti 2 pakle dnevno je sumanuto i svakako narusava zdravlje ali tako je sa svim ostalim ako se preteruje pa i sa mastima o kojima smo vec govorili ali to ne znaci kao i sto si sam rekao da ne treba da jedemo masti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazi, ako pušiš pola paklice, možda umreš od raka pluća u 40-oj a možda i ne. Ako jedeš mast kao svinja, možda ćeš umreti od posledica gojaznosti a možda i ne. Za mene je i jedno i drugo preveliko kockanje, ali svaki čovek ima izbor, bio taj izbor dobar ili loš.

 

Teško je danas jesti nešto što nije ubijeno btw. Naravno da su u centru pažnje životinje, ali nije mi preterano jasno zašto, i biljke su živa bića, i gljive su živa bića, a opet, svakodnevno bivaju ubijane radi ishrane čovečanstva. Kada bi se time vodili, ostali bi otprilike samo plodovi voća, otpale bi žitarice, otpalo bi povrće, jer ti efektivno pobiješ te biljke, preoreš ih i sledeće godine sadiš nove i tako u krug. Je l' postoji možda naziv za ljude koji apsolutno ne jedu NIŠTA što je ubijeno, bez obzira da li je biljka ili životinja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebes me ako ja znam ikoga da je umro od raka pluca ili grla a da je pusac, vecina ljudi umire od srca na sta pusenje verovatno utice ali opet vise utice nezdrava ishrana ili od nekog drugog karcinoma koji nisu direktno izazvani pusenjem.

 

Ne kontam ovo oko ubijanja, pa pricamo o zdravlju ne o etici :D, ja sam vegetarijanac iz jednog i drugog razloga, ustvari ni ne znam kako se to konkretno zove u mom slucaju :D , ja ne jedem samo meso, doduse ne jedem mnogo ni mlecne proizvode osim sira, jaja isto slabo. Iskreno ne znam ni kako je moguce biti potpuni vegetarijanac, pa jbt. jaja i mleko se nalaze bukvalno u svakom slatkisu :confused:

 

Nego, postoji jos jedna velika zabluda a to je da ako je neko vegetarijanac znaci automatski da se i zdravo hrani, sto apsolutno nije tacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pojedinac šta radi to se može pretvoriti u konstantnu borbu protiv nedostatka hemoglobina npr., vrlo zajebana stvar.

 

Ono sa 40 godina sam naveo iz primera čoveka kog sam znao, pušač čovek bio i u 40-oj oboleo od raka pluća, umro za par meseci, jbg. Zajebano je što ljudi kad vide da neko puši 50 godina odmah pomisle da to nije štetno, kao što je npr. ove godine u Srbiji bila hladna zima i sad svi misle da je globalno zagrevanje glupost. Sve će se raščistiti kad jednog dana doktori steknu mogućnost da pouzdano utvrde uzroke svakog karcinoma, a ne da barataju statistikom kao sad.

 

Tebi je još zajebanije što živiš u Pančevu, gde ona Azotara radi u pogonima koji su Bože sačuvaj stari i neispravni. A kad gas procuri obaveštavaju kao 'nije opasno, ali nemojte izlaziti napolje' icon_ne.gif Gde bre da azotni oksidi nisu opasni, majko mila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma da, jbg. azotara,rafinerija,petrohemija, to mi je sve tu na par kilometara, doduse uglavnom vetar nosi pored ovog mesta, tako da retko osetim smradove koje ispustaju, ko zna mozda smo mi i navikli na to pa ni ne osetimo vise :D

 

sto se tice globalnog zagrevanja ja sam u stvari cuo pricu da ce zime da budu sve hladnije i hladnije upravo zbog toga, ne znam kakvog smisla ima, ali verovatno ce doci do ekstremnih temperatura, ono zimi neverovatno hladno a leti vruce, jebem li ga, nemam pojma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rucak jedem neku corbu (brokuli, karfiol, sargarepa, krompir, makarone i jos nekih zacina po volji...), moze ici isto neka lagana hrana itd. Veceru mogu isto kao dorucak ovaj mix, ili uzmem obarim makarone i tunjevinu i to pojedem.

Uzalud je sve to sa povrćem i dobrim mesom, ako ćeš da puniš stomak testom, tj. makaronima.

 

 

ako zhderu zhumance i mechne proizvode. zato pomenuh vegane.

Netačno. Kao što rekoh iznad, testo je jedan od velikih neprijatelja održavanja telesne težine. Imam drugaricu koja je vegetarijanac od rođenja (matorci su joj vegetarijanci, pa su i nju tako odgajili) i devojka ima dvadesetak kila viška. Zašto? Testo. Salate sa makaronima i krompir, stvari kojih se čovek naguta da bi se osetio sito. Kad sam kod toga, jedna koleginica je takođe vegetarijanac. Takođe gojazna.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško je danas jesti nešto što nije ubijeno btw. Naravno da su u centru pažnje životinje, ali nije mi preterano jasno zašto, i biljke su živa bića, i gljive su živa bića, a opet, svakodnevno bivaju ubijane radi ishrane čovečanstva.

ne bivaju ubijene, nego unishtene. biljke ne osecjaju emocije, ni bol, niti jedinka biljke pokazuje volju za zhivotom kada neko krene da je "ubija", sve razlichito od zhivotinja (human and non-human).

 

Kada bi se time vodili, ostali bi otprilike samo plodovi voća, otpale bi žitarice, otpalo bi povrće, jer ti efektivno pobiješ te biljke, preoreš ih i sledeće godine sadiš nove i tako u krug.

neki dzhainistichki monasi jedu samo plodove biljaka koji sami otpadnu, i to je sve. x)

 

Iskreno ne znam ni kako je moguce biti potpuni vegetarijanac, pa jbt. jaja i mleko se nalaze bukvalno u svakom slatkisu

sho ne bi bilo mogucje.. imash veganske slatkishe.. ja skoro ne jedem slatkishe, jedino shto ponekad konzumiram shecjer u chaju i sutlijashu.

 

Netačno. Kao što rekoh iznad, testo je jedan od velikih neprijatelja održavanja telesne težine. Imam drugaricu koja je vegetarijanac od rođenja (matorci su joj vegetarijanci, pa su i nju tako odgajili) i devojka ima dvadesetak kila viška. Zašto? Testo. Salate sa makaronima i krompir, stvari kojih se čovek naguta da bi se osetio sito. Kad sam kod toga, jedna koleginica je takođe vegetarijanac. Takođe gojazna.

nemozhesh da se gojish od testa. gojish se od zasicjenih masnih kiselina, jer su one glavni materijal od kog se pravi belo salo. vegani mogu da jedu makarona kolko hocje, i nemogu da se ugoje.

Edited by рогозуб
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bivaju ubijene, nego unishtene. biljke ne osecjaju emocije, ni bol, niti jedinka biljke pokazuje volju za zhivotom kada neko krene da je "ubija", sve razlichito od zhivotinja (human and non-human).

 

Jao ma daj, kao da ni nisu živa bića. Oduzeti nečemu život znači ubiti ga, ali vidim da je i za to smišljena besmislena filozofija icon_biggrin.gif Jbt zar je vegeterijanska institucija postala kao nekakva crkva? Ono, imamo gomilu stvari koje podržavaju naš način života, a za ono što ne podržava ćemo smisliti objašnjenje koje nema temelja ali ćemo ga učiniti svetim, a samim tim i tačnim icon_razz.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozube, sereš kao foka, kad moram tako da ti kažem. Ima više od dvadeset godina kako je utvrđeno da biljke osećaju bol i da reaguju na loše stvari oko sebe. Do te mere da su zabeležene promene nakon prilaska osobe koja je prethodno toj biljci čupala i palila listove.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači OK je ubiti depresivnog čoveka koji je npr. u komi i pod anestezijom?

ne, zato shto pripada vrsti koja po svojoj prirodi osecja bol i ima volju za zhivotom :evotigana:

 

Ima više od dvadeset godina kako je utvrđeno da biljke osećaju bol i da reaguju na loše stvari oko sebe.

jedino shto je dokazano je da biljke reaguju na nadrazhaje (stimuluse). inache, takodje i toplomer reaguje na nadrazhaje. kao i rachunar, na kom upravo kucamo (shaljemo stimuluse na koje on reaguje).

 

Do te mere da su zabeležene promene nakon prilaska osobe koja je prethodno toj biljci čupala i palila listove.

ovo ako nije bilo u dosije isku, onda u seriji "fringe" sigurno.. :rolleyes:

Edited by рогозуб
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ako je dokazano onda je dokazano. Ako nije onda prica nema smisla.

da osecjaju bol? pa nije dokazano. za to je potreban prvo nervni sistem..

 

 

Toplomer reaguje na nadražaje?

isto kao i biljke. tomplomer reaguje na promenu toplote, biljke i na poneke druge stimuluse, ali to je u sushtini to.

Edited by рогозуб
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebem ga ali meni nije isto kad uberem vrganj i kad zakoljem prasica od 15-20 kila, ovaj vrganj ce da pojedu crvi sledeci dan ili ce da trune polagano nekih nedelju dana a svinja bi mogla jos da pozivi par godina :bigblue: a i vrganj se ne buni kad ga cupas iz zemlje :bigblue: . Mozda biljke teoretski i jesu ziva bica, mozda i osecaju bol, ne znam, ali to u mojoj glavi nije isto i kraj. Realno, ako bi gledao na taj nacin stvari onda ne bih smeo da cupam ni korov u basti i oko kuce niti da sisam travu i gazim po njoj, u stvari morao bih sve vreme da lebdim u vazduhu (ako bi zamislili svet u kome zive samo vegetarijanci, ne bi onda bilo ni autoputeva) i da cekam da nesto otpadne sa drveta da bi mogao to da pojedem :evotigana::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tome je i poenta. Biti ili ne biti vegeterijanac je izbor koji svako ima, a nema objektivnog rešenja šta je bolje - biti ili ne biti. Niti neko ko je vegeterijanac zbog toga treba da misli da je bolji od drugih ljudi i da je njegov izbor jedini objektivno pravi, niti neko ko nije vegeterijanac treba da misli kako su vegeterijanci nezdravi i gej ili šta već stereotipu odgovara.

 

Mogu i ja da izmislim definiciju života i kažem da je živo sve što može da reši kvadratnu jednačinu, ali to ne znači da je moja definicija tačna, tako da jbg, i ljudi koji nisu završili srednju školu su živa bića icon_biggrin.gif Jer jednostavno postoji naučno slaganje oko onoga što jeste život i što nije život.

 

Btw kako da znaš da se vrganj ne buni dok ga čupaš? icon_biggrin.gif Biljke i gljive nisu još dovoljno istražene što se tih stvari tiče, ali sve se nešto približavaju životinjama kako vreme odmiče i nauka napreduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam drugaricu koja je vegetarijanac od rođenja (matorci su joj vegetarijanci, pa su i nju tako odgajili) i devojka ima dvadesetak kila viška. Zašto? Testo. Salate sa makaronima i krompir, stvari kojih se čovek naguta da bi se osetio sito. Kad sam kod toga, jedna koleginica je takođe vegetarijanac. Takođe gojazna.

 

To ti je ekvivalentno osobi koja jede meso, ali jede suhomesnato, a ne bareno, kuvano i sl. Dakle, neznanje iliti nedostatak informacija. Ne jedem meso godinama, ali moraš da znaš šta TREBA da jedeš. Makarone ne znam kada sam pravila da jedem. Ako sam ih i jela, jela sam heljdine, integralne i sl. Ali to bi mi poslednje palo na pamet da spremam. Radim redovno krvnu sliku i dobra je, nisam anemična, čak ni sada, kada sam preležala grip i imala konstantnu temperaturu, slabo jela i bila iscrpljena. Rezultati su dobri (a smršala sam par kg). Dakle, bitna je svijest o tome šta jesi (ili nisi), zašto jedeš (ili ne jedeš) i čemu težiš. Jedeš, da bi se prehranio ili da bi tijelo bilo što vitalnije. To važi za sve vrste ishrane. 100 ljudi 100 ćudi.

 

ne bivaju ubijene, nego unishtene. biljke ne osecjaju emocije, ni bol, niti jedinka biljke pokazuje volju za zhivotom kada neko krene da je "ubija", sve razlichito od zhivotinja (human and non-human).

Pa, rađena je studija koja dokazuje da predosjećaju smrt i kada im se približi neki izvor toplote, bukvalno emituju nešto poput straha i vrištanja. Znam jer mi je majka totalni freak za biljke.

 

neki dzhainistichki monasi jedu samo plodove biljaka koji sami otpadnu, i to je sve. x)

To se zove frutarijanac.

 

sho ne bi bilo mogucje.. imash veganske slatkishe.. ja skoro ne jedem slatkishe, jedino shto ponekad konzumiram shecjer u chaju i sutlijashu.

Šećer u čaju je blasfemija, bez obzira da li konzumiraš proste šećere direktno ili ne.

 

 

Btw, pokušavam da pređem na makrobiotiku, što je, po meni, mnogo zdraviji izbor od vegeterijanstva. Cilj mi je da u 30-oj krenem sa raw food. :D

Edited by Kokopelli
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako zhderu zhumance i mechne proizvode. zato pomenuh vegane.

I secer.

onda si pesketarijanac, ne vegetarijanac. to su razlichite stvari.

Naravno, ali je u raspravama mnogo lakse da kazem da sam vegetarijanac nego da objasnjavam zasto jedem ribu a ne jedem svinju. :rockdevil:

 

Kao i prica o tome kako ribe osecaju bol i kakva im je svest i koliko se razlikuju od ostalih zivotinja...

Let's face it, sta god da jedemo sem kamenja, bunice se.

 

@ Kokopelli

Yep, to je ta prica, ali je preko zime uzasno tesko jer nema puno pametnih stvari da se jede (raw food). Meni je zao sto nisma ranije pocela da usmeravam ishranu, al sta da radim kad su nana i deda do pre koju godinu gajili na placu cjurke i pilicje :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, još jednu sam stvar primetio u životu, nevezano za trenutnu temu - zašto ljudi nemaju pojma šta su kalorije? icon_biggrin.gif Sve se nešto o tome govori kao 'unosim kalorije' kao da je to neka čestica u hrani ili tako nešto icon_smile.gif

 

EDIT: A vi žene na temi, čime se bavite ovako fizički, pored zdrave ishrane? :) Čisto pitam da vidim šta lepši pol radi po pitanju zdravlja :)

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...