Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

...odakle ste vi poreklom???...

 

Sa YU Metala naravno. Visegradska 22.

 

neki dan bas uzela kajmaka tonu :D ne znam ni sta ce mi toliko..

 

Aj' ne seri :violent:??? Sve mogu da nadjem ali kajmak. Mis'im...nema...Jedino ako ga ovi nasi 'preparkiraju' iz Juge u onoj Nivei od 2 kile. Ja jos nisam nasao kajmak zapadno od Sutle :). Imaju Englezi doduse nesto vrlo slicno a nije 'cottage cheese'.

 

E, da, nisam se pohvalio. Napravio sam samo tak'u rusku (salatu, prim prev.) preksinoc. U stvari, cirkao sam neko mocno tekilo celo vece pa da mi ne bude dosadno. Ovi moji 'domoroci' odlepili.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brain Salad Guuuz
Sa YU Metala naravno.

 

to se podrazumeva

 

elem, moj matori kad je dolazio u čikago kod naše neke rodbine svojevremeno je prošvercovao pun kofer dimljenog mesa, ovi se oduševili, dobro, to je bilo jako davno, pre više od 20 godina, takođe je nosio i neke kompote, al su mu to oduzeli u nyc, na carini, svejedno, iz onog komentara o pršuti se da zaključiti da nije baš affordable ni u u.s., kad se kupuje u prodavnici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ste Gurmani ?

 

 

da vam ja pripremim jedan gulas na Madjarski nacin pa da popadate svi u nesvest kako je dobar.

 

ako vec pricate o sirevima jeste probali dimljeni sir ? Ne znam tacno koja vrsta sira , Jeste da smrdi kao kad neko izuje cokule posle dve nedelje al je dobro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brain Salad Guuuz

dobro, sirevi inače smrde, to im je manir, a dimiti se može svaki tvrdi sir, to se radi u sremu naveliko, mada su i za to mađari nenadjebivi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probo vise dimljenih sireva (pa i Gauda ima dimljena o Mojsije). Holandjani vole da dimu.

 

Inace, za Madjarski (i velikim slovima) gulasz uvek spreman. Al' uvek. U pola noci, skacem iz ljuljachke. Ima ovde Hortobagy restoran u 'Dolini' a jedno vreme sam obijao pragove Csardas-u mada oni sad promenise ime. Keva i dalje kuva u kuhinji. Cuj keva. Keva je onom dedi sto tamo sedi. Za mene je 'Gospodja Prababa'. Postovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, sirevi inače smrde, to im je manir, a dimiti se može svaki tvrdi sir, to se radi u sremu naveliko, mada su i za to mađari nenadjebivi

 

Jeste te dimljene sireve sam probao u Madjarskoj , Inace njihova kuhinja je na mojoj prvoj listi

 

Probo vise dimljenih sireva (pa i Gauda ima dimljena o Mojsije). Holandjani vole da dimu.

 

Inace, za Madjarski (i velikim slovima) gulasz uvek spreman. Al' uvek. U pola noci, skacem iz ljuljachke. Ima ovde Hortobagy restoran u 'Dolini' a jedno vreme sam obijao pragove Csardas-u mada oni sad promenise ime. Keva i dalje kuva u kuhinji. Cuj keva. Keva je onom dedi sto tamo sedi. Za mene je 'Gospodja Prababa'. Postovanje.

 

Znas ti matori sta valja :)

 

Uhhh sada sam opet gladan

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa YU Metala naravno. Visegradska 22.

 

 

 

Aj' ne seri :violent:??? Sve mogu da nadjem ali kajmak. Mis'im...nema...Jedino ako ga ovi nasi 'preparkiraju' iz Juge u onoj Nivei od 2 kile. Ja jos nisam nasao kajmak zapadno od Sutle :). Imaju Englezi doduse nesto vrlo slicno a nije 'cottage cheese'.

 

E, da, nisam se pohvalio. Napravio sam samo tak'u rusku (salatu, prim prev.) preksinoc. U stvari, cirkao sam neko mocno tekilo celo vece pa da mi ne bude dosadno. Ovi moji 'domoroci' odlepili.

 

 

 

u Sama market, ovdje u Sacramentu.. imaju ga skoro svaki dan, nekad samo bude u razlicitom pakovanju ali mogu ti reci da uopste nije los.. bas onako domaci.

osh ti posaljem? :D

e da, dovoze sve iz Cikaga, mozes da narucis, od pecenice, prsute, sjenickog sira.. :da:

ja bila neke kobaje narucivala - nisu uopste lose :da: pecenica isto..

 

a volim i ovaj Zergut, madjarski brend za kisele krastavce, sarene salate, slanine i sl.

to sam cak vidjela u LA u Albertsonsu :) mislim, sad se zove SaveMart ili tako nesto.

 

 

od dimljenih sireva, Gauda je neprevazidjen.. u Cost Plus imaju najjace varijante (e da, tamo imaju nas eurokrem recimo, dzemove dobre i sl.), s tim da nije lose svratiti u Sam`s Club na VECE pakovanje :D

 

 

 

a inace, odavno se spremam do Marike, madjarskog restorana ovdje negdje u dauntaun.. kazu da imaju dobar paprikas. :D

 

 

p.s. i nije da se falim, ali pravim najjacu rusku.. a ti nemas pojma, idi nadji azijatkinju sebi :D

 

 

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jela sam prije neki dan sir s orasima. Mmmmm, kako je to dobro!!! Inače, dimljena gauda je super, ali koliko to ima mliječnih masti, neću ni da razmišljam... Kad god mi mama dođe, kupi mi kilogram tog dimljenog, a baba sa Zlatibora donese kajmak i sir. Auh, samo to da jedem. Ubacim u (ovdje se tako zove) nordijski hleb sira i maslina, sve to u mikro 2 minuta i onako toplo pravac usta :)

 

Inače, razmišljam da kupim onu mini pekaru home edition. Kako je to dobra stvar. Samo ubaciš materijal, pritisneš program za vrstu hlebu koju želiš i voilà!

 

Nešto poput ovoga:

breadmakertl0.jpg

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se u sireve ne razumem uopste :redface: I ne jedem ih, nazalost, to je propust u mom vaspitanju :redface:

 

Ne znam tacno kakva je to masina za pravljenje hleba... ali lebac mozes mnogo lako i sam da napravis :mrgreen: Nista jednostavnije, a mnogo je mocan osecaj kad sam umesis, ubacis svasta-nesto (semenke lana, ovsene pahuljice, suncokret, izmesas razne vrste brasna), uvek ispadne drugacije i uvek remek delo i uvek sam jedes svoj sopstveni lebac :mrgreen:

 

Ja u poslednje vreme cesto pravim ovo, predobro je: http://www.coolinarika.com/recept/cokoladne-praline

 

Evo ih:

 

picture213lo7.jpg

picture209np4.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih da se hvalim, ali tata-mata sam za pecivo. A i shire (not a Hobbit's land), kuvanje. Ne stvarno. Kunem se u majku. Pravim bre baguette na gajbi, samo taki'. Da se ne lazemo, platio sam u mucho dinero one baguette modle u kojima se pece lebac frantJeski. U rerni. An-fakin-b-li-v-bl.

 

Nego, bombice, vanilice/grancle, minjoni, isleri, boem kocke. Neprevazidjen.

 

 

~ Stevo Karapandza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se u sireve ne razumem uopste :redface: I ne jedem ih, nazalost, to je propust u mom vaspitanju :redface:

Stvarno veliki propust. Osim toga što su super, služe i za poboljšanje varenja, posebno oni sa slojem buđi.

 

Elem, u Francuskoj sam se ubijao od buđavih sireva. Pošto smo bili u kampu sa kolektivnom kujnom, svaki dan smo uz ručak dobijali po parče sira, i to svaki dan drugog (a progresivno su bili sve buđaviji). Ovi što su bili sa mnom kad vide taj sir pozelene više nego sam sir, a ja, hvala bogu, nikad nisam bio gadljiv na hranu, tako da sam se baš razbijao od toga.

 

Isto važi i za francuske paštete, koje imaju neku groznu maslinastu boju i smrde na kilometar, ali su odličnog ukusa i otprilike milion puta prirodnije od ovih naših.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ne moze se porediti hljeb iz masine i `homemade`.. nema sanse.

a ja sam stevo, bolja od tebe haha :)

 

dobra sam s pecivima, hljeb pogotovo, kao i sve vrste pogaca.. u piroskama nisam losa :D

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ne moze se porediti hljeb iz masine i `homemade`.. nema sanse.

a ja sam stevo, bolja od tebe haha :)

 

dobra sam s pecivima, hljeb pogotovo, kao i sve vrste pogaca.. u piroskama nisam losa :D

 

Vidi sad nje pa nisam dosad znao da si tako dobra domacica

A piroske volim isto... Tako je , Hleb iz masine je sasvim nesto drugo nego ono sto je homemade.

 

 

Volim da mesim :)

 

Najbolji hleb je od whole wheat organic brasna bez ikakvog additiva ,so, kvasac, voda

 

u puno vrsta hleba stavljaju margarin ,secer, ulje jeste to daje neki ukus ali margarin je topljena plastika a ulje stavlaju da duze bude meksi iako pakuje u kese.

 

ili rustic Rye ili na nasem Razni hleb (stone ground) brasno samo se mesa sa belim brasnom pola crnog pola belog

 

ima i 100% rye al je to cigla tvrd kao dvopek.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dudi:

 

pa i whole wheat more bit` jako suv kad se tako umjesi i ispece.. ako se ne pojede topal i za dan, sutra dan mozes nekog ubiti s njim :)

OSIM, ukoliko - nemas vremena da ga nakuvavas 5-6 puta na dan, i to onako malo mekse. ni ja ne volim varijante s margarinom, uljem i sl.

 

e da, cesto pravim Macaroni Grill hljeb.. ako je neko bio tamo (mozda Steva Karapandza?), ne znam da li ima u Kanadi taj restoran..

znas, oni ti sluze male hljebcice koji su ubistvo ukusni, i ja, posto zivim pored jednog od restorana, cesto sam isla tamo da se muvam s kuvarima.. uzelo mi je, sta znam - skoro mjesec dana da im izvucem komplet recept za hljeb :)

tajni sastojci - svjez ruzmarin+morska so+extra virgin maslinovo ulje+nakuvavanje do iznemoglosti (vi`sh dudi, ja i ne volim da mjesim :) )..

 

 

ako treba recept - rechite.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macaroni Grill hljeb

 

suvi kvasac

1 supena kasika secera

1 supena kasika soli

2 i po solje (ne za mlijeko nego ona malo manja, za kafu) bijelog brasna

1 solja TOPLE vode

malo maslinovog ulja (pozeljno je extra virgin, ima malo ostriji ukus)

2 supene kasike margarina (ja koristim onaj za mazanje, ne onaj za kuvanje, jer je ukusniji)

2 supene kasike svjezeg ruzmarina, sjeckanog (AKO bas nema, moze i suvi, ali nemo` se neko poslije zali na recept)

 

 

kvasac, secer i vodu umiksati u vecoj posudi i ostaviti tako 20-ak minuta, dok se ne pojave mali baloni u smjesi ( :) ).

dodati u to2 solje brasna, so, i JEDNU kasiku ruzmarina. umjesiti (ovdje upada dudi :) ), dok smjesa ne bude elasticna, sto vise mjesis - bolji ce hljeb biti. naravno, ukoliko je potrebno malo vise brasna, ili eventualno kap-dvije vode, okej. ali nista preko toga.

namazati posudu uljem, tijesto oblikovati u loptast oblik i pokriti peskirom da nakvasa. ja licno obicno ispod posude stavim drvenu dasku, i prostoriju drzim toplom - u hladnom tijestu treba ne samo duze da nakvasa, nego i gubi elasticnost. (to je neko pravilo generalno za tijesta)

kad se dobije dupla smjesa otprilike, razdvojiti tijesto na pola i ostaviti ga tako 10-ak minuta da `dodje sebi` :lol: .. nakuvavanjem oblikovati svaku polovinu i staviti u BLAGO nauljenu tepsiju (ja volim vatrostalne, nista se ne lijepi za njih). ako niste sigurni u tepsiju, onda preko ulja natresti MALO brasna.

sa strane istopiti margarin i premazati ga preko tijesta (jos jedna dobra alatka u kuhinji je obavezno - obicna molerska manja cetka :da: ). presuti ostatak ruzmarina preko i MALO soli, ako treba prstima predjite preko tijesta - ruzmarin lako spada.

ostaviti tako u tepsiji (NE POKRIVATI), oko sat vremena, ne preko. u medjuvremenu zagrijati rernu na 450 (to u farenhajtima. na domacoj varijatni, to je SKORO najjaca opcija.. bijase 250? ).. peci oko 20-30 minuta.. zavisi koliko je dobra rerna. u medjuvremenu , NE OTVARATI svakih pet minuta - nije dobro za hljeb. uglavnom, trebalo bi da blago potamni.

jede se toplo, u mojoj verziji najcesce - u posudu s malo maslinovog ulja stavim malo suvog bosiljka i s tiim natapam svjez/topal hljeb.

 

naravno, tijesto moze i da se zamrzne, pa recimo.. ja obicno prije posla, ujutro ga izvadim iz zamrzivaca, kad dodjem uvece, ono se odledi i dok se presvucem/istusiram, hljeb pecen.

 

endzoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jo, nema na cemu..

 

ja licno ne volim objasnjenja - malo ovoga, od oka onoga..

nisam imala nikog pored sebe da mi objasnjava stvari, pa sam morala da ih citam - a kad ih vec citam, onda mora biti ono, detaljno - ko debilu da objasnjavas :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro plavojko, os' saljes ti taj kajmak ili sta? Dogovoricemo se privatno. Zanima me i burek, onako naveliko, moram da smislim neku foru da ga imam stalno (ko meso za rostilj, smrznuto npr). Sad da l' prethodno ispecen pa zamrznut, ili napola pecen ili nepecen, pitanje je?

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro plavojko, os' saljes ti taj kajmak ili sta? Dogovoricemo se privatno. Zanima me i burek, onako naveliko, moram da smislim neku foru da ga imam stalno (ko meso za rostilj, smrznuto npr). Sad da l' prethodno ispecen pa zamrznut, ili napola pecen ili nepecen, pitanje je?

 

 

javi se na pp - ili dodzi u sacramento, pa cu ti pokazati market :D

a imaju oni i burek skoro svaki dan i znam da je svjez (neka bosanka to mjesi svaki dan) - samo ja to ne uzimam kod njih, jerbo ima u mojoj ku`inji. znam da imaju dobre lepinje, cevape i sl.

 

e da, evo broj .. 916-338-1596 (Sama market) - nazovi i pitaj, mozda isporucuju robu postom..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da vam ja pripremim jedan gulas na Madjarski nacin pa da popadate svi u nesvest kako je dobar.

kad smo vec kod madjarske kuhinje - "shomloi galushka" mi je medju omiljenim kolacima. :D

 

Jeste te dimljene sireve sam probao u Madjarskoj , Inace njihova kuhinja je na mojoj prvoj listi

uh, klopa na siciliji mi je ipak bila najbolja, kao da su uzeli od svake kuhinje po nesto ("best of")...

 

---

 

nordijski hleb sira i maslina

sta bese nordijiski hleb, ne mogu da se setim, a nesto mi je poznato...?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...