Jump to content

Zubi


мать

Recommended Posts

@fantasia: cak i ako ti se bude smejao ti zahtevaj da ti stavi krunicu (najbolja je 100% porcelanska jer jedina cvrsca alternativa je zlato a ne mislim da ti je to vizuelno prihvatljivo :D ) posto tako obradjen 'mrtav' zub nece puci a bez krunice samo cekas da ti se desi tzv "nesrecni zagrizaj". Ne mozes vestacki da hranis zub iznutra, makar ne sa ovom tehnologijom :zeleni: Mene su isto na neki nacin time zaje*ali. Jesu strucnjaci ali njima je samo optimalno resenje moguce. Npr sad mi kazu posto zub mora da se vadi da mi je 'jedina' opcija fiksna proteza od 700eur. Pa dobro bre ljudi ko je jos cuo da po Srbiji a kamoli u svetu gde je to jos skuplje ljudi setaju s fixnim protezama samo jer je morao da im se izvadi 1 zub? :confused: Kao "taman da sredis i ovaj zub' a taj jedan zub je neprimetno, mozda pola mm izasao iz pravilnog niza :udri: Posto sumnjam da je pametno da drzim polomljen zub u vilici, ne smeta mi ali privlaci djubre jer je shupalj, izvadicu ga sutra pa ako krenu oko te rupe da se 'shetaju' zubi ne gine mi fixna (je*ala ih ona). Mnogo psujem jer sve ovo nije moralo da se desi i makasimalno me nervira taj stav 'e to je sad tako i ovo ti ne gine'. Hteli su da mi zakazu za protezu vec za 2 nedelje a ja necu da idem ako mi ostanu zubi kako treba. Valjda kapiraju kad ides kod njih (jer su fensi) misle da ti pare nisu problem. Al nije fora u parama koliko je fixna cimanje. Sme samo meka hrana + stalno nesto peres i krkas fluor dok se ne otrujes. Ali ako mora makar nude varijantu s providnim bravicama + ne koriste prstenove na kutnjacima sto je mnoooogo manji cim. Kazu da ako planiras da stavis na obe nikako se ne stavljaju istog dana da bi se psihicki prvo navikao na jednu (recimo 2 meseca razmaka). Za sitnice tipa popunjavanje razmaka od vadjenja do godinu dana, za neke vece probleme do dve. Eto info ako nekome treba. Kazem opet, stvarno najbolje znaju ali mi se nekad ne dopada stav.

 

@Darja: meni je od svih procedura kod zubara najlakse palo vadjenje umnjaka jer em nista ne osecas em brzo ide (osim ako su impaktirani tj rastu horizontalno) :da: tog dana nisi bas raspolozena, par dana ti smrdi iz usta na smrt dok ne izvade konce i onda jos nedelju-dve dok ne mozes opet da peres bez bojazni da ces nesto zakaciti :da:

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazem opet, stvarno najbolje znaju ali mi se nekad ne dopada stav.

кажеш им, ''знаш ти пријатељу кол'ки је минималац? за 700 еур ћу да нађем човека да жваће за мене годину дана, мож' да прогута 10% као топли оброк'' чисто да демонстрираш да си социјално свесна и поставиш вредносно услугу коју ти нуди испод туђе услуге. мож да кажеш и ''серем ти се у калуп'', ал то је мало овр д топ. кол'ко ти је остало тог зуба којег хоћеш да вадиш? процентуално?

 

моја ситуација (скорашња) је следећа. извадим шестицу горе лево, мајстор предложи мост између петице и седмице. ја кажем, ОК ал да га ради Мркоњић искључиво, видо сам га пар пута на ТВу поред оног кинеског моста и то је оно што желим од живота.

он извади из оближње ћасе пола вилице неког несрећника и каже, еве, то ти је то. ја рек'о, у што фино излеа, ај ми све урадиш 'вако.

крећу моја питања:

Q1: како се направи 100% дихтунг између десни и зуба да ту не улази храна?

A2: бееееее

Q1: а то треба да се навлачи на здраву петицу и седмицу на такав начин да је то све у равнању са осталим, да л' то значи да треба да се брусе здрави зуби?

A2: јок, него ћу ти набацим ови вештачки зуби преко ти здрави па да се кезиш ко Фрању Туђмана

Q1: а да ли сте упознали Ђоку Млађег?

Q2: Ђоку Марјановића?

А1: јок, његовог једнооког нешлогираног брата близанца

Q2: нисам имао част, како пева?

A1: више шишти ако му засмета кожурица око врата

Q2: бајно. да чујемо?

A1: алудирао сам на пушење курца пошто ме правиш будалом за моје паре

Q2: хм, какав бизаран приступ, баш необично

Edited by Генеральный
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sme samo meka hrana + stalno nesto peres i krkas fluor dok se ne otrujes.

 

Wrong, smeš da jedeš šta god hoćeš, samo ne smeš u početku (prva 3-4 meseca) da otkidaš hranu prednjim zubima. Pranje je isto, osim što koristiš dodatnu manju četkicu da bolje opereš same krunice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I svi zubari ovog sveta + zdrav razum kazu drugacije :da:

Nema grickanja izmedju obroka jer posle svakog jela treba da operes zube, ne smes nikada da jedes nista tvrdo jer ne vidim po kojoj logici ti mislis da samo u prva 3 meseca mogu da se odlepe bravice? Sta kao posle ojacaju? :haha:

Pranje nikako nije isto tj deo sa obicnom cetkicom jeste. Konac se koristi daleko komplikovanije jer mora da se podvlaci pod zicu da bi prisao zubima + svaku bravicu moras da obradis intradentalnom cetkicom. Savetuje se i da sto cesce ispiras usta rastvorom fluora.

Razlika izmedju takvog odrzavanja i onog pre proteze bi bio pokvareni zubi i ostecena gledj, da ne spominjem zadah.

Sta se mora nije tesko ali da je odrzavanje isto - nikako nije.

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

O čemu vi to?

 

Imam krunicu već par godina i ne primetim da je tu, pereš zube kao i inače i jedeš kao i inače...

Koštala je 80 evra kada sam je pravio tako da ni to nije džaba.

 

Inače imao sam dve operacije na zubima, treba da imam još jednu ali mi je malo dosadilo pa neću da idem. U pitanju je proces u korenu zuba koji se javio na istom mestu gde su ga operisali. Brat je takođe imao dve operacije i opet mu se pojavio na istom mestu, tako da sam uvideo da je uzaludno...

 

Vadio sam nerve na 4-5 zuba i ukupno promenio oko 20 zubara.

Uz sve to zubi mi izgledaju dosta normalno i nemam problem da se iskezim :D

 

edit: a pardon, sad vidoh da je o protezi reč... to jedino ne'am :ph34r:

Edited by Dead Man Walking
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I svi zubari ovog sveta + zdrav razum kazu drugacije :da:

Nema grickanja izmedju obroka jer posle svakog jela treba da operes zube, ne smes nikada da jedes nista tvrdo jer ne vidim po kojoj logici ti mislis da samo u prva 3 meseca mogu da se odlepe bravice? Sta kao posle ojacaju? :haha:

Pranje nikako nije isto tj deo sa obicnom cetkicom jeste. Konac se koristi daleko komplikovanije jer mora da se podvlaci pod zicu da bi prisao zubima + svaku bravicu moras da obradis intradentalnom cetkicom. Savetuje se i da sto cesce ispiras usta rastvorom fluora.

Razlika izmedju takvog odrzavanja i onog pre proteze bi bio pokvareni zubi i ostecena gledj, da ne spominjem zadah.

Sta se mora nije tesko ali da je odrzavanje isto - nikako nije.

 

Mislim da bi Gojko, kao osoba koja duže od 4 godine nosi protezu, morao da zna nakon toliko vremena šta sve može, a šta ne može. :da:

 

 

Jooj, sve to mene očekuje za par meseci. Krajem leta lete gornje četvorke, mesec-dva kasnije - stiže proteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam od oralne higijene otkad sam stavio protezu uveo jedino i isključivo temeljitije pranje koristeći interdentalnu četkicu, sve ostale navike ostale su mi iste. Jedem kad god hoću i šta hoću, zube perem ujutru i uveče, nikakva dodatna sredstva ne koristim. Zubi jednako zdravi i očuvani kao što su oduvek i bili, o zadahu nema ni govora (95% zadaha dolazi iz želuca, a ne iz usne šupljine). Nije poenta držati zube sterilnim da bi bili zdravi - naprotiv, preterano pranje i održavanje im itekako povećava osetljivost i kvarljivost.

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bih ljudima koji nose fiksnu preporucio da obavezno koriste i konac za zube, ja sam koristio ovu interdentalnu cetkicu(ako je to ona za proteze), ali mislim da ne bi bilo lose koristiti i konac jerbo zna da se pojavi bocni karijes na nezgodnim mestima(ja sam ispizdeo kad mi se to desilo, jer sam koristio konac redovno i pojavio mi se karijes negde izmedju cetvorke i petice)

 

inace nije fiksna strasna za odrzavanje kad se naviknes, ali ima da se smoris dok je ne skines :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...

Update u vezi proteze, tj info - nadjoh sjajnu doktorku preko preporuka na nekim stomatoloskim forumima, bila sam na pregledu danas. Izmedju ostalog radi i s Damon sistemom (redje zahteva vadjenje zuba, oblik zice tj luka se prilagodjava konkretnom slucaju tako da mu treba manja sila za isti efekat itd), pre svega nije nadmena i SVE objasnjava. Posto vec duze istrazujem tematiku znam koliki je bullshit ono sto mi je prethodni zubar predlagao pa kapiram ima jos takvih (a ovaj je bio i popularan i 'dobar'). I da, povodom one price od pre - slaze se da zub bez zivca treba ojacati i strukturno i krunicom jer ako se desi vertikalna pukotina ostaje samo vadjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fantasia: cak i ako ti se bude smejao ti zahtevaj da ti stavi krunicu (najbolja je 100% porcelanska jer jedina cvrsca alternativa je zlato a ne mislim da ti je to vizuelno prihvatljivo biggrin.gif ) posto tako obradjen 'mrtav' zub nece puci a bez krunice samo cekas da ti se desi tzv "nesrecni zagrizaj". Ne mozes vestacki da hranis zub iznutra, makar ne sa ovom tehnologijom :zeleni: Mene su isto na neki nacin time zaje*ali. Jesu strucnjaci ali njima je samo optimalno resenje moguce. Npr sad mi kazu posto zub mora da se vadi da mi je 'jedina' opcija fiksna proteza od 700eur. Pa dobro bre ljudi ko je jos cuo da po Srbiji a kamoli u svetu gde je to jos skuplje ljudi setaju s fixnim protezama samo jer je morao da im se izvadi 1 zub? :confused: Kao "taman da sredis i ovaj zub' a taj jedan zub je neprimetno, mozda pola mm izasao iz pravilnog niza :udri: Posto sumnjam da je pametno da drzim polomljen zub u vilici, ne smeta mi ali privlaci djubre jer je shupalj, izvadicu ga sutra pa ako krenu oko te rupe da se 'shetaju' zubi ne gine mi fixna (je*ala ih ona). Mnogo psujem jer sve ovo nije moralo da se desi i makasimalno me nervira taj stav 'e to je sad tako i ovo ti ne gine'. Hteli su da mi zakazu za protezu vec za 2 nedelje a ja necu da idem ako mi ostanu zubi kako treba. Valjda kapiraju kad ides kod njih (jer su fensi) misle da ti pare nisu problem. Al nije fora u parama koliko je fixna cimanje. Sme samo meka hrana + stalno nesto peres i krkas fluor dok se ne otrujes. Ali ako mora makar nude varijantu s providnim bravicama + ne koriste prstenove na kutnjacima sto je mnoooogo manji cim. Kazu da ako planiras da stavis na obe nikako se ne stavljaju istog dana da bi se psihicki prvo navikao na jednu (recimo 2 meseca razmaka). Za sitnice tipa popunjavanje razmaka od vadjenja do godinu dana, za neke vece probleme do dve. Eto info ako nekome treba. Kazem opet, stvarno najbolje znaju ali mi se nekad ne dopada stav.

 

@Darja: meni je od svih procedura kod zubara najlakse palo vadjenje umnjaka jer em nista ne osecas em brzo ide (osim ako su impaktirani tj rastu horizontalno) :da: tog dana nisi bas raspolozena, par dana ti smrdi iz usta na smrt dok ne izvade konce i onda jos nedelju-dve dok ne mozes opet da peres bez bojazni da ces nesto zakaciti :da:

 

Hvala na infu za umnjake, odoh za par dana da izvadim jedan.

 

Što se tiče tih 700eu i fiksne proteze, ne znam kako im je palo na pamet tako nešto. U redu je "pogurati" parcijalnom fiksnom protezom jedan zub koji odskače, ali stavljati celu protezu za ostale zube ako su u pravilnom nizu je čista budalaština, pogotovo što zub odskače samo par mm!!!. Mnogo konkurencije imaju zubari pa gledaju da uzmu što više keša.

Pošto sam ovih dana vadila zub i baš sam u toj protetskoj fazi, reći ću ti što bi ti svaki zubar rekao: kao prvo, mrtav zub (zub bez živca), vadi odmah, on nema čime da se hrani i vremenom koren truli i pitanje je vremena kad će početi da stvara probleme u ustima (da ne pominjem viličnu kost). Na mesto izvađenog zuba ide most, metalokeramički ili cirkonijum keramički (ovaj drugi je malo skuplji), i most upravo opravdava svoje ime: 2 susedna zuba biće most za nedostajući zub. Što znači: ako nedostaje npr. dvojka, - jedinica i trojka će ga držati. Nažalost, zdrava jedinica i trojka moraju da se bruse, zatim se sve to "zacementira" i na sva 3 zuba idu krunice koje u potpunosti zadovoljavaju sve estetske kriterijume. Razlika između metalokeramičkih kruna (cena po kruni je od 60-100eu zavisi kako kod koga), i ovih drugih je u tome što kroz naše zube prodire svetlost na potpuno prirodan način, a kod metalokeramičkih kruna postoji mali problem u vezi toga, najviše primetan recimo pod neonskim svetlima. Inače kao što rekoh, estetika je odlična i bez obzira na to i niko neće primetiti da to nisu tvoji prirodni zubi :) Ako imaš sredstava za kvalitetnije krune, to je onda pun pogodak. Ako ti neko preporuči implant - ne preporučujem, jer trebaju proći meseci i meseci da ga vilična kost prihvati kao strano telo, a ako ga organizam odbaci - ode 500 eu u vetar i ostade rupa u ustima.

Nikakve rupe neće da ti "šetaju", očigledno je to pokušaj zastrašivanja od strane tvog nekorektnog doktora, jer se "šetanje" susednih zuba dešava polako i vremenom. Naravno, to nije razlog da čekaš da preduzmeš nešto, ali nema potrebe da ti priča takve gluposti. Istina, zubi koji stoje u vilici naginju se u stranu usled nedostatka drugog zuba, ali neće se to desiti sutra niti za mesec dana... Moj ti je predlog: promeni zubara i sve ćeš rešiti :)

A što se higijene tiče, kod mosta se posebno mora voditi računa o tome, pa se preporučuje korišćenje zubnog konca ili još bolje, dentalnog tuša, koji košta oko 100eu, ali nakon upotrebe - svi zubi su čisti kao sunce.

Još jedna preporuka: ukucaj u google: "pitajte stomatologa". Na svaki link koji nađeš pošalji identično pitanje, sačekaj da ti odgovore na mejl, a kad ti odgovore pošalji im slike zuba. Ja sam to isto uradila, dobila sam preko 10 kvalitetnih odgovora i besplatnih konsultacija. Naravno, to nikako ne može zameniti pregled uživo, ali dobićeš mnoga korisna objašnjenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenenenenene, kakav crni most :D To je otprilike najgora stvar koja postoji. Cak ni najgori zubar nece namerno ostetiti zdrav zub.

A sto se ostalog tice, citiras post star puno meseci, promenila sam zubara :) I radicu ojacanje zuba zajedno sa krunicom na svim bez zivca. To da truli prvi put cujem i iz prakse (moje i poznanika i s neta) nije bas tacno. Krt je i lako se lomi ali ne truli jer nema sta da truli. Pulpa se vadi i menja vestackim ispunom, to je princip vadjenja nerva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Imam dve cetkice za zube, jednu meku za svaki dan, jednu ultra meku kojom masiram desni jednom u dva dana. Otkad to radim, ne krvare mi desni vise :)

 

e da, vademecum expert pasta za zube smrdi na loz ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su sve ogavne i ostavljaju beo jezik (i posle ispiranja i trljanja ispranom cetkicom) osim Colgate Total Advanced Fresh. Vidim da je popularan jer kad god ga nema prodavacice kazu da se svi se raspituju :haha: Reko jebote al ljudi revnosno peru zube, bitna im je cak i pasta.

Al konac bez voska je izasao iz raja. Moze da se podeli na tanje delove i onda je lakse ulazi kad imas guste zube ( :haha: ). Samo mislim da 99% ljudi ne ume da koristi konac. Svi ga samo zavuku i promrljaju bez gledanja a poenta je da prolazis njime tako da na njemu ostaje sav plak i da odes i ispod nivoa desni (zeznuto ako krvare ali vremenom ce prestati).

 

Nego majka svih pitanja - jel neko zna gde kod nas provereno moze da se kupi Waterpik? Da ne objasnjavam sta je, svodi se na ciscenje zuba mlazom vode i nije nista novo. Pomaze pogotovo ako imas protezu i generalno problem sa skupljanjem hrane oko zuba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Npr.

WaterPik aparate možete naći u Apoteci Biljana i Luka u Beogradu, ul Svetozara Markovića 36, kod nas u Novom Sadu u ul. Jevrejska 2 ili poručiti pouzećem.
Edited by Јарослав
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bih al ne vidim vise ikonice za to :confused:

Inace na http://www.admcenter.in.rs su mi ponudili 'jeftiniju' alternativu (Interplak), inace 5x skuplje nego na Amazonu :haha: Jeftiniju od Waterpika (koji je usput na http://denty-golddental.com/sr/ 9416din), znaci da je na ADM bar 15000. Ljudi nisu normalni :ph34r: Koliko ce jos decenija proci dok se ne pojavi jedan prodavac koji ne pokusava da zaradi 500% na tebi meni nije jasno. Posle 'ne uvoze se ti i ti proizvodi jer narod nece da ih kupi' - pa smanji svoj deo picka ti materina :haha:

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

tacno, mada opet mogu da poverujem i da narod ne kupuje

bilo koji stomatolog ce potvrditi da je u Srba oralna higijena na katastrofalno niskom nivou, ali najgore je kad vidis mlade ljude koji su obuceni ne znam kako, presminkani i sve, a zubi totalni uzas

Edited by marcoman

Share this post


Link to post
Share on other sites

За две недеље у болници сам имао укупно седам цимера и ниједан од њих није прао зубе. Кад су им оперисали вилице, вадили су им и покварене зубе, па је један остао без четири комада, други без шест, трећи без два, а за остале не знам.

 

Невероватне ствари.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@marcoman: Pa da, recimo ja ne znam nikoga kome redovno smrdi iz usta al znam samo jednu osobu koja kao i ja koristi konac za zube jednom dnevno. Pa kad bi videli sta se sve na njemu nalazi kad prodjes izmedju dva kutnjaka ili ne daj boze ako imas krive zube... uzas :no: Ko se zajebe da pomirise konac posle prvog ciscenja taj ce ga dozivotno koristiti :haha:

Generalno oni sto su mladi a ne idu kod zubara imaju neka uzasna iskustva sa njima. Ne mozes im objasniti da postoje oni koji rade bolje, nema sanse :(

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, ja kad sam poceo da koristim konac bas sam se mucio, jednostavno nisam imao pojma kako da ga koristim i redovno sam se kasapio sa njim ali nisam odustajao

i sada se ponekad gadno sjebem ali generalno bez konca higijena nije potpuna

i isto kao ti, jako malo ljudi u mom okruzenju koristi konac

Share this post


Link to post
Share on other sites

zašto su tolike razlike u cenama konca? Ja koristim neki Oral-B, jak je, ne lista se, prijatnog je mirisa i ukusa, košta čini mi se oko 120 dinara, a video sam da ima i za 290. U čemu je fora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...