Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

Kad kažete da ste za deset godina sa 12 došli na 700 zaposlenih, jeste li očekivali da će ići brže?

 

Nismo, zato što smo počeli sa jednim proizvodnim programom, a danas imamo nešto sasvim četvrto i što smo četiri puta sami transformirali fabriku, prelazeći sa jednog proizvodnog programa na drugi, u skladu sa potrebama tržišta.

 

jasna stvar, dovoljno je pogledati istorijat i razvoj Samsunga da bi se shvatilo kako se posluje

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrh tekst. Čovek je potpuno ogolio Srbiju sa svih strana. Radnici nefleksibilni i nemotivisani, gazde hoće jahte preko noći, država glupa, korumpirana i neefikasna.

Ovo isto:

Ne vidim reindustrijalizaciju tako da sad treba da obnovimo stare gigante koji su nekad bili nosioci industrije u Srbiji", kaže Rajlić.

To jednostavno nije moguće, jer ne znamo šta će oni proizvoditi, ni za koga će proizvoditi, a ako bi proizvodili samo za tržište Srbije taj gigantski poduhvat ne bi imao nikakvog smisla.

 

Upravo to se stalno dešava.

Država upumpa sredstva u neku firmu, misleći da će ta firma odmah početi da funkcioniše kao u doba komunizma. Da će odmah svi da pojure iz inostranstva i da kupuju njene proizvode.

Ne bato. Prvo nađeš kupca, pa biznis plan, pa šta se proizvodi, pa koliko treba za start.. i tek onda ima logike da država učestvuje (i to kreditom koji se vraća) dok firma ne stane na noge.

 

I naravno, i to što kaže da bi svi preko noći jahtu, je živa istina.

 

-----------------

 

To ti je kao sad da država reši da osposobi neku softversku firmu iz vremena komunizma.

Uloži pare, vrate se svi komodori u prvobitno stanje, i pozovu razne Bate Životinje da rade programe za komodore.

I onda, svi u čudu kako niko u svetu neće da kupi programe pisane u basicu ili mašincu.

Država daje još para, šefovi idu na ručkove sa predsednicima opština, radnici odbijaju da se prekvalifikuju (20 godina sam radio ovaj posao, ti ćeš sad mene da učiš, krv ti jebem).

I na kraju stečaj.

Država izgubila pare, radnicui izgubili vreme i organizuju štrajk zato što im se daje 300 evra po godini staža.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrh tekst.

Ali ima jednu veliku rupu. Kaže da se naši ljudi boje da proizvode na veliko. Naravno da se boje. Uložiš velike pare da bi proizveo veliku seriju nečega i onda ti kupac ne plati i ne postoji mehanizam da ga nateraš da ti plati. Tebi duguje njegova firma, koju on zatvori, otvori drugu i 'ajmo Jovo nanovo, ne možeš mu ništa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ima jednu veliku rupu. Kaže da se naši ljudi boje da proizvode na veliko. Naravno da se boje. Uložiš velike pare da bi proizveo veliku seriju nečega i onda ti kupac ne plati i ne postoji mehanizam da ga nateraš da ti plati. Tebi duguje njegova firma, koju on zatvori, otvori drugu i 'ajmo Jovo nanovo, ne možeš mu ništa.

 

Da, ali on je pričao o svom konkretnom primeru.

Dakle, u pitanju je Simens, i mali proizvođač nije imao nikakvu nedoumicu oko toga da li će mu Simens platiti, već se uplašio oko količine posla (iako je i sam čovek rekao, da se i obim posla dogovara da ide od manjeg ka većem).

 

Za ostale primere si u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali on je pričao o svom konkretnom primeru.

Dakle, u pitanju je Simens, i mali proizvođač nije imao nikakvu nedoumicu oko toga da li će mu Simens platiti, već se uplašio oko količine posla (iako je i sam čovek rekao, da se i obim posla dogovara da ide od manjeg ka većem).

 

Za ostale primere si u pravu.

Nisam ja ni rekao da se apsolutno svi boje da im neće biti plaćeno, naravno da ima onih koji se boje velikog posla, ali ako ćemo da sagledamo celu sliku, onda se mora spomenuti i to da ne postoji mehanizam da nateraš nekoga da ti plati. A iz iskustva znam da što je "zverka" veća, po nekom nepisanom pravilu je lošija u plaćanju. A i nigde u tekstu ne piše (ili mi je promaklo) da nije imao nedoumicu da li će mu Simens platiti.

 

@Sisus

Uslovno. Jer ako proizvodiš na veliko moraš da izvoziš ili radiš za velike izvoznike, a tu su već ozbiljniji igrači.

Naše tržište je malo za skoro svu robu. Mislim da Siemens, Fiat, Gorenje... za jedan dan proizvedu ono što se kod nas prodaje godinu dana.

Hleb ne moraš da izvoziš, primera radi. Da bi se tvoj hleb našao na rafu jednog našeg lanca mega-marketa, npr. moraš to da platiš. Oni ti duguju, duguju, duguju... ti na kraju tražiš da ti plate, a oni ti nonšalantno kažu da ćeš dobiti pare pod uslovom da se odrekneš 30-40% od svojih para. True story, inače.

 

Dakle, nije problem samo u preduzetnicima koji se boje velikog obima posla, već i u poslovnoj klimi koja vlada u Srbiji, a to preduzetnici ne mogu da promene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i nigde u tekstu ne piše (ili mi je promaklo) da nije imao nedoumicu da li će mu Simens platiti.

 

Zašto bi imao nedoumicu? Ako je Simens platio sve do tada, valjda ima neki kredibilitet, i neće valjda da se bruka kod nekog sitnog partnera.

Jedino ako sad tražiš dokaze da li je Simens sve plaćao na vreme. Ali to se lako da proveriti. Ja lično ne verujem da tako ozbiljne kompanije (čak i samo predstavništva kod nas) imaju, ili žele da imaju bilo kojeg posla sa zakonom, državom, ili da prave sebi negativnu reklamu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate ima na sajtu NBS-a sve lepo, tačno piše ko je u blokadi, a ko nije, koji je iznos blokade, koliko traje...

a može i da se podnese zahtev za izdavanje potvrde o strukturi blokade, sa još detaljnijim informacijama, košta samo 900 dinara

a na APR-u piše koliki je osnivački kapital

nije neka informacija, ali opet znači kad neko ima 10 miliiona upisano kao osnivački ili kad ima 100 dinara, koliko je sad potrebno

 

plus na portalu sudova može da se vidi da li ima nekih sudskih postupaka, kako stoje sa izvršenjima itd

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto bi imao nedoumicu? Ako je Simens platio sve do tada, valjda ima neki kredibilitet, i neće valjda da se bruka kod nekog sitnog partnera.

Jedino ako sad tražiš dokaze da li je Simens sve plaćao na vreme. Ali to se lako da proveriti. Ja lično ne verujem da tako ozbiljne kompanije (čak i samo predstavništva kod nas) imaju, ili žele da imaju bilo kojeg posla sa zakonom, državom, ili da prave sebi negativnu reklamu.

Mlatimo praznu slamu, to što sam napisao nema neke velike veze sa poentom onoga što sam pisao, spomeuo sam usput.

 

brate ima na sajtu NBS-a sve lepo, tačno piše ko je u blokadi, a ko nije, koji je iznos blokade, koliko traje...

a može i da se podnese zahtev za izdavanje potvrde o strukturi blokade, sa još detaljnijim informacijama, košta samo 900 dinara

a na APR-u piše koliki je osnivački kapital

nije neka informacija, ali opet znači kad neko ima 10 miliiona upisano kao osnivački ili kad ima 100 dinara, koliko je sad potrebno

 

plus na portalu sudova može da se vidi da li ima nekih sudskih postupaka, kako stoje sa izvršenjima itd

Nisam nešto siguran da razumem kakve to ima veze sa onim što sam pisao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

itekako ima veze

jer, pre ulaska u neki posao, možeš da proveriš ponašanje druge ugovorne strane, status računa, sudske postupke i ostale relevantne okolnosti

sigurno nećeš ući u posao sa firmom koja je u blokadi na 40 miliona već godinu dana ili tome slično

a nije tačno ni da je nemoguća naplata izvršenjem u slučaju da se dug ne isplati pre toga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da nije tačno, ali ako neko hoće da te zajebe, zajebaće te i ništa mu nećeš moći. Jedan deo tih koji neće da ulazi u velike poslove, neće upravo zbog toga. Evo, već treći put piše, ali niko neće da čita, nisam rekao da je netačno da se preduzetnici boje velikog posla zbog velikog posla, već da postoji određeni broj preduzetnika koji neće da ulažu u veliki posao upravo zbog toga što druga strana može da ih zajebe i ne odgovara.

 

Mogu ti dati i primer urednog platiše, koji nije hteo da plati poslednji račun, jer navodno nije bio zadovoljan robom, ali se na kraju ispostavilo da je zatvorio firmu i rasprodao kompletnu opremu i zbog toga nije hteo da plati dug. Doduše, platio je na kraju, ali eto ti primer.

 

Vi sad ovde pričate kao da u Srbiji teče med i mleko, samo, eto, niko neće da radi. Ima neradnika (i više nego što treba, to stoji), ali treba sagledati i drugu stranu medalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pričam to, nego da se određen stepen sigurnosti može imati na osnovu podataka dostupnih javnosti. Možeš da dobiješ i poreski listing, podatke iz kaznene evidencije, istražnih radnji suda... Naravno da ne može u potpunosti da se izbegne bilo kakva prevara, ali to nigde nije moguće. Poreski rajevi, pranje para, piramide... Ništa od toga nije strano drugim privredama. Jedina je razlika u tome što su firme sa zapada izvukle proizvodne pogone iz matičnih država, pa izrabljuju Kineze i Vijetnamce umesto nekih redneka.

 

Ako je sve ono što si saznao o nekoj firmi čisto, onda se mogućnost prevare sastoji u poslovnom riziku koji postoji kod svakog posla.

 

 

Naravno, Srbija jeste pogodnija za takva muljanja od Nemačke ili Danske, ali je isto tako srpski radnik mnogo spremniji na zabušavanje od Nemca ili Danca. Je l' beše u Leskovcu sprovedeno testiranje radnika u firmi koju je kupio stranac, pa se ispostavilo da je njih 6-7 od 500 prošlo te testove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali bre brate Sisuse... :):haha:

 

Nema u tekstu odgovora na tvoje pitanje, jer nema ni takvog pitanja.

Čovek nije rekao uopšteno: "ljudi neće da rade sa velikima, zato što su neradnici", nego je samo pomenuo svoj konkretni primer. Nikoga drugog nije uzimao u usta.

I koja je poenta sad raspravljati o nekim drugim velikim, i nekim drugim malim?

Edited by Dark_Elf

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali je isto tako srpski radnik mnogo spremniji na zabušavanje od Nemca ili Danca.

Tačno. Ali gotovo uvek kad mi to neko kaže, nekako mi proleti kroz glavu misao: "A što ti ne platiš tog srpskog radnika onoliko koliko Nemca ili Danca, pa da vidimo onda?" Ili obrnuto, daj Nemcu ili Dancu nekakvu crkavicu, pa ćemo da vidimo. Mislim, ja se lično protivim onom "Ne možeš ti mene malo platiti koliko ja malo mogu raditi" i smatram da svaki posao koji radiš treba raditi maksimalno dobro, bez obzira koliko si plaćen, jer ako ti se ne sviđa, traži drugi, nisi rob, pa da te neko tera da radiš, ali mislim da bi poređenje bilo realnije.

 

Ali bre brate Sisuse... :):haha:

 

Nema u tekstu odgovora na tvoje pitanje, jer nema ni takvog pitanja.

Čovek nije rekao uopšteno: "ljudi neće da rade sa velikima, zato što su neradnici", nego je samo pomenuo svoj konkretni primer. Nikoga drugog nije uzimao u usta.

I koja je poenta sad raspravljati o nekim drugim velikim, i nekim drugim malim?

Aj dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tačno. Ali gotovo uvek kad mi to neko kaže, nekako mi proleti kroz glavu misao: "A što ti ne platiš tog srpskog radnika onoliko koliko Nemca ili Danca, pa da vidimo onda?"

 

Evo ti dva primera.

1) Ja sam jednom platio jednog crtača "druga" mnogo bolje nego što bi mi nemac, ili danac uzeo, bolje nego što bi mi u holivudu uzeo neki vrhunski crtač (pričam o satnici), pa sam mu još uplatio unapred sve "jer mu je bila frka", pa je kasnio (a posao se realno radio za sat vremena (a dao sam mu nedelju dana fore), pa se nije javljao, pa samga zvao, jer se kasnilo, umesto on mene da zove... na kraju je poslao nešto polovično (nije lepo ni pročitao šta sam mu napisao u mejlu da treba da se nacrta), i jedva upotrebljivo... i onda... nestao... prestao da se javlja... naravno, ni ja ga nisam zvao.

To je ona sorta ljudi koja kuka kako nema para, a neće dupetom da mrdnu

 

2) moj ortak, drži game studio. Iako dobro crta, trebao mu je crtač da mu odradi 100 (vrlo) prostih skica SF zgrada i dogovore se oni da on to odradi za 1000 evra, mesec dana roka. Šalje on drugu skicu jednu za drugom. Odlično odrađen posao. Drugar mu čak kaže da ne mora toliko detaljno da crta, može imnogo prostije forme. Odradi on 50 i kao... frka mu... može li da uzme 500 evra, pa ostatak kad odradi (12-13ti je u mesecu otprilike), iako su se lepo dogovorili (na početku) da su pare tek kad se odradi ceo posao. Uprkos savetima kolega tog mog drugara, on naravno da tom čoveku 500 evra.. nema problema jbt... kakvi bi bili ljudi... i lik nestade... nema ga nigde.. skajp... mejl... kućni fon... mobilni... nestao.

Drugar sad gleda (ostalo 15 dana) i nema izbora, pošto ima deadline za igricu... radi svoj redovni posao do 11 uveče, i posle do 2-3 crta, što je ovaj trebao da radi.

Javlja se lik posle 9 meseci!

Kao... e... uradio sam još 20 zgrada, ostalih 30 će biti gotove uskoro... izvini, imao sam frku kući.

Kaže ovaj moj ortak: Ako si imao frku, trebao si bar dase javiš, i ja bih ti u najmanju ruku pomogao (i naravno oslobodio). Ne vredi mi sad tih 50 crteža, to sam ja odradio. Čoveče, igra je izdata pre nekoliko meseci.

- A mogu li dobiti bar još 200 evra za ovo što sam odradio?

- ?????????????

Još mu je tražio ako može da mu napiše preporuku.

 

Eto Sisuse, ja recimo često pomislim na takve stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...