Jump to content

Aktuelne krize i nemiri u zemlji i svetu


kuruz

Recommended Posts

 

Ne bih uzimao zdravo za gotovo ono što pišu e-novine, pogotovo kada po svom poznatom običaju trpaju babe i žabe u isti koš: "rodoljubivi desničari iz Pokreta 1389 nedavno su bratski primljeni među svojim nazi-drugarima iz ruskog pokreta Naši, u kampu Jedinstvene Rusije, gde ih je sve zajedno posetio V. V. Putin". Za e-novine i njima slična glasila je svaki patriota u Srbiji i svako ko voli Rusiju automatski desničar, što će reći fašista/nacista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne kazem da ne bih, u sadasnjoj situaciji. Rekao sam da zivim u normalnoj zemlji, da imam normalan posao od koga mogu da zivim kao covek, ne treba mi nikakav luksuzan zivot. Nema nista gore u zivotu nego kad ti drugi davaju pare. Ja uvek kazem da za lep zivot nije potrebno mnogo para a i nije opet sve u parama.

 

Sto se tice tvog primera, pa verovatno bih radio u toj porodicnoj firmi, ali ne bih nikad prihvatio da mi cale kupuje neka skupa kola ili slicno.

 

pa to je stvar vaspitanja ondak..

 

ponosan,covek treba da bude na roditelje koji mu prenesu i neke ljudske vrednosti a ne samo debeo bankovni racun..

 

moj basista radi sa caletom u firmi koju njegov cale vodi vec dvadeset i kusur godina..jedan je od najvecih distributera gradjevinske opreme u Cacku,ako ne i najveci..

 

cale ce mu to ostaviti u nasledstvo..

ulozili su velike pare i skoro su otvorili i najveci salon vencanica u Cacku..

 

on je decko odgovoran,vredan,na probama se stalno zali kako je umoran,da je ceo dan proveo na nogama..

nisam primetio da se razbacuje sa novcem,iako ga ima previse..svira na nekoj osrednjoj opremi,ima nekog audija 2002 godiste,ne pije,ne drogira se,isao je najdalje u Grcku na more..

 

kul tip u sustini..

 

Ne bih uzimao zdravo za gotovo ono što pišu e-novine, pogotovo kada po svom poznatom običaju trpaju babe i žabe u isti koš: "rodoljubivi desničari iz Pokreta 1389 nedavno su bratski primljeni među svojim nazi-drugarima iz ruskog pokreta Naši, u kampu Jedinstvene Rusije, gde ih je sve zajedno posetio V. V. Putin". Za e-novine i njima slična glasila je svaki patriota u Srbiji i svako ko voli Rusiju automatski desničar, što će reći fašista/nacista.

 

pa ti idioti se nekako najvise i istichu..

 

sto se mene tiche,poshtovanje gajim samo prema skromnim ljudima koji su svesni velicine Rusije u kulturnom i naucnom smislu i koji su u isto vreme svesni cene koju su rusi platili u ww2,da bi smo i mi na kraju postojali..

Edited by Fapril ethereal
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

ludi Radojko :haha:;)

 

elem, ne moze rudnik da bude u privatnom vlasnistvu...nego ja bih vise voleo da sam zaradjujem nego da nasledim neko veliko bogatstvo i zivim ko bubreg u loju, prakticno kao parazit, takvih snobova ima koliko hoces...upravo su te stecene prednosti i razlog sve veceg jaza izmedju bogatih i siromasnih...da zakljucim, vise bih voleo da je moj deda ostavio svu imovinu drzavi koja ce opet zauzvrat da to racionalno upotrebi za opstedrustvenu korist, ali naravno ovde je to samo pusti san...

 

Ne moraju cak ni to da vrate, ali neka mi plate za koriscenje oko 200 njegovih patenata. Covek je bio jedan od najvecih pronalazaca i naucnika Srbije u proslom veku, ali su mu komunisti zatrli svaki trag upravo zbog te imovine. Samo da naplatim za bespravno koriscenje tih pronalazaka i opet je bogatstvo u pitanju. To bi vratilo i ugled porodici kakav i zasluzuje. Mi velicamo kojekave majmune, a coveka koji je hranio pola Sumadije smo gurnuli u totalnu anonimnost. Neko mi je rekao da je njegova slika u prirodnoj velicini ulje na platnu u rudarsko-geoloskom muzeju u Beogradu. Ako jeste onda je to jedini trag da je covek postojao uopste.

 

Evo nadjoh jos jedan trag. Ovo je njegov sin Dusan koji je ubijen u Jasenovcu. Pre toga je bio u Mathauzenu i onda premesten u Jasenovac.

 

https://cp13.heritag...=50&order=orgup

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fora je sto apsolutno svako koga znam ima nekoga kome su nesto neki oduzeli.

Ispada da kad se sve sabere,veci deo evropskog kontinenta i deo Rusije pripadaju nasim precima i da na isti komad zemlje pretenduje po njih 250(ukljucujuci potomke).

Pored toga jako mali postotak je onih koji bilo sta mogu da dokazu(i to samo oni cije su porodice bile imucne,s vecim posedima,i oni koji su bili upisani i zemljisne kjnige i za koje imaju pisani dokazi,a vecina takvih knjiga i dokaza verovatno unisteno,kako je koja dinastija otimala i gradila,tako i Tito kako je uzimao,plus ovo vec oduzeto od "kralja")

 

 

Ostalo je sve predanje i preuvelicavanje,obicno deda Jovura svom unuku Perici pricao kako je njegov deda imao nesto zemlje tu,onda ce sledeca generacija cuti kako je to bila velika kuca,kako se prica prepricava,tako se doda pa koji hektar zemlje vise,pa onda kako je tu bilo malo sume,deo reke....i uze Tito sve majku mu,daj ocu nazad.

 

E zbog toga je restitucija nepravedna prema onima koji su stvarno imali a ne mogu dokazati vise,dok ce njihov sused dobiti i jare i pare.Pre 3-4 godine preko puta naselja,jedan lovator kupio zemlju,'teo da gradi(trenutno je u zatvoru zbog pronevere,al nebitno),dakle platio opstini,sve legalno,dobio papire,sve ogradio...ali do sada se pojavilo vec 6 ljudi koji tvrde da je to njihova dedovina i kako on nije imao pravo to da uzima,a ta sestorica nemaju nikakvih rodbinskih veza...i zbog toga nikakvi radovi nisu zapoceti jer se drvio preko suda s njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Restitucija je jedna velika glupost, kao i menjanje naziva ulica i slične vratolomije. Ispada da je od svih istorijskih perioda jedino komunistički sporan. A kad se pogleda u kom smo istorijskom periodu imali najuređenije društvo i najveći prosperitet (posle nemanjićkih zlatnih viljuški) - upravo u periodu koji se najviše pljuje. Sve samo zato da bismo se prilagodili samoproglašenim pobednicima u Hladnom ratu.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ja imam sve papire o oduzetoj imovini kao i spisak cele imovine koji se proteze na jedno 50 strana. Ko da baci dokument o najvecem posedu u centralnoj Srbiji sunce ti poljubim? Moj pradeda je prvi covek koji je izasao na svetsku berzu u istoriji srpske drzave, a i sire(mislim i na Hrvate, Slovence i Makedonce).

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=0cbVW_QS2eE&feature=player_embedded

 

 

Hello Rioters.

Look at your friend, now back to me.

Now back at your friend, now back to me.

Sadly, he isn't me, but if he stopped using petrol bombs & started using the job centre he could potentially be me.

Look down, back up. Where are we?

We're at an interview with the man your friend could work for.

What's in your hand? Back at me.

I have it. It's an application for that job you need.

Look again. The form is now money.

Anything is possible when you get a job and stop looting.

 

I'm on a horse.

 

 

:haha::haha::haha::haha:

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam sve papire o oduzetoj imovini kao i spisak cele imovine koji se proteze na jedno 50 strana. Ko da baci dokument o najvecem posedu u centralnoj Srbiji sunce ti poljubim? Moj pradeda je prvi covek koji je izasao na svetsku berzu u istoriji srpske drzave, a i sire(mislim i na Hrvate, Slovence i Makedonce).

 

Da li ti to govori o tome da sa tim sistemom nešto nije u redu, kad dozvoljava pojedincima da se nesrazmerno obogate na račun drugih?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Brate da li je lose to sto je Tesla za svoje pronalaske dobijao milione dolara u to vreme. Moj pradeda se nije bogatio na racun drugih nego je pomagao svima zivima. Pare je zaradio tako sto je otkrio vatrostalnu glinu u nasim krajevima i poceo da eksploatise i izmislja tehologiju za obradu iste. Pola Arandjelovca je izgradjeno njegovim parama koje je jednostavno poklonio jer je bio pravi filantrop i pare mu nisu mnogo znacile. Zaposlio pola grada u to vreme i od turistickog grada napravio i industrijsku silu koju smo na zalost uspeli da sjebemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mrzi me da u 21. veku ponavljam nešto što je Marks naučno dokazao sredinom 19. veka.

Tako je.Ne vredi objasnjavati.Ljudi ce to tek prekasno skapirati.

 

To je ono,ti si nesposoban,ni smo svi jednaki.Dobro je da jedan moze imati makar ko 1000 drugih a da oni crknu od gladi.Jebi ga socijalna evolicija putem liberalnog kapitalizma i ostale munje.Sloboda,kurve,alkohol,vamte tamte.Jednom recju bullshit.

Edited by Egzistencijalni Bol
  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mrzi me da u 21. veku ponavljam nešto što je Marks naučno dokazao sredinom 19. veka.

 

Naučne teorije u pravnim i političkim naukama su u ogromnom broju slučajeva na vrlo klimavim nogama, a to posebno važi za ideologije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ono,ti si nesposoban,ni smo svi jednaki.

 

naravno..jel bi se bunio kad na radno mesto pored tvog,dodje neko aljkav,neodgovoran,tupav,upropascava posao i tebi i drugima,a pri tom je jos stigao preko veze?

 

kako nazivas takvog coveka?pobratimom u borbi za sindikalna prava i svetsku revoluciju?

Edited by Fapril ethereal
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekonomija nije ni pravna, ni politička nauka. Ona ima veći stepen egzaktnosti. Naravno, i u njoj postoje suprotstavljene teorije, postoji i jaka kritika marksizma. S tim što niko sem Marksa nije na potpun način objasnio u čemu je suština kapitalizma kao sistema, po čemu se to on razlikuje od drugih načina proizvodnje.

 

Mi danas govorimo o restituciji kao vraćanju privatne imovine koja je svojevremeno nacionalizovana. A ne pitamo se kako je nastala ta privatna imovina? Kapitalizam nije postojao od pamtiveka, morala je prvo da se desi prvobitna akumulacija kapitala - proces koji je sličan nacionalizaciji, samo ne otima država, već privatni vlasnici. I onda oni to legalizuju, pa njihovi potomci naslede i dalje šire posao, stiču profit i uvećavaju imovinu kroz eksploataciju radnika (koji nažalost nisu imali od koga da naslede imovinu, pa sem radne snage nemaju ništa).

 

Lepo je ovo što Hefest kaže da neko smatra da je svojim intelektualnim radom zaslužio da se obogati, ali je opet nažalost malo njih uspelo u tome. Neki od najvećih genija su relativno skromno živeli, upravo zbog toga što njihovi pronalasci nisu bili profitabilni za kapitaliste da bi ulagali u njih. Ja bih prvi bio za to da onaj ko pronađe efikasan i čist način za proizvodnju i prenos energije, koja bi postala dostupna svima za male pare, dobije sve što poželi. Ali, radi se o tome da bi to srušilo biznis onima koji rade sa naftom. Jednostavno, u kapitalizmu se ne proizvodi za ljudske potrebe, već za nečiji profit. Zato je i restitucija besmislen potez - umesto da se smisli kako ići napred, društvo se vraća nazad.

 

naravno..jel bi se bunio kad na radno mesto pored tvog,dodje neko aljkav,neodgovoran,tupav,upropascava posao i tebi i drugima,a pri tom je jos stigao preko veze?

 

Pa to je odlika kapitalizma. Onaj ko ima para, kupiće diplomu i radno mesto, bez obzira na (ne)sposobnost.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je.Ne vredi objasnjavati.Ljudi ce to tek prekasno skapirati.

 

To je ono,ti si nesposoban,ni smo svi jednaki.Dobro je da jedan moze imati makar ko 1000 drugih a da oni crknu od gladi.Jebi ga socijalna evolicija putem liberalnog kapitalizma i ostale munje.Sloboda,kurve,alkohol,vamte tamte.Jednom recju bullshit.

 

Наравно да нисмо сви исти. Разликујемо се према физичком изгледу, интелигенцији (у сваком смислу појма) и психичким особинама. Једнакост мора постојати само у основним људским правима, све друго је ствар личног успеха.

 

Ekonomija nije ni pravna, ni politička nauka. Ona ima veći stepen egzaktnosti. Naravno, i u njoj postoje suprotstavljene teorije, postoji i jaka kritika marksizma. S tim što niko sem Marksa nije na potpun način objasnio u čemu je suština kapitalizma kao sistema, po čemu se to on razlikuje od drugih načina proizvodnje.

 

Mi danas govorimo o restituciji kao vraćanju privatne imovine koja je svojevremeno nacionalizovana. A ne pitamo se kako je nastala ta privatna imovina? Kapitalizam nije postojao od pamtiveka, morala je prvo da se desi prvobitna akumulacija kapitala - proces koji je sličan nacionalizaciji, samo ne otima država, već privatni vlasnici. I onda oni to legalizuju, pa njihovi potomci naslede i dalje šire posao, stiču profit i uvećavaju imovinu kroz eksploataciju radnika (koji nažalost nisu imali od koga da naslede imovinu, pa sem radne snage nemaju ništa).

 

Економија се ослања на политички и правни систем и мора се посматрати у том контексту, а не као изолована категорија. Јер, она је један од основних елемената сваког уређеног друштва, те се мора ставити у оптику читаве целине која утиче на односе унутар ње.

 

Акумулација капитала и покретање обимне производње не подразумева нелегално стицање почетног капитала, а управо то је почетна теза свих противника капитализма. Национализација је правна конструкција којом се у суштини спроводи пљачка оних који имају више од других.

 

Имовина може бити одузета само ако је стечена на начин противан закону, а не на основу неједнакости имовина различитих лица.

Edited by Underkuruz
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno..jel bi se bunio kad na radno mesto pored tvog,dodje neko aljkav,neodgovoran,tupav,upropascava posao i tebi i drugima,a pri tom je jos stigao preko veze?

 

kako nazivas takvog coveka?pobratimom u borbi za sindikalna prava i svetsku revoluciju?

takav čovek se naziva član demokratske stranke a.k.a. demokrata... problem?

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki od najvećih genija su relativno skromno živeli, upravo zbog toga što njihovi pronalasci nisu bili profitabilni za kapitaliste da bi ulagali u njih. Ja bih prvi bio za to da onaj ko pronađe efikasan i čist način za proizvodnju i prenos energije, koja bi postala dostupna svima za male pare, dobije sve što poželi. Ali, radi se o tome da bi to srušilo biznis onima koji rade sa naftom. Jednostavno, u kapitalizmu se ne proizvodi za ljudske potrebe, već za nečiji profit. Zato je i restitucija besmislen potez - umesto da se smisli kako ići napred, društvo se vraća nazad.

 

trebao si da stavis ovde svoju sliku,na kojoj si zagledan u buducnost..

 

dokle god bude bilo nafte na svetu,koristice se ona

kad cene energenata budu krenule da skacu zbog iscrpljivanja pojedinih izvora,zemlje ce morati da predju na obnovljive izvore vodu i vetar...

za sad je isplativije grejati se na gas npr,nego ulagati u vetrenjache,koje su izuzetno skupe i tehnologija koja je tek u razvoju..

 

Pa to je odlika kapitalizma. Onaj ko ima para, kupiće diplomu i radno mesto, bez obzira na (ne)sposobnost.

 

to je odlika srpskog kapitalizma..

 

probaj nestrucan da nadjes posao u nekoj firmi u Nemackoj,Holandiji,Danskoj...

 

Национализација је правна конструкција којом се у суштини спроводи пљачка оних који имају више од других.

 

Имовина може бити одузета само ако је стечена на начин противан закону, а не на основу неједнакости имовина различитих лица.

 

bingo!

Edited by Fapril ethereal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Економија се ослања на политички и правни систем и мора се посматрати у том контексту, а не као изолована категорија. Јер, она је један од основних елемената сваког уређеног друштва, те се мора ставити у оптику читаве целине која утиче на односе унутар ње.

 

Акумулација капитала и покретање обимне производње не подразумева нелегално стицање почетног капитала, а управо то је почетна теза свих противника капитализма. Национализација је правна конструкција којом се у суштини спроводи пљачка оних који имају више од других.

 

Имовина може бити одузета само ако је стечена на начин противан закону, а не на основу неједнакости имовина различитих лица.

 

Ekonomija se nalazi u osnovi politike i prava, a ne obrnuto. Ekonomski sistem je svetskog karaktera, dok su pravni sistemi na nivou države - međunarodno pravo, kao što znaš, nije tipično pravo, jer mu nedostaje monopol fizičke sile koji bi ga sprovodio. Upravo taj anarhični momenat, odsustvo centralnog autoriteta na svetskom nivou, jeste ključna odlika međunarodne politike. Otuda i veći uticaj ekonomije na politiku i pravo, nego obrnuto - svetskoj kapitalističkoj klasi ne odgovara da bude jedna svetska vlada, već sistem država koje će se međusobno uravnotežavati i od kojih nijedna neće biti dovoljno jaka da sputa neprekidnu akumulaciju kapitala. Jedna država donekle jača od ostalih (hegemon) je poželjno da postoji da bi održavala stabilnost sistema, ali ne sme da postane toliko jaka da bi ceo sistem podredila sebi i došla u iskušenje da radi protiv interesa kapitala.

 

Ja ovde ne raspravljam šta je legalno, a šta nije. I ropstvo je nekad bilo legalno. Govorim isključivo o tome šta stvara vrednost i višak vrednosti - to je rad, ali kapitalisti ne stiču profit prema radu koji su uložili, već na osnovu toga što su vlasnici sredstava za proizvodnju. Tako je i ta nacionalizacija samo školski sprovedena "eksproprijacija eksproprijatora" - tj. ona dobra koja su radnici stvorili, a kapitalisti ih eksploatacijom prisvojili, samo su podeljena narodu. U poslednjih 20 godina, država je preko noći proglasila društvenu imovinu za državnu i podelila je za bagatelu novopečenim kapitalistima (setimo se šećerana za 1 evro). To je takođe bila jedna vrsta nacionalizacije, zašto niko ne traži restituciju i u ovom slučaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekonomija se nalazi u osnovi politike i prava, a ne obrnuto. Ekonomski sistem je svetskog karaktera, dok su pravni sistemi na nivou države - međunarodno pravo, kao što znaš, nije tipično pravo, jer mu nedostaje monopol fizičke sile koji bi ga sprovodio. Upravo taj anarhični momenat, odsustvo centralnog autoriteta na svetskom nivou, jeste ključna odlika međunarodne politike. Otuda i veći uticaj ekonomije na politiku i pravo, nego obrnuto - svetskoj kapitalističkoj klasi ne odgovara da bude jedna svetska vlada, već sistem država koje će se međusobno uravnotežavati i od kojih nijedna neće biti dovoljno jaka da sputa neprekidnu akumulaciju kapitala. Jedna država donekle jača od ostalih (hegemon) je poželjno da postoji da bi održavala stabilnost sistema, ali ne sme da postane toliko jaka da bi ceo sistem podredila sebi i došla u iskušenje da radi protiv interesa kapitala.

 

Правно - политички систем је у основи економије, зато што се својина на средствима за производњу регулише правно - политичким инструментима. Право има моћ да директно утиче на економски модел примењен у једној заједници, што је јасно из наглих промена економских система које су из капиталистичког система прлеазиле у социјалистички и обрнуто. Светска капиталистичка класа у ствари није капиталистичка, него израбљивачка, а то нису исти појмови и не могу се изједначавати. Хегемон којег помињеш има само формалну везу са капитализмом, а у ствари се своди на машину за штампање новца и отимачину ресурса.

 

 

Ja ovde ne raspravljam šta je legalno, a šta nije. I ropstvo je nekad bilo legalno. Govorim isključivo o tome šta stvara vrednost i višak vrednosti - to je rad, ali kapitalisti ne stiču profit prema radu koji su uložili, već na osnovu toga što su vlasnici sredstava za proizvodnju. Tako je i ta nacionalizacija samo školski sprovedena "eksproprijacija eksproprijatora" - tj. ona dobra koja su radnici stvorili, a kapitalisti ih eksploatacijom prisvojili, samo su podeljena narodu. U poslednjih 20 godina, država je preko noći proglasila društvenu imovinu za državnu i podelila je za bagatelu novopečenim kapitalistima (setimo se šećerana za 1 evro). To je takođe bila jedna vrsta nacionalizacije, zašto niko ne traži restituciju i u ovom slučaju?

 

Упорно се подмеће теза да је капиталиста власник средства за производњу, без да се уђе у суштину питања, а то је анализа да ли је то средство за производњу стечено на начин којим није повређено туђе право. Изједначава се рад капиталисте који је стекао одређени капитал, рескирао улажући га у неки привредни пројекат, образовао се како би могао да на што бољи начин изведе замисли и рад некога ко примењује туђе знање вршећи посао који је потребан само зато што још не постоји робот који би га заменио.

 

Капиталиста не стиче добра присвајањем онога што је неко други створио, него плаћа ономе ко се бави мануелним делом посла за његов рад.

 

Помињање неких очигледно неприхватљивих модела понашања не нарушава ауру суштине капитализма, већ представља лош покушај представљања тог система лошим због поступака појединаца (овде под појам појединца подводим све оне одговорне за промене, укључујући читаве државе и њихове представнике, као и физичка лица) чињеним у име капитализма, иако су јасан пример обичне крађе. Суштина капитализма се своди на стицање према заслузи, на основу уложеног рада, капитала, ризика и идеја.

 

Пример шећерана који си навео не пије воду, зато што пренебрегаваш чињеницу да су предузећа која су продавана за мале паре углавном имала дугове који су неретко премашивали вредност имовине тих истих предузећа.

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

btw,koliko cujem od asistenta sa faksa,merkelova dolazi na 2 dana u bg za 10 tak dana.Jedan od glavnih tema je kao NIS sto uvalise rusima da EPS uvale Nemcima,a zauzvrat nas nece cimati oko kosova do posle izbora.

 

Ako prodaju svabama vecinu EPS-a nahebali smo jer ce duplirati cene struje u roku od 2 sezone+inflacija a to ce opravdati novim investicijama.A ovi nasi lopovi ce pricati kako su zle svabe digle cene i da ne mogu nista da urade jer su RWE vecinski vlasnici EPS-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Правно - политички систем је у основи економије, зато што се својина на средствима за производњу регулише правно - политичким инструментима. Право има моћ да директно утиче на економски модел примењен у једној заједници, што је јасно из наглих промена економских система које су из капиталистичког система прлеазиле у социјалистички и обрнуто. Светска капиталистичка класа у ствари није капиталистичка, него израбљивачка, а то нису исти појмови и не могу се изједначавати. Хегемон којег помињеш има само формалну везу са капитализмом, а у ствари се своди на машину за штампање новца и отимачину ресурса.

 

 

 

 

Упорно се подмеће теза да је капиталиста власник средства за производњу, без да се уђе у суштину питања, а то је анализа да ли је то средство за производњу стечено на начин којим није повређено туђе право. Изједначава се рад капиталисте који је стекао одређени капитал, рескирао улажући га у неки привредни пројекат, образовао се како би могао да на што бољи начин изведе замисли и рад некога ко примењује туђе знање вршећи посао који је потребан само зато што још не постоји робот који би га заменио.

 

Капиталиста не стиче добра присвајањем онога што је неко други створио, него плаћа ономе ко се бави мануелним делом посла за његов рад.

 

Помињање неких очигледно неприхватљивих модела понашања не нарушава ауру суштине капитализма, већ представља лош покушај представљања тог система лошим због поступака појединаца (овде под појам појединца подводим све оне одговорне за промене, укључујући читаве државе и њихове представнике, као и физичка лица) чињеним у име капитализма, иако су јасан пример обичне крађе. Суштина капитализма се своди на стицање према заслузи, на основу уложеног рада, капитала, ризика и идеја.

 

Пример шећерана који си навео не пије воду, зато што пренебрегаваш чињеницу да су предузећа која су продавана за мале паре углавном имала дугове који су неретко премашивали вредност имовине тих истих предузећа.

 

Tačno je da pravno-politički instrumenti regulišu svojinu, ali da bi ti instrumeni funkcionisali, iza njih mora da stoji neki subjekat koji je dovoljno moćan i u čijem je interesu da se svojina reguliše na određeni način. Taj tip interesa je isključivo ekonomski interes, zato i govorim o primatu ekonomije. Nije to pitanje da li će država imati ovo ili ono parče teritorije, da li će da usvoji ovaj ili onaj politički sistem ili kulturni obrazac, već koja će klasa njome da upravlja. Šta se dogodilo u našoj zemlji? Da li smo mi ukinuli kapitalizam zato što je to bilo u interesu neke moćne grupe iznutra? Ne, već zato što se završio Hladni rat i morali smo da se prilagodimo volji pobednika. Svetska kapitalistička klasa jeste izrabljivačka, izrabljivanje je i suština sistema, a da nije bilo SAD kao hegemona, danas ne bi bilo ni kapitalizma. Urušio bi se u celom svetu posle Drugog svetskog rata i poraza fašizma. Zamenio bi ga socijalizam, koji bi se postepeno reformisao od autoritarnog ka demokratskom, u meri u kojoj bi slabio spoljni pritisak na socijalističke države.

 

U tome što izjednačavaš rizik i ideje sa radom i jeste najveći problem. Uostalom, ideje o upravljanju imaju menadžeri, nije isto menadžer i kapitalista. U kapitalizmu je recimo moguće da neko ko nema pojma o poljoprivredi postane vlasnik velikog dela akcija nekog poljoprivrednog kombinata. I onda on pasivno ubire dividendu i plus špekuliše akcijama na berzi, a menadžeri su ti koji se razumeju u delatnost kojim se preduzeće bavi i upravljaju njime. Čime onda kapitalista doprinosi proizvodnji? Pa jedino novcem kojim je mogao da kupi akcije i eventualno tim rizikom koji pominješ. Ni jedno ni drugo ne stvara vrednost, to čini rad (upravljački i izvršilački, umni i fizički - u savremenoj ekonomiji se oštre granice ionako brišu). Stoga je postojanje kapitalističke klase potpuno nepotrebno. Privreda bi mogla da bude u vlasništvu društva, tj. radnika koji neposredno obavljaju proizvodnju i koji bi dobijali naknadu po osnovu rada, a menadžeri bi i dalje zadržali svoju ulogu upravljača i dobijali adekvatnu naknadu za to.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Класна подела се представља као раздор између богатих и сиромашних, злих и немоћних, израбљивача и израбљиваних, а у теоријској основи, о којој ми говоримо, је другачије. Настанак разлика између чланова одређене заједнице је природни закон по којем владају најснажнији, најпаметнији, најлепши и најспособнији. Класе постоје међу свим животињама, па не видим зашто се уопште помињу међу људима као нешто што је страно самој заједници. Увек су постојале вође и вођени и то је нормално, јер без тога нема напретка.

 

 

Не изједначавам идеје и ризик са радом, пошто су они за мене битнији од мануелног рада. Умних људи је увек било мање него просте физичке снаге и свакако су битнији од потоњих. У свом примеру поново ниси обратио пажњу на најбитнији детаљ, а то је порекло новца капиталисте. Ако је новац стечен на начин који није супротан праву и моралу, не постоји ниједна препрека улагању у одређену друштвено прихваћену делатност. Капиталиста може са тим новцем да ради шта год хоће - да га уложи у производњу, да га поклони у хуманитарне сврхе, да га спали, да напуни душек и спава на њему - буквално било шта што му падне на памет, а да не угрожава друга лица, из простог разлога што је то његова својина, нешто што је лично стекао својим умним или физичким радом.

 

Допринос капиталисте прозиводњи кроз унајмљивање менаџера се одражава у побољшању резултата рада оних који представљају крајње извршиоце идеја улагача и оних који обликују те идеје. Капиталиста има нешто што менаџеру треба, менаџер има нешто што капиталисти треба - чист однос понуде и потражње. Крајњем извршиоцу у модерном друштву нико не брани да се усавршава, па да постане менаџер, а онда да прикупи капитал и постане капиталиста.

 

Када је привреда била у власништву друштва, радници нису марили за предузеће, већ их је интересовао само лични приход, што је и логично и то је основна слабост социјализма. Људској психи је иманентан нагон за одржањем и стварањем што бољих услова за сопствене потребе, без осврта на друге чланове друштва. Ако се свим радницима додељује исти део прихода, без обзира на уложен рад и идеје, ту нема правде. А ако се они разликују по тим критеријумима, па лоши отпадну, то више није социјализам, него капитализам, зато што се јавља класна сегрегација на оне који су добри и оне који су лоши, оне који имају новца и оне који немају, оне који су снажни и оне који то нису.

 

Друго, не могу се изједначавати чистачице и лекари, бравари и инжењери, зубари и сметлари. Једноставно, није праведно да свако од њих добије онолико колико тражи, без да се обрати пажња на то колико је заслужено и колико је тај рад вредан за заједницу. Праведност социјализма заговарају лоши и неспособни, зато и јесте радничка класа заузела централно место у том систему. То је као кад би лаву миш говорио шта да ради и одређивао му шта сме а шта не.

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...