Jump to content

2024.07.30-08.04. *Rasnov, Rumunija* Rockstadt Extreme Fest


Recommended Posts

6 hours ago, Packy said:

Ne ocekujem tu da ce ista da se menja po tom pitanju, ipak je to Rumunija. Sve sto je u granicama festivalskog prostora, verujem da ce biti na visokom nivou dok ih ne udari kisa.
jedino moze da im bude problem je da li ce biti novih mesta za sedenje.
I tu potencijalno leze ovogodisnji problemi, verujem da ce tek naredne godine moci da hendluju toliki broj.

Nadam se da ce biti tako u smislu da ce se iscimati da su barem osnovne stvari obezbedjene. Sto dok ne udari kisa? Koliko sam cuo i video sa par snimaka dosta je dobro odradjeno tlo festivala i nema blata vec je sve tucanik i asfalt? Nama u kampu sigurno da moze biti veselo (blato i bare) na tom fudbalskom terenu ali ako ne bude nekih poplava kao na Tolminu prosle godine bice sve ok.
Za sedenje mi nije problem jer udjem unutra da odgledam bend koji me interesuje, izadjem i idem u svoj kamp. Nosimo svoje stolice i kao i uvek poveci sator pa sa tim nemam brige.
Koliko vidim oni vec sada rade za sledecu godinu sto je obecavajuce ali nadam se da ce barem ovu godinu shvatiti ozbiljnije i malo ici u korak sa ostalim festivalima. Jer ima dosta proseravanja u Fejsbuk grupi festivala ali opet ima nekih normalnih pitanja gde jedan od organizatora odgovara 'nije ovo hotel sa 5 zvezdica'. Pitanja tipa hoce li biti ormarica za stvari (pasosi, novcanici, bitne stvari), wifi mreze itd itd. Nesto sto je na ostalim festivalima normalno, ne kosta te mnogo, a mozes to nekome solidno da naplatis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisao sam u nekom od ranijih postova, posto je to na brdu, a ti si u odnosu na binu nizbrdo, voda se sliva i moras da se sklonis sa strane. A druga bitnija stvar je da je na par mesta bilo nezgodnih bara ili blata ispred standa, jedan od njih gde uplacujes pare za karticu, i deluje mi ko da volonteri ne saradjuju dovoljno ili im prosto ne klikne u glavi i ostave tako kako jeste ili ne znam zasto ne postoji saradnja, pa su im reakcije usporene. Ili mozda nema dovoljno oci na festivalu. Na kampu malo gore, ogromna barustina pre satora. Setili se da stave neku letvu tek dan kasnije kad je krenulo da se susi i kad se mogla bara zaobici bez gazenja u vodu/blato. Za sljunak su se naknadno setili kad je tek napadalo, mogao se i taj deo ublaziti.  Bilo je tu jos nekih sitnih propusta, ali to je nesto sto vise pojedince moze da izritira.

 

Imamo malo drugaciji pogled na to pitanje, mada mozda je tu i do mene, posto stvarno nisam video igde da moze da se koristi wi-fi. Mozda i jedino pitanje na koje bi me bas interesovalo gde je on video to. Posto je vec otislo u drugom smeru, zakasnio sam da uletim. Mislim da su ormarici i dalje malo van njihovog domasaja i mozda naredne godine situacija bude slicna sem ako deo publike ne bude dovoljno glasan, jer ce tada reagovati. Ne mogu sve da pokriju i vrvt je prioritet da drugacije raspolazu sa parama pa posle da ispravljaju uocljive mane. Do pre dve godine su bile objave na rumunskom, obracali su se rumunskoj publici i radili su na zadovoljavanju standarda rumunske publike. Nije bilo realno ni prosle godine da naprave neke drasticne promene u pravcu evropskih festivala, jer je festival tek usao u ekspanziju. I ovo je tek prva godina, zbog odnosa domacih i stranih posetilaca kada mogu da dodju do kvalitetnije povratne informacije.

 

Btw, prosle godine pitao za sator 10 dana pre festivala, nisam dobio odgovor. Pretpostavljao sam da mora do Decathlona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dosli smo kuci pre nekih 3 sata pa dok je sve sveze da napisem poduze iskustvo sa festom.
Mi smo krenuli za Rumuniju 29.07. tj dan pre nultog dana. Povedeni iskustvom da je najbolje tako sto zbog zauzimanja mesta, sto zbog toga sto se nikada ne zna sta moze poci naopako (i prosle godine i ove nam se pokvario auto par dana pred put i imali smo srece da je uvek sve reseno dan pred put ili bukvalno 20min pre nego sto cemo krenuti), sto zbog toga sto nije u pitanju kratak put.

Stizemo tamo posle jedno 10 i kusur sati voznje delom po magistrali, autoputu i mucnih 2 ipo sata po serpentinama.
Pored ulaza u Extreme camp smo nasli parking (12 leu na dan ili 84 leu za 7 dana sto smo mi uzeli dan kasnije kada nam je na soferku ostavljena cedulja da parking nije placen), ulazimo unutra i odmah nas docekuju buduce komsije dranjem iz sve snage i urlanjem. Nije prvi put da kampujemo pored takvih idiota, uglavnom se smire ali nazalost to sa ovim pacijentima nije bio slucaj, a vise o tome kasnije.

Prvi dan za mene poprilicno slab. Usli smo da vidimo kakav je festival pri otvaranju prvog benda koji je bio Eihwar. Nisam ljubitelj takve muzike, ko ne zna sta je kratak opis benda nesto kao Heilung/Wardruna sa njih dvoje na bini i tuce matrica u pozadini.
Prosetali smo se po festivalu i odmah mi je palo za oko par cudnih stvari. Za festival sa tolikom posecenoscu neverovatno mi je da je merch deo sto oficijalni, sto za neke distroe/prodavce u sustini jedan sator 3x9m gde se prodaju majice festivala, jedan distro i majice bendova koji tu sviraju. Majice festivala 100 leu tj 2300din, majice bendova od 120-175 leu (Borgiri naravno najskuplji) za majice kratkih, majice dugih rukava oko 225 leu, zip hoodie oko 300 leu. Pri tom izbor stvarno nije velik, od svakog benda je bilo po par dizajnova i to je to. Dobra stvar je sto je vecina bendova poslala merch unapred i tog nultog dana si vec imao priliku da kupis majicu benda koji svira za 3-4-5 dana. Imali su dobre zalihe razlicitih velicina i tu nije bilo problema, a ono sto je bilo glupo npr Behemoth koji ima toliko dizajnova u svom webstore-u na festivalu prodaje samo 2.
Tog dana sam hteo da odgledam samo Behemoth jer me drugi bendovi nisu ni interesovali.
Otkako je Brka (Nergal) izdao ILYAYD za mene je taj bend krenuo da propada i generalno to mid tempo drljanje od tog albuma pa do poslednjeg izdanja mi nikako ne prija. Samim tim bio sam veoma skeptican da li ce biti setlista samo novijeg materijala ili ce to biti zacinjeno sa dobrim starim hitovima. Setlista je bila mesana ali opet na strani tog mid tempo tupa tupa drljanja. Ne racunajuci 3 pesme (Once upon, Deathless sun i Bartzika) recimo skroz ok svirka. Ocekivao sam mnogo gore ali sam bio prijatno iznenadjen gledajuci razne live stream-ove i snimke od prethodnih godinu-dve. Imali su poprilicno glasan zvuk, po prvi put sam koristio cepove sa filterima i sa njima je to zvucalo odlicno. Bas onako kako treba. Inferno nije iz nekog razloga bio tu, menjao ga je Jon Rice koji vec koju godinu malo-malo pa im uleti kao zamena.

Dan drugi
I dalje ne nesto preterano bendova za mene ali opet po koji vise nego nultog.
Krecemo sa Toxic Holocaust-om koji je iz nekog razloga iako je imao 50min, svirao nesto jace od 35. Kratko ali veoma slatko jer je setlista zaista bila odlicna. Nijedna sa poslednjeg albuma sto meni uopste ne smeta (valjda je i Djordje skontao da i nije nesto), a zvuk znatno glasniji i od njih nekako kao da krece prepanjen duplak/kick drum. Nultog dana to nije bio slucaj i bendovi su se znatno jasnije culi. Peglao se zvuk na Toxic-u ali opet dosta nepotrebnog bass-a na bubnjevima od njih pa do samog kraja festivala krece da kvari zvuk bendovima. Sve u svemu i pored ne toliko dobrog zvuka odlicno prasenje. Ne znam sta mi je bilo kada sam otisao na njih cist i oprane kose, posle svirke sam bukvalno otisao nazad da se istusiram koliko sam bio sav od prasine. Vrtela se brza centrifuga ispred bine 🙂
Odlazim do kampa da odmorim sa ekipom i tamo ni kriv ni duzan po ko zna koji put slusam Gutalax i Suffocation koji su prepanjeni gremli u kampu pored festivala.
Posle malo odmora D.R.I. na trecoj bini koja je novitet od ove godine. Dobra svirka, odlican zvuk i cak iako nisam neki poznavatelj benda prepoznao sam dosta pesama u setlisti sa albuma koje nisam slusao dugi niz godina.
Mala pauza opet u kampu pa odlazimo na Testisment (Testament). Ne znam da li je do mene, do umora ili je stvarno tako ali ljudi moji ja u zivotu dosadniji thrash metal bend gledao nisam.
Posto sam ih jedva odgledao, odlazim do satora dok ekipa odlazi na Amon Amarth. Ortak koji ih slusa kaze da su bili odlicni, prepanjeni ali ako je to ikako moguce sa cistim zvukom. Meni se dusek u kampu tresao od basa u prve dve-tri pesme 😆

Dan treci
Napokon malo jaci dan za mene i dan Nemacke cetvorke na festivalu.
Krece sa Gnjaerejom (Gaerea) za koje nisam imao neka ocekivanja jer vidim da su batalili Limbo i posvetili se izdanjima posle njega. Meni je to previse moderno, Limbo moze da prodje, a ovo ostalo smuti pa prospi. Tako je bilo i uzivo, prvi put da ih gledam, a verovatno i poslednji. Zvuk teska kanta, setlista jos veca, a pevac se samo uvija kao trbusna plesacica u Istanbulu. Sviraju Urge, jedinu stariju pesmu koja toliko lose zvuci da se jedva i na video snimku na telefonu prepoznaje, a kamoli uzivo.
Posle Portugalskog trbusnog plesaca na binu pored dolazi Tankard. Odlicna svirka, ok zvuk i solidna setlista.
Odmah posle njih na bini pored Australijska verzija Divljih Jagoda, Destroyer 666. Ortak se lozi na njih i cak se i on smorio ali toliki je fan da nije hteo bas u celosti da prizna koliko je bilo lose. I oni su imali problem kao i prethodni bendovi (nazalost to ce da se i ponavlja na vecini bendova na festivalu) sa prepanjenim basom na bubnjevima i zakopanim gitarama u miksu. Setlista za mene poprilicno mlaka do neke sredine i sa pesmama tipa Trial By Fire koje su u fazonu 'ajmo rukice gore da vas vidim, dignite i upaljace pa masite levo-desno', a posle nje znatno brza i zanimljivija. Sve u svemu mlaka svirka i konstantna borba sa gitarama u miksu.
Raspored se opasno zahuktava i odmah posle njih na bini pored krece Destruction.
Imam gorak ukus u ustima posle one situacije u SKC-u, Schmier-ovih izjava i samog tog ponasanja benda prema fanovima. Nisam posle toga mogao da slusam i gledam bend isto te je trebalo dobrih 15 godina da ih gledam sa uzivanjem stavljajuci to desavanje i izjave po strani. Setlista stvarno odlicna, sve stari hitovi sa prva 3 izdanja, zacinjeno sa Nailed.../Thrash Till Death i dve novije pesme. Bili su poprilicno glasni u pocetku pa su cepovi opet spasili usi, posle se zvuk malo stisao i ispeglao.
Pauza od 2 sata u kampu pa dolazimo na Sodom.
Neki bendovi propadaju kako godine prolaze, bataljuju stare pesme i drze fokus na novom materijalu ali sa Sodom-om to nije slucaj. Setlista stvarno vrhunska, svirka odlicna i pesme koje su isle od prvog demo izdanja do Get What You Deserve albuma (sem City of God) stvarno svirka bez ikakve zamerke.
Posle opet duzeg odmora u kampu idemo na Kreator.
Mislio sam posto su Tankard, Destruction i Sodom imali setliste sa starijim pesmama i vise old school valjda ce i Kreator ici tom rutom. Auuuuuuuuuu kakva greska.
Nisam nikada bio neki veliki ljubitelj Kreatora, recimo da mi je sve dobro do Coma of Souls, posle mi se nista ne svidja. Krece svirka, ne prepanjena nego otpanjena. Ni cepovi u usima ne mogu da pomognu koliko je ono bilo glasno i koliko tuce kick drum u grudi, a bas grmi. Krecu sa besnom pop pesmicom Hate Uber Alles, sledi Phobia i Enemy of God pa potom 6 pesama u fazonu 'ujedinjeni opstajemo, pozdravljamo horde, horde haosa, zapalite 666 da svetli na nebu jace nego zvezdice,najjaci smo ne moze nam niko nista, satan is real itd itd' preseceni sa Extreme Aggressions. Zavrsavaju set sa Terrible Certainty, Violent Revolution i Pleasure to Kill. Neverovatno ali nisu svirali Flag of Hate. Realno tog dana Sodom ih je sve oduvao i pokazao kako dede Toma i Frenki Crna Vatrica prase bez ikakve potrebe za prepanjivanjem, da se nadoknadi to sto sviras pesme bez muda.

Dan Cetvrti
Ovaj dan sam najvise cekao. Gorim da vidim Borgire ponovo vec 12 godina, nikako da se kockice poklope i napokon se to desilo i to ni manje ni vise nego na 30 godina postojanja benda.
Anaal Nathrakh je za mene prvi bend tog dana. Dosta dobra svirka, recimo ko ih je gledao prosle godine na BA ovo je miljama bolja svirka nego ono raspadanje.
Dave vidno raspolozen i trezniji nego prosle godine, opet muku muce sa tim prepanjenim bubnjem, trigerima i kao vecina bendova sa basom koji mulja svima zvuk. To se posle par pesama procistilo i dosta dobro su zvucali posle toga. Setlista malo kraca nego prosle godine na BA, ali u sustini iste pesme. Iskljucili su im ozvucenje na Endarkenment, primaju se oni na bini da sviraju i cuju sami sebe, a publici kao da je neko ukljucio mute dugme 😆 Posle je bilo kuknjave na Fejsbuku kako ih je neko namerno iskljucio, a verujem da je u pitanju bio tehnicki problem jer je razglas ukljucen na pola pesme, a ne kako su ostali pricali da su ih isekli jer su prekoracili tajming.
Nalazim se sa ostatkom ekipe na trecoj bini da gledamo Havok. Znam bend po imenu, vidjao sam ih na raznim plakatima ali nikada ih nisam slusao. Prijatno su me iznenadili koliko su dobro zvucali. Nazalost njihovu celu svirku sam proveo u redu za pice zbog lose organizacije oko bara, tocenja pica i generalno vecine stvari na festu.
Posle duze pauze odlazimo na Deicide na trecoj vec pomenutoj bini koja do sada ima ubedljivo najbolji zvuk.
Tu smo bili 40min ne bi li na vreme stigli na Abbath-a. Sta reci drugo sem da sa Deicide nije bilo greske, odlicna svirka.
Kako oni zavrsavaju na glavnoj bini krece Abbath. Kako je i najavljeno na ovoj turneji ide specijalni Immortal set.
Ne znam sta drugo da kazem sem da je ovo bila bez ikakve konkurencije najjaca svirka na festivalu. Setlista odlicna, zvuk napokon dolazi na svoje mesto i cujemo nesto posle toliko brujanja i zakopanih gitara, Abbath u klasicnom raspolozenju i caskanjem izmedju pesama, a nostalgija prsti u ekipi jer ko god da je fan Immortala uzivao je to vece.
Posle tako dobre svirke idemo nazad na trecu binu da gledamo par pesama Venom INC. Preklapali su se sa Abbath-om, a znalo se sta su prioriteti.
Uhvatio sam Live like an Angel,Black Metal i In League With Satan, meni dovoljno. Dobra svirka, solidan zvuk i voleo bih da imam priliku da ih odgledam od pocetka.
Vracamo se nazad na mainstage da odgledamo ono sto je bio najveci razlog mog dolaska na festival.
75min svirke Dimmu Borgira nazalost pokvarene sa poprilicno losim zvukom. Bukvalno se sve dobro culo ali je Silenoz toliko bio pokopan u miksu, a Galder kao da mu je neko iskljucio gitaru. Covek se od 75min cuo mozda 60 sekundi u celoj setlisti, cak i kada je solirao. Mislili smo da je mozda samo mesto gde stojimo problem (probali smo tako da resimo vec na par bendova problem sa losim zvukom) ali nazalost to nije bio slucaj. Setlista stvarno odlicna, protrcalo se kroz diskografiju koliko god se moglo u tih 75min. Meni licno Council of Wolves and Snakes nepotrebna i mogla je tu da legne neka druga pesma npr kao Over bleknede... koju su svirali u Bergenu prosle godine. Ostaje i dalje ogromna zelja da ih opet cujem sa takvom nekom setlistom i znatno boljim zvukom. Nadam se da cu imati priliku dok su jos uvek aktivni jer poprilicno su nezainteresovani za svirke. Druge stvari u zivotu su uzele prioritet.


Dan Peti
Meni poprilicno dosadan dan sa pregrst modernog metala i cunga-lunga bendova.
Dan pocinjemo uvece sa The Exploited koji je bio ok.
Dark Funeral na istoj toj trecoj bini 30min posle njih svira i tu su ocekivanja bila veoma niska, a takav je bio i kvalitet svirke. Iako su bendovi koje smo do sada gledali zvucali dobro na toj bini oni su zvucali poprilicno lose. Muljav zvuk i opet pokopavanje tih gitara u miksu da se natezu usi da cujes sta se svira. Da mi je neko rekao da cu gledati jos prosle godine spor i dosadan Dark Funeral ne bi mu nikada verovao. Pesme u fazonu 'kada me vise nema pustite suzicu za mene, moja sahrana,zajedno cemo da pokorimo, djuskavac uz let the devil in itd itd stvarno nepotrebne u setlisti. Kontam da je akcenat na periodu otkako je Heljarmadr u bendu ali opet toliko pesama se izostavlja da bi ti setlista dosla na kraju na neko mid tempo drljanje.. Ako nista barem smo dobili Shadows over Transylvania.
Vec poprilicno umorni od kanta zvuka bendova koje smo zeleli videti, petog dana festivala i loseg spavanja odlazimo do kampa da se na jedvite jade malo odmorimo i ostanemo budni do 1:35 ujutru kada svira 1349.
I oni sviraju na toj trecoj bini koja je do ovog dana bila simbol dobro zvuka. Nazalost i oni kao Borgiri imaju pokapane gitare i tako je malo falilo da zvuce odlicno ali nazalost od toga nista. Ne znam da li sam gledao neku blek metal svirku gde se bas tako jasno cuo kao to vece kod Seidemann-a, a Archaon-a gledam kako svira, a jedva ga cujem. Malo ga pojacaju pa ga smanje i tako u krug. Setlista solidna sa poprilicno velikim naglaskom na poslednji album.

Dan Sesti
Pocinjemo opet na trecoj bini sa Incantation-om. Ok setlista sa bas jako muljavim zvukom.
Prolazimo pored glavne bine na putu do kampa gde svira Armored Saint, verujem da su neki ljudi na njihovoj svirci dobili ostecenje sluha koliko je ono bilo glasno.
Duza pauza u kampu i odmaranje pa odlazimo na Exodus. Dobra setlista i poprilicno glasan zvuk ali sa cepovima u usima skroz dobro. Moglo bi se reci od svega po malo, sa naravno naglaskom na Bonded by Blood album.
Watain je u ponoc poslednji bend za mene na festivalu. I oni su se borili sa miksom i losim zvukom, a setlista do sada najcudnija do sada. Ovo mi je cetvrti put da ih vidim uzivo ali nisam uopste ocekivao ovakvu setlistu. Meni je odlicna, a mnogima to vece dosadna.



Da sumiramo neke utiske i spomenem nesto sto gore vec nisam.
Sto se tice zvuka i bendova. Prvi dan je bio ok, svi ostali dani prepuni muljavog zvuka, prepanjenog basa (bukvalno su ih ljudi sprdali na fejsbuku da promene ime u Rockstadt Extreme Bass Fest), pokopanih gitara u miksu i generalno zaista loseg zvuka. Znam da ti niko ne garantuje kada odes na slican festival da ce sve biti idealno ali ovo je bas bilo lose. Rumuni koji su tu svake godine kazu da je prvi put ovako lose, nikada nije bilo tako.

Kamp

Kampovali smo u Extreme kampu na fudbalskom terenu. Pala je kisa poslednjeg dana kada je Exodus svirao, bio je poprilicno jak pljusak i apsolutno nigde ni na festu, ni na putu do festivala i kampa, a ni u samom kampu nije bilo blata. Sve pohvale za to jer inace kada rokne takav pljusak na festivalima je blato na sve strane. Ovde ima dosta tucanika i asfalta te to nije bio problem. A sta je bio problem tih 6 dana?
Pa problem su bile komsije u kampu. Cim smo dosli drali su se iz petnih zila, prvog dana tukli muziku na JBL boom box zvucniku do 6 ujutru, drugog dana opet repriza, a kada im je neko skrenuo paznju da to vise ne rade, umesto muzike vikali su opet iz petnih zila (bukvalno lik ustane iz stolice i vice koliko god jako moze AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA i onda to uradi drugi, pa treci, pa cetvrti pa peti, pa duvaju u one vikinske trube itd itd).
Njih jednostavno apsolutno nista ne interesuje i tu 5-10 ljudi unistava san i odmor celom kampu. Obezbedjenje ne moze nista da uradi, ljudi na ulazu takodje, a organizacija festivala apsolutno nije zainteresovana za to. Spavali smo prve noci po 2-3 sata na dan, trece kada su se smirili sam odvalio 9 sati iz cuga, a svim ostalim danima posle toga su opet pojacali to idiotsko ponasanje i tu se tesko moze spavati vise od 3-4 sata maksimum kada neko toliko urla, dere se i ponasa se kao moron. Obezbedjenje je reklo da ne radimo nista na svoju ruku jer nas onda mogu izbacili iz kampa 🤨
Sem tih idiota nisam imao nekih vecih problema. U Green Camp-u je bilo nestanka vode jer je pukla neka cev za vodu u Rasnov-u, kod nas su vodu svakako donosili vatrogasnim kamionom pa nismo zavisili od gradskog vodovoda. WC mi je bio ok, identican kao i na BA, tusevi meni licno malo bolji. Besplatni su za one koji su platili kamp ali nazalost imaju problem sa povremenim pritiskom vode. Bila su dva kontejnera sa po 6 tuseva i posle drugog ili treceg dana u jednom kontejneru uopste nije bilo vode. Zene su se zalile na zacepljavanje toaleta, prljavstinu i slicno, a to mi je vec nekako standard sa zenama na festivalu jer vecina baca sta god stigne u toalet pa onda kukaju sto isti ne radi. Da je higijena bila na nivou definitivno nije ali bio sam i u daleko gorim uslovima.

Festival

Meni se sama lokacija svidja ali ove godine su Rumuni bili totalno nepripremljeni. Platis parking za 7 dana pa nemas gde da parkiras, u redovima za pice se cekalo nekada 3-4min, a nekada 40, prvog dana hrpa smeca na sve strane, a par dzakova npr pored standova za hranu stoje prepuni i ljudi bacaju smece pored. Izgledalo je kao deponija smeca, a ne stand za hranu. Definitivno se islo na to da se proda sto vise karata, a nista se nije ulozilo u prosirenje standova za hranu i pica. To su i sami posetioci festivala koji su tu godinama rekli.

Potreban budzet za boravan na festivalu

Cene su poprilicno sarene van festivala, a na festivalu meni licno poprilicno skupe. Npr jedna snicla svinjskog mesa bez hleba, priloga ili nekog namaza 5.60. Uzeo sam krompirice sa navodno sirom (a sira nigde) i to kada sam prebacio u dinare je izaslo 998din. Od kolicine tog obroka mozda moze neko malo dete da se najede, odrasla osoba apsolutno ne. Ciuc pivo je bilo 8.5 leu, shot Jegera 11 leu, sokovi 11 leu, flasa vode ako se dobro secam 6 leu.
Restoran pored festivala casa limunade 18 leu, palacinke sa cokoladom koje se jedu u dva zalogaja (ne pise nigde gramaza u jelovniku) 14 leu.
Ono sto je spas za budzet jesu one drvene kucice sa Fast food-om pored festivala gde se obrok moze uzeti za 20-30 leu i najesti daleko vise nego na festivalu gde to izadje znatno skuplje.
Jedan leu je trenutno 23.5 dinara pa izracunajte koliko sta kosta.


Generalno da li sam zazalio sto sam otisao? Naravno da nisam. Festival je sasvim ok promena naspram BA gde mnogi (a i ja) voleo da idu ali treba imati neka realna ocekivanja, znati gde se dolazi i ne ocekivati mnogo. Ovo je festival koji je na nivou Brutal Assault-a pre 12 godina i ne treba ga porediti sa vecim festivalima u Evropi (iako su po mom misljenju Rumuni imali najbolji line up ove godine).
Ono sto mi je poprilicno lose sto je to u sustini metal festival ali atmosfera istog tu nije bas i prisutna. Zasto? Pa zato sto su tu bili pregrst bendova koji nemaju veze sa nekim metal festivalom koji forsiraju neki pop, elektro i generalno mekan zvuk. Posle poslednjeg benda pravi se after party do 5-6 ujutru i tamo tuce muzika koja nema veze sa metal festivalom vec sa nekim gore vec navedenim zanrovima. Nekako ne samo oni vec i ostali festivali preterano guraju bendove kao Gutalax, Pendulum, Serrabulho, Nanowar of Steel itd itd koji privlace stvarno najgoru publiku koja nema veze sa ovom muzikom. Sedimo u kampu, a komse nam pustaju jednu pesmu Gutalax-a, drugu neki Rumunski narodnjak, treca neki brutal death metal, cetvrta neki americi country, peta Sepultura- Arise, peta neki dj i neki elektro zvuk i tako u krug celo vece. Nije REF jedini takav festival, to je problem i kod ostalih. Nazalost takav line up privlaci takve ljude.

  • Like 2
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam isao i u nedelju, sigurno bih prebacio 50 izvodjaca. Iskreno volim sto su ovako promesane karte, sto je generalno raspored dobar sa malo preklapanja iz istog zanra i znas cime da privuces publiku u datom trenutku. Prosle godine mi je Gutalax bio pakao, ove godine sam dobio priliku da ih izbegnem. Nemam nista protiv takvih bendova ako su u ranijim terminima. Svideo mi se sator od prosle godine, ali treci stejdz na novom mestu je pun pogodak. Jedino kad je bio Deicide je bila veca guzva. Sto se tice zvuka, to je bila i lutrija. Najvise problema je bilo sa glavnom binom Adrian Rugina, bas je mali broj bendova pruzao iznadprosecne performanse. Jedino nisam bolje odsluslnuo kad je bio nastup Hatebreeda posto su svi oko mene skakali i pomerali me pola metra levo-desno. Igrom slucaja na tom stejdzu su bili Baronessi i po meni su bili fenomenalni. I za mene je bio ogroman smor sto je nastup Toxica Holocausta trajao malo jace od 35 minuta. Bas su podigli masu za nastup koji je poceo oko 4. I kada gledam ko mi se svideo od bendova, dosta vise je nastupalo na Brasov stejdzu, a i nisu se ljudi toliko zalili na zvuk tj na bendove koji su nastupali tamo.

Izdvojio sam Baroness i Hatebreed kao svoje najomljenije nastupe, za Opeth mi je mnogo krivo sto im je zvuk bio prigusen i sto su prve dve pesme prosute niz vodu. Mikael bas bio zacudjen koliko je publika bila zombirana, ali kako da reagujemo u takvoj situaciji. Kako je on reagovao na publiku, ide Drapery Falls i od tada zvuk odzvanja, bas veci prelaz u odnosu na pocetnu fazu koncerta. Dosta su bili bolji nastupi headlinera ove godine u odnosu na proslu i alal im vera sto su meni kao neutralcu drzali paznju. Solstafir i Ho99o9 su dobro zatvorili vece u kom su nastupali, samo ovi drugi su kasnili jedno sat vremena i deo publike se razisao, i ovo nas sto je bilo ih je brzo zgotivilo. Kod Solstafira je kisa pomogla dosta u nastupu i tu je pevac isao do publike, pevao strofu po strofu i pozdravljao se sa publikom. Stvarno magican nastup, premasili su moja skromna ocekivanja.

Poseban utisak su ostavili pevaci Kvelertaka i Annal Nathrakha, za ovog drugog i nemam sta novo da dodam posto kapiram da je to bila samo repriza Brutal nastupa. Alkohol i Bog cuva budale pijane. lol Nio par puta blizu da se oklizne, ali nekako se uvek izvuce da ne padne. Kvelertak malo pizdi, malo peva, dize zastavu, pljuje vodu u publiku, a pre toga se baca u publiku koja ga nosi btw, a obezbedjenje ga vuce nazad. Bas bio zabavan nastup. Ono sto je zajednicko za oba nastupa je sto su tokom njihovih poznatih singlova ostali bez zvuka na nekih pola minuta-minut. Mislim da je za AN to trajalo malo duze i kako se vratio publika krenula da aplaudira jace.

Smetali su mi najvise redovi, onda sto je Zeleni Kamp najebo ko zuti, i zbog mesta gde su se ljudi sirili i zauzimali vise mesta pa i sa nestankom vode, i dosadna mejnstrim muzika na afteru koja nije ni metal. Prosle godine sam bio kad su otvorili sa Electric Callboy, pa Rammstein, Lamb of God etc. U najgotem slucaju ocekivao sam da ce to biti kao Let The Bodies Hit The Floor kao u Vrtoglavici, samo jos vise prosarano zanrovima. Da se vratim na redove, tu sam malo i taktizirao i gledao da se obezbedim za bendove u seriji koje hocu da cujem, cim me neko tu manje interesuje bacam se u kupovinu sta god treba. Mada cini mi se da je vecina imala slican prvi utisak o Rockstadtu kao i ja prosle godine, bolan je taj prvi kontakt sa festivalom. Mnogo mi je krivo sada sto sam ceo nastup Combichrista proveo u redu, 70 minuta sam cekao da dobijem narukvicu. Pa posle red da se dopuni kredit, pa onda red za pice. Stvarno je prvi dan bio katastrofalan sa gomilom ljudi koja nije imala gde nego da ceka.

Ono sto je za pohvalu, sve moje primedbe u ovoj temi su lose ostarile, toliko su brzo resili probleme da mi sada ljudi koji odu na Rockstadt ne bi verovali da se to desilo i da sam bio tamo.😅 Kapiram da ce u najmanju ruku redove za narukvice i uplatu novca prepoloviti dogodine. Hrana i pice vrvt nece biti promene. Voleo bih da idem i dogodine, jer ocekujem veci skok u odnosu na ovu godinu, ali ne zavisi od mene.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za narukvice je to meni ispalo toliko glupo.. Sto sa strane posetilaca, sto sa strane organizacije.
Mi smo u Ponedeljak na putu do festivala videli objavu na Facebook-u da se tog dana od 16-22h na Trgu mogu zameniti karte za narukvice. Posle raspakivanja u kampu odmah smo otisli to da uradimo da izbegnemo cekanje sutradan. Toliko malo narukvica su podelili da nije ni cudo sto je tolika guzva bila. Ljudi jednostavno ne citaju to sto se pise i uopste ne prate objave. Sa druge strane i Administrator Facebook stranice kaci bukvalno objavu ili dve svaki dan pa treba to sve i ispratiti.
Mi smo stali u red kada je krenuo Eihwar, za 20min smo bili od kraja drvenih kucica do ulaza u festival (sto je poprilicno daleko) da bi nam na ulazu rekli samo prodjite, sto cekate kada imate vec narukvice? 😆 Solidno smo se ispalili ali svakako red je brzo isao tako da to i nije bio toliki problem.
Karticu smo odmah tada uzeli i dopunili je, stvarno u tom trenutku ne mogu da imam bilo kakvu zamerku za ekipu koja je radila jer su redove cistili munjevitom brzinom. Kako je bilo posle toga pojma nemam jer sam dosao tek koji sat kasnije na Behemoth i onda su redovi bili samo za hranu i pice.
Ono sto nisam spomenuo za hranu. U zivotu nisam video gluplji sistem.
Prvo cekas u redu ispred kase da platis, pa onda ides da cekas u drugom redu da ti daju tu hranu. Naravno prvi put kada smo dosli cekalo se 3x jer smo stali u red gde je hrana, pa dok nisu objasnili sta i kako..
Zaboravio sam u postu gore pohvaliti sve posetioce iz Srbije.
Kao prvo neverovatno velik broj ljudi iz nase zemlje na jednom takvom festivalu, a da nije bio organizovan nijedan prevoz (kombi/mini bus/autobus).
Svako je dosao sa nekom svojom ekipom, kolima ili avionom. Mi smo probali organizovati prevoz kombijem ali svako je imao neki svoj plan. Sto i razumem jer festival traje 6 dana, ne moze svako da bude odsutan 8 dana.
Kao drugo upoznali smo bez ikakvog preterivanja pedesetak ljudi iz Srbije, jos toliko nam je prislo i pozdravilo se makar u prolazu izmedju bina kada su nas culi da pricamo. Bio sam prijatno iznenadjen sa takvim ponasanjem jer uglavnom to na drugim festivalima nije slucaj. Imam utisak da bas iz razloga sto je dosta ljudi tu bilo samo ili su bili u ekipi sa jos jednom osobom bilo im je veoma drago kada cuju nekoga ko prica njihov jezik i onda samo druzenje ide daleko opustenije.
Veoma cudan osecaj kada se na trecoj bini pored svog onog drveca i sume usred Rumunije okrenes, a vidis toliko poznatih lica sa koncerata/svirki u Srbiji 😄

Edited by dimmu1
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...